Jitrocel kopinatý (úzkolistý)

Nám známý jitrocel kopinatý si vysloužil také název ranocel, protože se používal k regeneraci a obnově zranění. Protože se navíc používal k léčbě jater, říkalo se mu jatrocel. Slovo Plantago je odvozeno od slova Planta – podrážka, možná proto, že se listy z jitrocele používaly na bolesti nohou – dávaly se do bot, a tak chladily odřené nohy. Indiáni nazývali jitrocel „mužskou stopou“.

Co je to – Jitrocel kopinatý

Oba druhy jitrocele (jitrocel kopinatý a větší) rostou jako plevele, ale často se pěstují jako ozdravné byliny. Hojně se vyvíjejí v zahradách a podél cest, na mýtinách a na mezích. Větší jitrocel má kulatější lístky. Drobné žlutobílé květy se nacházejí v kulatém a dutém květním klásku, který je v rámci jitrocele většího statnější a pevnější. Jitrocel je prostě nedoceněný plevel, který je pravidelně jen pošlapán.

Odkud pochází

Je to opravdu velmi rozšířená bylinka, která si ochraňuje svou pověst po staletí díky svým ozdravným účinkům. Původně rostla jen v Evropě, ale neustále se rozšiřuje po celém světě. Již v 11. století se v jednom dokumentu hovoří o jitroceli jako „o matce rostlin“, která dokáže odolat všemu, od válek až po pastvu dobytka v pahorkatinách. Existují také informace o jitroceli ze staré Číny, kde byl využíván ve starověkých řeckých a římských lécích.

Druhy

  • Jitrocel prostřední (Plantago media L.)
  • Jitrocel větší (Plantago major L.)

Jak ji poznat – velikost, barva, vůně

Jitrocel kopinatý dorůstá do výšky 7-30 cm. Vytváří přízemní listovou růžici, z níž se vyvíjí několik stonků. Ty nesou vejčitý klásek s drobnými květy. Jsou abiogenní a opylují se větrem. Jitrocel kvete od května do září. Obsahuje mdlou vůni. Vyskytuje se na polních a hrbolatých cestách, v příkopech, na zchátralých příjezdech. Ve všech výškách v rámci České republiky.

Jak chutná?

Jeho chuť je hořká, trpká nebo slaná.

Použití – Jitrocel kopinatý

Jitrocel kopinatý se používá v kosmetickém průmyslu, drogerii, gastronomii, včelařství a farmaceutickém průmyslu. Používá se již od dob antiky. Kromě toho se využívá jako krmivo pro zvířata. Její využití zlepšuje jejich zdraví a vlastnosti mléka. Semena se také používají jako krmení pro chovné okřídlené tvory. Jitrocel lze využít i v kuchyni!

Účinky bylinky

  • Tišící účinky
  • Zocelovací účinky
  • Hojivé účinky
  • Protizánětlivé účinky
  • Antibiotikum
  • Podporuje trávení
  • Pomáhá při žaludečních vředech

Léčba

Nejčastěji se jitrocel kopinatý využívá při všech infekcích dýchacích cest. Je navíc známý pro své ozdravné a antimikrobiální účinky. Chrání tělo před infekcemi a před dopady způsobenými onkogenními viry. Jitrocel je vhodný při zánětech, extrémních zácpách, černém kašli, tuberkulóze a plicním astmatu. Snižuje ucpávání sliznic a nadměrnou poréznost vlasových folikulů. Disponuje spasmolytickým vlivem na hladké svalstvo horních cest dýchacích. Pomáhá při angíně, bolestech v krku a laryngitidě. Jeho protizánětlivé účinky důrazně ovlivní chrapot. Šťáva z čerstvého jitrocele snižuje horečku. Využití jitrocele je navíc důležité při poruchách souvisejících se žaludkem, poškození žaludeční sliznice a při překyselení nebo odkyselení žaludku a dvanácterníku. Důrazně ovlivňuje činnost jater, žaludku, ledvin a močového měchýře. Dále se využívá proti vytváření kamenů. Je jemně močopudný. Kromě toho léčí zanícená střeva a průjem.

Jitrocel má regenerační účinky na pokožku. Rozmačkané listy mají hojivý účinek na všechny rány, ať už způsobené nešťastnou náhodou nebo zbrklostí, vředy (zejména bércové) atd. Zvyšuje srážlivost krve a tím zastavuje krvácení (a to včetně děložního). Snižuje nepříznivě citlivé reakce po kousnutí hmyzem nebo kousnutí zvířaty, a to i jedovatými hady. Zmírňuje popáleniny. Dále se používá jako prevence vyrážek a pásového oparu. Díky svým účinkům dokáže detoxikovat organismus, a dokonce filtruje krev. Lidové léčitelství radí používat jitrocel také při zánětu spojivek a podráždění očních víček a zánětu dásní. Má vliv na znovunabytí ztracené hmotnosti po nemoci a obnovuje vnitřní sílu při běžné únavě.

Bylinka v kuchyni

Mladistvé lístky jitrocele jsou zdrojem běžných vitamínů a minerálů, zejména po dlouhé zimě. Využijte je do polévek, špenátu a dalších zeleninových pokrmů. V případě, že chcete využít surové plody, vyberte si ty nejmladší, ostatní musí být zbaveny intenzivních vláken na spodní straně.

Recept – Jitrocel kopinatý

Sirup od našich babiček

Do omytých a čistých sklenic (například od marmelády, od okurek, atd…), stlačujeme umyté listy jitrocele s cukrem. Dávejte jednu vrstvu jitrocele a jednu vrstvu cukru. Takto postupujte několik dní, dokud není sklenice s jitrocelem plná. Poté ji pořádně uzavřeme a obtočíme celofánem. Vložte balíček do díry v zahradě, zatěžkejte ji prknem a kamenem. V tu chvíli ji zakryjte zeminou tak, aby byla vidět pouze deska a kámen. Po třech měsících se z obsahu vytvoří sirup, sklenici vykopejte a šťávu vylisujte, povařte a naplňte do sklenic.

Jitrocel kopinatý – pěstování

Kdy a kde pěstovat?

Vysévejte v ho dubnu do řádků 20-30 cm

Zavlažování bylinky

Zavlažování bylinek není potřeba nijak přehánět. Na druhou stranu by bylo dobré, aby okolní substrát byl vlhký (především v době sucha).

Zastřižení a péče o bylinky

Při vhodném pěstování můžete jitrocel sklidit hned třikrát v jednom roce!

Hnojení, zemina

Jitrocel kopinatý je výjimečně všestranná bylinka. Nejvíce mu vyhovuje slunné místo, ale příliš suché a sluncem ozářené místo snižuje jeho výnos. Dobře snáší i zastínění. Vyhovují mu hlubší, humózní a vlhké půdy, ale dobře se mu daří i v lehčích půdách. Je vhodné ošetřovat rostlinu fosforečným hnojivem, a navíc dusíkem během vegetačního období. Ovšem s dusíkem si dávejte pozor, protože oddaluje kvetení, což je nežádoucí.

Sklízení bylinky

Pro léčebné přípravky se využívá celá rostlina – kořeny, listy, květy a semena. Jitrocel obsahuje glykosidy, flavonoidy, karoten, hořčiny, třísloviny, přírodní kyseliny a minerální soli (např. síru, zinek). Čerstvá šťáva obsahuje vitaminy A, C a K, které se vstřebávají kůží, a proto je jitrocel tak doporučován k potírání.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.