Přeslička rolní

Zelený porost přesličky, který před několika miliony let dal vzniknout nekonečným zásobám černého uhlí, dosahoval výšky až 10 metrů a rostl po všech obrovských pevninských plochách. Dnešní přeslička vypadá ve srovnání s tímto prvohorním předchůdcem jako okouzlující drobek, nicméně neztratila pro nás svůj význam a stále nabízí širokou škálu využití.

Co je to – Přeslička rolní

Přeslička rolní je vytrvalou rostlinou, která se vyvíjí na zelených travnatých místech v příkopech, podél cest a v lesích. Přeslička rolní je v přírodě známá hned ve dvou variantách. Jarní lodyha se vyvíjí z jara a má klas s výtrusy hned na vrcholku. V létě vyrůstá letní stonek jako malý zelený stromek v rámci stejného místa růstu.

Přeslička rolní se vyznačuje vysokým obsahem křemičité kyseliny. V závislosti na obsahu křemíku v půdě může přeslička obsahovat až 10 % křemíku. Z dalších látek stojí za zmínku vyšší obsah hořčin, tříslovin, saponinů, přírodních kyselin, bazických olejů a flavonoidů.

Odkud pochází

Dnes je rostlina rozšířená po celé Evropě a Asii, ale setkat se s ní můžete i Severní Americe. Nepůvodní druh se objevil i na Nové Zélandu, jihovýchodní Austrálii, jižní Africe nebo Americe. Její výskyt je však nejhojnější u nás a na Slovensku.

Druhy

  • Přeslička bahenní (Equisetum palustre, jedovatá)
  • Přeslička rolní (Equisetum arvense)
  • Přeslička lesní (Equisetum sylvaticum, jedovatá)
  • Přeslička luční (Equisetum pratense)
  • Přeslička největší (Equisetum telmateia)
  • Přeslička jižní (Equisetum x meridionale)
  • Přeslička poříční (Equisetum fluviatile)
  • Přeslička pobřežní (Equisetum x littorale)
  • Přeslička různobarvá (Equisetum variegatum)
  • Přeslička zimní (Equisetum hyemale)
  • Přeslička mokřadní (jedovatá)

Jak ji poznat – velikost, barva, vůně

Přeslička rolní, která se vyznačuje plstnatým oddenkem, dorůstá zpravidla 10-70 cm. Vyznačuje se pravidelným dimorfismem, což znamená, že na jaře se nejprve vyvíjí zralá lodyha s výtrusným klasem, kterou v létě vystřídá sterilní lodyha. Zatímco jarní lodyha je nevětvená, nezelená (prakticky žlutavá až hnědavá) a vysoká 10-20 cm, letní lodyha je zelená, mělce vrásčitá a příliš větvená. Středová prohlubeň lodyhy je asi v jedné třetině její délky a stejně jako u ostatních přesliček se v každé uzlině objevuje pochva. Na vrchním jarním stonku je elipsoidní výtrusnicový klas, kde jsou výtrusy tvořeny od března do května.

Jak chutná?

Přeslička rolní chutná mírně slaně!

Použití – Přesličky rolní

Přeslička rolní je stará bylina používaná již za dob starověku. Využívala se nejen k regeneračním účelům, ale také k čištění cínového nebo mosazného nádobí, a proto dostala jeden ze svých lidových názvů – šmirglová tráva.

Účinky bylinky

  • Příznivě působí na dobrý stav močového systému a vylučování tím, že zvyšuje produkci moči
  • Díky obsahu křemíku přispívá pití odvaru z přesličky k dobrému stavu a kvalitě našich kostí
  • Prospívá dobrému stavu a kvalitě kůže, vlasů a nehtů
  • Podporuje správnou činnost jater
  • Podporuje správnou činnost cév a srdce
  • Přispívá k odolnosti těla a zdravému dýchání

TIP: Jak si správně čistit pleť – manuál čištění pleti

Léčba

Přeslička má místo v léčitelství stovky let. V minulosti byla bylina primárně využívána k zastavení krvácení, ale jednotlivci ji navíc konzumovali, když měli záněty ledvin, močového měchýře nebo žaludku. Také se využívala k léčbě kožních potíží, drobných poranění a lehkých omrzlin.

TIP: Papilomy vs fibromy: jak na tyhle nepěkné kožní výrůstky?

Recept – Přeslička rolní

Čaj z přesličky

Připravte si přesličkový čaj na vnitřní využití z 1 čajové lžičky sušených natí, zalijte 250 ml vroucí vodou a nechte 10-15 minut působit. Takto připravený odvar pijte dvakrát denně po dobu 5 dnů. Poté je nutné udělat přestávku.

Přeslička rolní – pěstování

Kdy a kde pěstovat?

Plazivý oddenek vždy přežije zimu, ale jinak se rostlina rozmnožuje výtrusy, oddenky nebo oddenkovými hlízami. Koncem května výtrusy dozrají a lodyha odumírá. Následně zde vyroste sterilní lodyha.

Zavlažování bylinky

Přesličky vyžadují vysokou vlhkost v půdě, proto je potřeba je dávat blízko k jezírkům a jiným vodním plochám. Na březích s kolísající hladinou vody a bahnitou půdou budou nejvíce spokojené.

Hnojení, zemina

Přeslička rolní se nejčastěji vyskytuje na hlinitých a písčitých půdách s vysokou hladinou podzemní vody. Jedná se o běžný polní plevel. Oddenky jsou často až jeden metr pod povrchem půdy a je mimořádně těžké se pokoušet o jejich uvolnění a zbavit se rostlinky.

Sklízení bylinky

Zelená stébla přesličky sbírejte od května do září. Sušení by mělo probíhat rychle při teplotě do 40 °C. Vhodně usušená rostlina musí zůstat zelená, bez chuti a bez vůně. Vyšší teplota může naše zásoby sušených bylinek snadno zničit. Proto je rozumné přesličku uchovávat v suchu nebo v uzavřených nádobkách.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.