Barvínek menší

Je stálezelená okrasná rostlina, která se v minulosti používala jako léčivá. Lidově se mu také říká brčál nebo zimostráz. Dříve se přidával do nápojů lásky nebo se roztrousil pod postelí, věřilo se, že zvyšuje sexuální touhu. Vzhledem k látkám které jsou v ní obsaženy se považuje za mírně toxickou, měli bychom s ní zacházet s opatrností. Vzhledem ke své jedovatosti se v současné době používá jen pod dohledem lékařů. Je opomíjena i zvířaty. V některých zemích je barvínek považován za smuteční rostlinu, používá se proto do věnců. Nejvíce zaujme svými modrými květy a na Slovensku si díky stálezeleným listům které neopadávají ani v zimě, vysloužila název zimozeleň.

Co je to – Barvínek menší

Barvínek menší (Vinca minor) – je stálezelená, vytrvalá a okrasná bylina, nebo také polokeř, který tvoří zelené, brčálové koberce a na jaře zaujme především svými květy, které jsou modré nebo modrofialové.

Odkud pochází

Barvínek menší pochází z Evropy, z oblasti Pyrenejského poloostrova. Postupně se rozšířil i na sever Britských ostrovů, do Východní Asie, Skandinávie, Jižní a Severní Ameriky, Austrálie nebo Nový Zéland. V České republice se vyskytuje spíše v teplejších oblastech, od nížin až po nadmořské výšky do 800 m. Původní výskyt se mapuje na Moravě a v severních a východních Čechách.

Druhy

  • Barvínek menší (Vinca minor)
  • Barvínek bylinný (Vinca herbacea)
  • Barvínek větší (Vinca major)

Jak ho poznat – velikost, barva, vůně

Barvínek menší je stálezelená, vytrvalá a plazivá okrasná rostlina, která mívá dřevnaté části a je vysoká 5 – 20 cm. Až z 80 cm dlouhého oddenku vyrůstají trsy lodyh, které jsou neplodné a poléhavé. Lodyhy snadno zakoření a mívají na délku až 100 cm. Listy, které jsou neopadavé, bývají dlouhé 1,5 – 4,5 cm. Na koncích větviček rostou jednotlivě květy, 2 – 3 cm velké, jasně modré, výjimečně i fialové nebo bílé. Plod je podlouhlé vztyčené souplodí dvou ve švech pukajících měchýřků.

Jak chutná ?

Dobře usušená nať má nahořklou chuť.

Použití Barvínka menšího

Barvínek menší se pěstuje jako okrasná rostlina v místech kde neroste tráva, ale také třeba na skalkách nebo na místech kde chceme omezit růst plevelu. Lze ji ale také krátkodobě a v malých dávkách použít jako rostlinu léčivou. Obsahuje jedovaté alkaloidy. V žádném případě by ji neměly užívat těhotné a kojící ženy, mohly by ohrozit své děti.

TIP: Deprese v těhotenství

Účinky Barvínka menšího

  • Sedativní účinek
  • Léčba srdce a cévního systému
  • Zastavuje krvácení
  • Pomáhá při vysokém krevním tlaku
  • Zpomaluje nádorová bujení
  • Léčba diabetu
  • Léčba zánětu dýchacích cest
  • Pomáhá při léčbě mrtvice
  • Zmírňuje krvácivé stavy
  • Podpora sexuální touhy
  • Záněty dásní

TIP: Wim Hof metoda dýchání

Léčba

Vnitřní užívání Barvínku je vzhledem k obsaženým jedovatým alkaloidům je v domácích podmínkách značně problematické.

Barvínek menší v kuchyni

Vzhledem k tomu, že je Barvínek toxický a obsahuje jedovaté alkaloidy, se jeho používání v kuchyni nedoporučuje.

Barvínek menší – pěstování

Tato vytrvalá, stálezelená, okrasná rostlina není náročná na pěstování. Vytváří koberce které nám dokáží nahradit trávník a její květy jsou vítaným zpestřením zahrady a je odolný vůči škůdcům i chorobám.

Kdy a kde pěstovat

Barvínek menší je univerzální rostlina, které se bude dařit ve stínu, polostínu, ale i na slunci. Pěstovat ho můžeme jak na zahradě, tak i v truhlíku. Vhodná doba k výsadbě je jaro (březen, duben), nebo na podzim (září, říjen).

Zavlažování

O zavlažování Barvínku není potřeba si dělat starost, příroda se postará. Bude se mu dařit stejně dobře ať už ho budeme zalévat nebo ne. Vytáhne si sám ze země vlhkost kterou potřebuje a díky tuhým listům si vlhkost umí i udržet. Nejlépe ale prospívá na vlhkých místech. 

Zastřižení a péče

Barvínek žádnou zvláštní péči nepotřebuje, je schopen růst sám i bez zásahu člověka. Zastřiháváme pokud potřebujeme kontrolovat jeho růst, zakoření všude tam, kde se výhonky s vytvořenými kořeny dotknou země.

Hnojení a zemina

Dobře se mu bude dařit v kypré a vlhké půdě, nejlepší je půda kyselá s přídavkem rašeliny. Hnojit můžeme ale když zapomeneme, nic se nestane, Barvínek dokáže růst i bez péče člověka.

Sběr

Ke sběru a sušení je vhodná pouze nať, kterou můžeme sbírat nejlépe v červnu a červenci. Vzhledem k tomu, že je tato rostlina jedovatá, musíme s ní zacházet s opatrností.

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.