Je stálezelená rostlina, která je známá především pod názvem Aloe vera. Díky svým léčivým účinkům je považována za zázračnou rostlinu a důkazy o jejím používání pocházejí již z dob starověkého Řecka a Říma. Nejvýznamnější části této rostliny jsou její listy, které obsahují gelovitou hmotu. Používá se v kosmetice, potravinářství nebo také v lékařství. Obsahuje vitamíny A, B, C, E a minerály jako je zinek, vápník, hořčík, chrom, měď, sodík, selen, draslík nebo železo.
Co je to – aloe pravá
Aloe pravá (Aloe vera) – je vytrvalá, jednoděložní, stálezelená, sukulentní rostlina s přízemní růžicí dužnatých dlouhých listů, které jsou na okraji řídce ostnité. Květy mají válcovitý tvar ve vysokém hroznovitém květenství a mají barvu žlutou nebo oranžově zbarvenou. Plod je tobolka s mnoha semeny.
Odkud pochází
Původ Aloe pravé nebyl dlouhou dobu vyjasněn, a to z toho důvodu, že je používána již celé tisiciletí a původní přírodní výskyt není znám. Zpravidla je za původní oblast považováno Somálsko nebo Arábie, africký Súdán nebo také povodí Nilu.
Druhy
Aloe existuje více než 500 druhů, ale jen některé z nich mají léčivé účinky. Nejznámějšími jsou:
- Aloe vera (Aloe Barbadensis)
- Aloe stromovitá (Aloe arborescens)
- Aloe kapská (Aloe ferox)
Jak ji poznat – velikost, barva, vůně
Aloe pravá dorůstá i s květenstvím do výšky 60 – 90 cm. Dlouhé světle zelené, tuhé a dužnaté listy, jsou uspořádané v růžicích a bývají dlouhé 15 – 50 cm a široké 4 – 7 cm. Jejich okraje jsou ostnitě zubaté. Květy vyrůstají v přímém, hroznovitém květenství, jsou mírně prohnuté a válcovité, dlouhé as 2,5 cm, bledě žluté až červené, podepřené bělavými, širokými listeny a v průběhu kvetení se stáčejí směrem dolů. Plodem je tobolka s mnoha semeny. Aloe pravá obsahuje velice lehký gel a její vůně je lehce nakyslá.
Jak chutná?
Gel z dužnatých listů Aloe má velmi hořkou chuť.
Použití – Aloe pravé
Aloe pravá je rostlina léčivá, okrasná i hojivá, často se přirovnává k modernímu léčebnému zázraku s dlouhou historií. Lze ji používat zevně i vnitřně a to jak u lidí, tak i u zvířat. Dokáže skvěle pečovat o tělo, nohy, obličej i vlasy. Velmi dobře funguje jako první pomoc při poštípání hmyzem, drobných popáleninách, ať už při vaření nebo opalování. Vyrábí se z ní jak mýdla, masky, krémy, balzámy na rty, přípravky na vlasy, tak i přípravky na kožní problémy nebo opalovací a čistící přípravky.
TIP: Péče o vlasy u moře
Účinky Aloe pravé
- Antibakteriální, antivirotické, antimykotické účinky
- Odstraňuje pocit únavy a malátnosti
- Správná funkce trávicího, nervového a imunitního systému
- Zdravý stav kůže, vlasů a nehtů
- Podpora trávení
- Vyrovnává hladinu cholesterolu a krevního cukru
- Udržuje zdravé zuby
- Tlumí záněty
- Zmírňuje bolesti svalů a kloubů
Léčba
Aloi pravou můžeme používat při nechutenství, zánětech tlustého střeva, chronické zácpě, při rekonvalescenci po nemocích, oslabeném imunitním systému, stresu, stavech vyčerpanosti, neklidu. Má regenerační účinky, chrání pokožku, uklidňuje a hojí.
Aloe pravá v kuchyni
Při použití většího množství je toxická, způsobuje křeče, bolesti břicha a průjem. Při menším množství nám ale neublíží. Existují mnohé doplňky stravy, doporučujeme dodržovat vždy dávkování doporučené výrobcem.
Jak ji zařadit do jídelníčku?
Ze šťávy z Aloe si můžeme připravit lahodné smoothie nebo sirup, který posílí imunitu.
Recept – Aloe pravá
Smoothie s Aloe pravou
Ingredience:
- 2 banány
- 1 okurka
- 2 jablka
- hrst máty
- šťáva z jednoho citronu
- šálek šťávy z listů aloe pravé
Postup:
Vše důkladně rozmixujeme a naředíme vodou. Na ozdobení můžeme použít chia semínka.
Aloe pravá – pěstování
Tato rostlina překvapivě není náročná na údržbu. Roste po celém světě a u nás doma bude taky, pokud ji připravíme vhodné podmínky. Vypěstovat ji můžeme i ze semen, ideální ale je koupit si sazenici.
Kdy a kde pěstovat
Nejvhodnější dobou, kdy začít pěstovat Aloi pravou, je jaro, v době kdy teplota stoupne nad 20 °C. Je teplomilná a potřebuje dostatek světla a slunce. Nejraději má 8 – 10 hodin slunečního světla denně, nejlépe ji proto bude u okna na jižní nebo východní straně. Pěstovat ji můžeme i venku, musíme ale dávat pozor, aby byla chráněná před silným deštěm a přímým sluncem.
Zavlažování
Aloe pravá patří mezi sukulentní rostliny, vydrží tedy i několik dní bez vody. Zavlažujeme ji jen občas odstátou vodou, vždy ale až když je půda úplně suchá. V zimních měsících je vhodné zavlažování omezit úplně. Velký pozor musíme dávat na rosení, kapky které se dostanou na listy fungují jako malé lupy a listy spálí!
Aloe pravá – péče
Je to typ rostliny, které se bude nejlépe dařit, když se jí nebudete příliš věnovat. Klidně ji trochu zanedbávejte, jen ji to prospěje.
Hnojení, zemina
Rostlinky aloe vyžadují štěrkovitou nebo písčitou půdu s drobnou drenáží, aby jsme zabránili uhnívání kořenů. Potřebujeme proto kvalitní substrát který je určený pro sukulenty. Vyrobit si ho ale můžeme i doma smícháním stejného poměru zeminy, kompostu a písku. Hnojení není nutné, pokud se ale rozhodneme rostlinku přihnojit, použijeme jednou ročně hnojivo s vysokým obsahem draslíku a nízkým obsahem fosforu a dusíku.