Ptačinec žabinec

Hvězdnice, hvězdová bylina, kuřistřevíc, lebedec, měsíčnice, ptačnice, plevel nebo žabinec. Stálý intenzivní plevel s malými bílými květy, které kvetou za mírné zimy. Ptačinec žabinec je jedlý plevel, který se vyvíjí ve volných, vlhkých a humózních půdách. Tato malá léčivá rostlina obsahuje obrovské množství vitamínů A, C a E, karoten, zelenou zeleninu a minerální látky draslík, zinek, měď, křemík a hořčík. Šťáva z ptačince se využívá při dermatitidách a obklady při lupénce a revmatických potížích. Ptačí zob podporuje trávicí systém.

Co je to – Ptačinec

Ptačinec žabinec (Stellaria media) patří do čeledi hvozdíkovité. Je to léčivá bylinka, kterou naši předci hojně využívali při problémech s vylučováním moči a při ekzémech.

Odkud pochází

U nás se nachází opravdu hojně, ale původně byl rozšířen v Eurasii. Dnes se s ním můžete potkat i v polárních oblastech.

Druhy

  • ptačinec prostřední (Stellaria media)
  • ptačinec velkokvětý (Stellaria holostea)
  • ptačinec mokřadní (Stellaria alsine)
  • ptačinec trávovitý (Stellaria graminea)
  • ptačinec dlouholistý (Stellaria longifolia)
  • ptačinec přehlížený (Stellaria neglecta)
  • ptačinec bledý (Stellaria pallida)
  • ptačinec hajní (Stellaria nemorum)
  • ptačinec bahenní (Stellaria palustris)
  • ptačinec vodní (Stellaria aquatica)

Jak ji poznat – velikost, barva, vůně

Je vysoká 10-30 cm. Vyvíjí se celoročně. Je to jednoletá, jemná a hustě větvená bylina. Lodyhy jsou poléhavé až vystoupavé, s jednou řadou chlupů. Úbory jsou na bázi zaoblené, vejčité, zašpičatělé. 5 bílých korunních plátků, hluboce oddělených, 3-5 mm dlouhých, přibližně stejně dlouhých jako kališní listy. Tyčinky 3-5 (nebo 10), stopky 4–6krát delší než kalich, 3 čnělky. Semena 0,9-1,3 mm dlouhá, s tupě zašpičatělými papilami.

Jak chutná?

Má jemnou chuť a je příjemně křupavá.

Použití – Ptačinec

Účinky bylinky

  • Působí proti revmatismu
  • Močopudné účinky
  • Účinky pro lepší vykašlávání
  • Je účinný proti lupénce

Léčba

Tato rostlina má silný detoxikační účinek a využívá se jak vnitřně, tak i z venku při léčbě různých kožních infekcí (lupénka, záněty kůže, mykózy, kopřivka, vyrážka). Kromě toho je úspěšným diuretikem neboli močopudným prostředkem. Také zastavuje krvácení, zklidňuje revmatické potíže a úžasně uvolňuje hleny. Pokud se používá z venku, je báječný jako obklad na spálenou kůži, kožní potíže, bolavé klouby a svaly.

TIP: Detoxikace organismu a jarní očista

Bylinka v kuchyni

Hodí se prakticky do jakéhokoliv zeleninového salátu. Kombinovat ji můžete se všemi listovými saláty, se strouhanou mrkví, jarními ředkvičkami, s paprikou a okurkami.

TIP: Řecký zeleninový salát s těstovinami: Ochutnejte orzo!

Recept – Ptačinec

Žabincový cukr

Nechte novou šťávu povařit a po ochlazení na pokojovou teplotu ji vmíchejte do medu. V lednici vydrží až do příští sezóny. Sirup usnadňuje vykašlávání hlenů. Používají se pouze mladé rostlinky z období před kvetením nebo na začátku kvetení. Zralejší rostliny mohou mít hořkou chuť.

Žabincová polévka

Na másle osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli do hněda, přidáme nakrájený žabinec, lžíci vloček, 1 jemně nastrouhanou bramboru, osolíme, opepříme a necháme povařit. V tu chvíli promícháme a dochutíme česnekem. Ozdobíme nadrobno nakrájeným žabincem. Vždy používejte čerstvý ptačinec, sušená směs ztrácí své účinky. Navíc, proč sušit plevel, když je ho v zahradě více než dost po celý rok a my nevíme, jak se ho zbavit… Tak ho pojďme sníst.

Bylinka – Ptačinec

Skromné bílé květy zpravidla vykvétají od března do května, ale protože rostlina produkuje několik tisíc semen (stále rostoucích ve vhodných podmínkách), žabinec vyrůstá téměř po celý rok. Sporadicky klíčící semena si drží klíčivost po několik dlouhých let, a tak může ptačinec žabinec vytvářet v půdě vysoké, vytrvalé porosty, které škodí i víceletým plodinám.

Kdy a kde pěstovat?

Velice dobře se rozrůstá i na místech, kde se jen tak něčemu nedaří. Ale neuděláte ani chybu, když jej vysejete ze semen na dobře vyhnojený záhon. Ale můžete jej pěstovat i na svém parapetu nebo balkoně. Semena vyséváme zhruba od března.

Zavlažování bylinky

Rostlinka nemá ráda přemokření a dá vám to jasně najevo. Jakmile si u ní všimnete nažloutlých lístků, je zle. A pokud si všimnete tuhých lodyh, je potřeba začít lépe zalévat.

Zastřižení a péče o bylinky

Péče o rostlinku není nijak složitá. Stačí když ji zasadíte do dobře prohnojeného záhonu a budete okolo ní plet plevel. Při sběru zelených lístků se snažte být opatrní a rostlinu příliš neoškubejte.

Hnojení, zemina

Ptačinec (Stellaria media) kvete v humózních půdách, kde můžete objevit abnormálně obrovské exempláře, které se vyvíjejí téměř do metrové šířky. Zemědělství a ptačince se vzájemně doplňují: obzvláště dobře se vyvíjí v okopaninách, vinicích a zeleninových záhonech v zahradách ošetřených kvalitním kompostem.

Sklízení bylinky

Ptačinec se dá sbírat od jara až do podzimu. Nejlepší je sklizeň provádět za sucha a zaměřit se pouze na zelené lístky.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.