Levandule lékařská (Lavandula angustifolia, English Lavender) je jedním z nejrozšířenějších druhů levandule u nás. Najdete ji na většině levandulových zahrad a farmách v České republice, ale také v mnoha českých zahradách. Léčivá levandule je pěstována především pro své užitečné účinky na zklidnění úzkostí a napětí, na podporu vstřebávání nebo při nedostatku spánku. Nedokáže pouze uklidnit, ale zato opravdu neuvěřitelně dobře chutná!
Co je to – Levandule lékařská
Jedná se o rostlinku, kterou používali naši předci jako účinný lék pro nespavost a uklidnění ze stresových situací nebo na odlákání rybenek a molů ze šaten.
Odkud pochází
Levandule lékařská pochází ze Středomoří, kde si roste planě. Ovšem jako typická rostlina se pěstuje pouze ve Francii. U nás se nachází na zahradách nebo malých pěstírnách, kde se zní vyrábějí malé antistresové polštářky.
Druhy
- Levandule lékařská
- Levandule prostřední
- Levandule korunkatá
- Španělská levandule
- Levandule širokolistá
- Levandule zoubkatá
Jak ji poznat – velikost, barva, vůně
Levanduli poznáte hned podle vůně, která příjemná až relaxující. Kromě toho květenství probíhá až do poloviny léta a je bílé, růžové nebo fialové. Velikost rostlinky se pohybuje od 60 do 90 cm.
Jak chutná?
Rostlinka disponuje silným aromatem a nahořklou chutí, takže je lepší s ní šetřit!
Použití – Levandule lékařské
Levandule je konvenční léčivá a voňavá rostlina. Své vlastnosti prokazuje buď v podobě levandulového oleje, který se z květů získává destilací, nebo v podobě domácího čaje. Konkrétně v provensálské kuchyni se používá k ochucení džemů, dezertů, octa a masa a známý je levandulový cukr a sirup. Levandule je také součástí provensálských aromat. Dále se používá ve španělských a italských jídlech nebo v kosmetických přípravcích.
Účinky bylinky
- Působí proti bakteriím
- Podporuje tvorbu žluče
- Působí dezinfekčně a antibakteriálně
- Má zklidňující účinky
Léčba
Levandule se využívá proti průjmu a nadýmání. Kromě toho se hodí při problémech s vylučováním. Zmírňuje bolesti hlavy a migrénu, má uklidňující účinky (mírní hysterii, bušení srdce a nervozitu). Léčí se s ní problémy s nespavostí. Lze se využívat do koupele ke zklidnění a regeneraci pokožky, olej dokonce chladí pokožku spálenou od slunce.
TIP: Produkty a cesty k lepšímu spánku
TIP: Manuál opalování: kdy a jak se opalovat
Bylinka v kuchyni
Jak jsme již psali výše, můžete ji využít v čajích, v omáčkách jako koření, do džemů nebo při grilování masa. Nejlepší ale je v zeleninových směsích a sladkých pokrmech. Ale neztratí se ani v pudinku nebo bábovce!
Jak zařadit do jídelníčku?
Zařadit ji můžete postupně a v přiměřeném množství. Pokud chcete využít všechny vlastnosti levandule, dodržujte při destilaci a ostatních receptů pokyny. Jinak se může stát, že látky z rostliny zničíte. Nejlehčí a nejrychlejší je každopádně čaj nebo koupel…
Recept – Levandule lékařská
Levandulový masážní olej
- 250 ml mandlového oleje
- 5 polévkových lžic sušených levandulových květů
Jemně nasbírané květy nasypte do tyčinky s olejem a nechte je macerovat při pokojové teplotě 1 až 2 týdny. Každý den směs protřepejte, aby se byliny a olej promísily. Po uplynutí doby olej přeceďte přes plátno a uložte do čistého zjevného džbánu. Pro vylepšení vůně lze přidat 3 kapky 100% levandulového základního oleje. Olej je neuvěřitelný na poraněnou pokožku, zotavuje z plenkového oparu, ale také dobře funguje na hnětení bolavých a unavených svalů a zad.
Levandule lékařská – pěstování
Vypěstovat krásnou velkou rostlinu není nijak náročné. Stačí pouze dodržovat pár pravidel. Každopádně čím lépe se budete o rostlinku starat, tím bude vyšší a bude produkovat více květů. Tím budete mít i větší výtěžnost.

Kdy a kde pěstovat?
Sazenice Levandule lékařské se běžně sází na jaře nebo na podzim do dobře propustné (vápnité) půdy ve vzdálenosti 30 m. Levanduli můžeme pěstovat na zahradě nebo v truhlíku na balkoně. Vyberte si dobře sluněné místo, které bude zároveň i mírně chráněné.
Zavlažování bylinky
I přesto, že levandule vydrží na slunných místech a v teple, mají rády pouze střídmou zálivku. Při větším zalévání ráda plesniví.
Zastřižení a péče bylinky
Na konci srpna po odkvětu sestřihněte lodyhy těsně nad zdřevnatělou částí a na zimu je zakryjte klestím. Nezapomeňte, že levandule lékařské mají rády teplo.
Hnojení, zemina
K rostlince se během vegetativního období může přisunout trocha kompostu nebo granulovaného hnojiva – nejlépe kravského.
Sklízení bylinky
Z levandule se sklízí květy hned na počátku kvetení, což je červen, červenec, a ve vzácných případech i v srpnu. Jsou dva způsoby sběru – celé natě nebo pouze květy. Vždy rostlinky sušíme ve stínu nebo v sušičce na max. 40oC.