Jinan dvoulaločný (Ginkgo Biloba) je mimořádně známý strom, který je pravděpodobně jedním z nejstarších na planetě. Představte si, že tu byl už před 180 miliony let! Díky své síle přežil i ty nejhorší časy. Strom se může běžně dožít až 2000 let.
Co je to – Jinan dvoulaločný
Tento opadavý strom je známý jako Ginkgo biloba a dlouhou dobu byl považován za vymřelý, zmizel před několika miliony let. Vědci našli jinan jako zkameněliny nebo otisky v horninách a fosiliích. Teprve zhruba před 200 lety na zcela neznámém čínském území našli několik sazenic ginkga. Získali sazenice a rozšířili je zpět do celého světa. Místní rostliny rostou jako obrovské stromy, u nás se jsou však pěstovány mnohem nižší kultivary.
Odkud pochází
Přestože se jedná o strom z Číny, můžete ho objevit i u nás. Nejčastěji v parcích a okrasných zahradách, které zkrášluje svou bohatou korunou plnou neobvykle vyhlížejících listů.
Druhy
- Jinan dvoulaločný Princeton Sentry
- Jinan dvoulaločný Menhir
- Jinan dvoulaločný Fastigiata Blagon
- Jinan dvoulaločný Everton Broom
- Jinan dvoulaločný Yellow Dragon
- Jinan dvoulaločný Pendula China
- Jinan dvoulaločný Tubifolia
- Jinan dvoulaločný Simon
Jak jej poznat – velikost, barva, vůně
Vyrůstá až do 25 metrů výšky a 10 metrů šířky. Tento rod je jedním z nejstarších na světě. Zástupci jinanů jsou známí z přelomu karbonu a permu v rámci období prvohor. V rámci jury (druhohory) zajišťoval kompletní severní stranu rovníku. Od té doby postupně mizel až do dnešních dnů, kdy se zachoval pouze v jediném druhu v malé oblasti v jihovýchodní Číně. Listy má po vzoru listnatých stromů, ale jsou spíše jehličnaté s rovnoběžnými vějířovitými žilkami. Listy jsou vějířovité a oddělené zářezem na dva laloky.
V podstatě se tento druh olistění považuje za přechod mezi jehličnany a listnatými stromy. Listy mají řapík a vyvíjejí se ve svazcích ze zkrácených větví – brachyblastů, tak jako u jehlic modřínů nebo cedrů. Tyto stromy jsou dvoudomé, zřídka však jednodomé. Kvete v květnu, kdy se na brachyblastech vyvíjejí samčí květenství – hnědavé šištice. Samičí květy mají zásadně chudou stopku se dvěma vajíčky, z nichž se obyčejně vytvoří semeno. Semeno je přibližně 3 cm velké a má podobu peckovice. Jinany jsou větrosnubné rostliny. Plody stárnou v říjnu a listopadu, kdy mění barvu ze zelené na žlutou. Semena dozrávají jak opylovaná, tak neopylovaná. Jinany začínají plodit až ve věku kolem 35 let.
Jak chutná?
Plody disponují chutí mezi bramborem a jedlým kaštanem a dají se jíst ve velkém.
Použití – Jinan dvoulaločný
Z listů se nejčastěji vyrábí tinktura, která se dávkuje 3x denně 30 kapek. Z listí a semen se také dělá odvar (ale ten je velmi málo účinný). Často se také setkáte s čaji.
Účinky bylinky
- Rozšiřuje cévy
- Pomáhá při astmatu
- Doplňuje psychické síly
- Zlepšuje paměť
- Bojuje proti závrati, krvácení z nosu
- Pomáhá proti zahlenění
- Pomáhá proti bércovým vředům
Léčba
Ginkgo je známé zejména tím, že podporuje mikrocirkulaci. Má vliv na prokrvení našich orgánů, mozku nebo očí. Rozšiřuje cévy a čistí je od nánosů vápenatých cholesterolových usazenin. Podporuje správnou srdeční činnost. Působí jako prevence proti mrtvici a urychluje zotavení mozku po ní. Dále se doporučuje při senilitě, Parkinsonově chorobě a Alzheimerově chorobě. Dále se využívá při erekci a při problémech s potencí.
Recept – Jinan dvoulaločný
Léčivá tinktura
Tinktura je ve srovnání s čajem mnohem léčivější a účinnější. Je běžně dostupná v lékárnách, ale navíc si ji můžete vyrobit sami. Ať už si zvolíte jakoukoliv formu, bezpochyby se obraťte na svého lékaře, aby vám poradil, jak ji používat.
Pokyny pro přípravu: nakrájejte listy nadrobno, nasypte 3 lžíce listů do skleněné nádobky s víčkem. Zalijeme 4 dl koncentrovaného lihu (nejméně 60 %). Nechte macerovat po dobu nejméně 2 týdnů a jednou denně protřepejte. Po dvou týdnech směs přeceďte přes síto. Tinkturu skladujte v tmavé skleněné nádobě. Užíváme ji po pár kapkách.
Jinan dvoulaločný – pěstování
Jinan dvoulaločný není vůbec těžký pro pěstování. Daří se mu jak na slunci, tak na stinném stanovišti. Jediné, co musíte promyslet jsou prostorové možnosti.
Kdy a kde pěstovat?
Ginkgo je dvoudomá rostlina a existují samčí a samičí stromy. Samičí rostliny se na volných prostranstvích pravidelně nevyskytují, protože i když vypadají jako zelené třešně, kloužou po zemi a smrdí jako hnůj. Proto se vysazují pouze samčí rostliny. Strom lze pěstovat prakticky všude.
Zavlažování bylinky
Potom co vám strom zakoření, už není potřeba zalévat nebo o něj pečovat.
Hnojení, zemina
Mimořádnou výhodou Jinanu dvoulaločného je jeho vysoká odolnost vůči všemu – půdnímu typu, vzduchu, srážkám. Snáší udusané a jílovité půdy, ba i městské ovzduší, a jakmile se jednou někde uchytí, nevykolejí ho suché období ani mimořádné mrazy. Je zcela mrazuvzdorný až do -40 °C.
Sklízení bylinky
Na podzim se sklízí listy a plody. Z nich se nedělá žádný odvar, protože tím zničíte všechny léčebné látky. Místo toho si vyrobte nebo kupte tinkturu, která je vynikající na cévy.