Ibišek súdánský

Ibišek súdánský (Hibiscus sabdariffa) je z větší části pěstován jako okrasná rostlina pro domácí zpestření. V každém případě existuje několik druhů ibišků a ibišek súdánský je jedním z nich, který je také považován za léčivou rostlinu. Je to jednoletá rostlina, která se vyvíjí jako keř a může dosáhnout výšky až dvou metrů.

Co je to – Ibišek súdánský

Nádherná rostlina s opravdu oslnivým květem. Ibišek je pravidelně pěstován jako okrasná rostlina do prostředí našich bytů a domů. Existuje mnoho odlišných druhů ibišků. Súdánský ibišek je navíc považován za bylinu, která má léčivé účinky. Kromě toho jsou jeho kandované květy mimořádnou pochoutkou. Súdánský ibišek byl rozšířen například v Egyptě. Tam si ho vážili samotní faraoni. Využíval se jako okrasný keř i jako užitková rostlina.

Odkud pochází

Ibišek súdánský byl sice zaznamenán v Indii, ale jeho původní druh se vyskytoval na severozápadě, středozápadě a západě tropické Afriky. Odtud se rozšířil do zbytku Afriky a dál do světa.

Druhy

  • Hibiscus sabdariffa L. var. sabdariffa
  • Hibiscus sabdariffa L. var. altissima

Jak ji poznat – velikost, barva, vůně

Ibišek súdánský (Hibiscus sudanensis) je jednoletá rostlina. Vyvíjí se jako keř a dosahuje výšky jednoho až dvou metrů. Stonky jsou červeně zbarvené. Listy jsou sytě zelené a mají červenou žilnatinu. Květy jsou bílé s rudým středem. Kalich je masitý a sytě červený. Jeho plody, které obsahují semena, jsou rovněž červené.

Použití – Ibišek súdánský

Z květů ibišku zvaného Hibiscus sabdariffa připravují četné skupiny lidí na světě osvěžující nápoj zvaný Karkade, který se pije teplý nebo chlazený. Ibišek má řadu blahodárných účinků. V Thajsku pijí ibiškový čaj, který podporuje běžnou činnost střevního traktu a typickou činnost cévního systému. V Egyptě využívají jeho pozitivních vlastností pro tonizaci těla, intelektu a celkové osvěžení.

Tyto pozitivní účinky ibiškového čaje byly také zmiňovány v různých vědeckých pracích. Nápoj z ibišku (Karkade) obsahuje obrovské množství minerálů a vitamínů, počítáme-li i vitamín C, a je antioxidantem s pozitivními dopady na přirozenou odolnost – imunitní systém. Čaj z ibišku také zmírňuje nadměrné pocení, urychluje vylučování vody z těla, kontroluje váhu a hubnutí.

Účinky bylinky

  • Obranyschopné účinky
  • K tonizaci a osvěžení těla i mysli
  • Kontrola tělesné váhy a hubnutí
  • Navozuje normální funkci střevního traktu
  • Vylučuje vodu z organismu

Léčba

Čistí tělo od škodlivých látek a podporuje trávení. V zemích, kde je ibišek široce rozšířen a kde se čaj Karkade hojně pije, se navíc používá jako prevence nadměrného pocení. Urychluje odvádění vody z těla, snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi a napomáhá hubnutí. Karkade má také výrazný protizánětlivý účinek.

Bylinka v kuchyni

Bylinka se využívá do čajů a sirupů. Využívejte ho však s rozvahou. Při předávkování dochází k silnému poškození organismu!

Recept – Ibišek súdánský

Ibiškový sirup

Sirup se používá jako lék proti nachlazení. Snižuje horečku a uvolňuje dýchací cesty. Snižuje horečku a působí preventivně. Pro vytvoření sirupu vložte květy ibišku do vroucí vody (v poměru malý šálek květů na litr vody – v případě, že použijete větší množství květů, bude sirup nahořklý), následně jej odstavte a nechejte zakryté se louhovat po dobu zhruba jedné hodiny. Pak přidejte cukr podle chuti, jednu lžíci citronové kyseliny a odložte k louhování na 5 hodin. Hotový sirup přecedíme přes cedník do lahví.

Ibišek súdánský – pěstování

Kdy a kde pěstovat?

Nejdokonalejší způsob, jak si doma vypěstovat domácí ibišek, je začít se semeny, která se po vyklíčení zasadí do květináčů. Rostlina je v tu chvíli mnohem odolnější než při jiných strategiích množení a výsadby. Ať tak či onak, ibišek je výjimečně citlivý na chladné podnebí, proto jej nevysazujte ven, dokud nepominou poslední mrazy. Má rád teplo a následně se bude nejvíce rozvíjet v létě.

Zavlažování bylinky

Základním kamenem pro úspěšné pěstování ibišku je pravidelná zálivka a velmi kvalitní půda.

Hnojení, zemina

Také mu ve vývinu pomůžete kvalitním kompostem. Není bezbranný vůči infekcím nebo broukům, ale je mimořádně obtížně snáší časté přemisťování.

Sklízení bylinky

Ke sběru se nejčastěji využívají květy ibišku, které se nejčastěji používají v kuchyni a farmacii. V případě přípravy dužiny musíte počítat se ztrátou bylinky. Květy lze sbírat celé během řezu nebo lze sbírat a zpracovávat okvětní lístky. Hlavní čas pro sběr je období květu. Okvětní lístky v té době obsahují nejvíce vitamínů a dynamických látek. Vždy můžete využít poupata, která se zpracovávají celá bez okvětních lístků.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.