Jinan dvoulaločný

Jinan dvoulaločný (Ginkgo Biloba) je mimořádně známý strom, který je pravděpodobně jedním z nejstarších na planetě. Představte si, že tu byl už před 180 miliony let! Díky své síle přežil i ty nejhorší časy. Strom se může běžně dožít až 2000 let.

Co je to – Jinan dvoulaločný

Tento opadavý strom je známý jako Ginkgo biloba a dlouhou dobu byl považován za vymřelý, zmizel před několika miliony let. Vědci našli jinan jako zkameněliny nebo otisky v horninách a fosiliích. Teprve zhruba před 200 lety na zcela neznámém čínském území našli několik sazenic ginkga. Získali sazenice a rozšířili je zpět do celého světa. Místní rostliny rostou jako obrovské stromy, u nás se jsou však pěstovány mnohem nižší kultivary.

Odkud pochází

Přestože se jedná o strom z Číny, můžete ho objevit i u nás. Nejčastěji v parcích a okrasných zahradách, které zkrášluje svou bohatou korunou plnou neobvykle vyhlížejících listů.

Druhy

 • Jinan dvoulaločný Princeton Sentry
 • Jinan dvoulaločný Menhir
 • Jinan dvoulaločný Fastigiata Blagon
 • Jinan dvoulaločný Everton Broom
 • Jinan dvoulaločný Yellow Dragon
 • Jinan dvoulaločný Pendula China
 • Jinan dvoulaločný Tubifolia
 • Jinan dvoulaločný Simon

Jak jej poznat – velikost, barva, vůně

Vyrůstá až do 25 metrů výšky a 10 metrů šířky. Tento rod je jedním z nejstarších na světě. Zástupci jinanů jsou známí z přelomu karbonu a permu v rámci období prvohor. V rámci jury (druhohory) zajišťoval kompletní severní stranu rovníku. Od té doby postupně mizel až do dnešních dnů, kdy se zachoval pouze v jediném druhu v malé oblasti v jihovýchodní Číně. Listy má po vzoru listnatých stromů, ale jsou spíše jehličnaté s rovnoběžnými vějířovitými žilkami. Listy jsou vějířovité a oddělené zářezem na dva laloky.

V podstatě se tento druh olistění považuje za přechod mezi jehličnany a listnatými stromy. Listy mají řapík a vyvíjejí se ve svazcích ze zkrácených větví – brachyblastů, tak jako u jehlic modřínů nebo cedrů. Tyto stromy jsou dvoudomé, zřídka však jednodomé. Kvete v květnu, kdy se na brachyblastech vyvíjejí samčí květenství – hnědavé šištice. Samičí květy mají zásadně chudou stopku se dvěma vajíčky, z nichž se obyčejně vytvoří semeno. Semeno je přibližně 3 cm velké a má podobu peckovice. Jinany jsou větrosnubné rostliny. Plody stárnou v říjnu a listopadu, kdy mění barvu ze zelené na žlutou. Semena dozrávají jak opylovaná, tak neopylovaná. Jinany začínají plodit až ve věku kolem 35 let.

Jak chutná?

Plody disponují chutí mezi bramborem a jedlým kaštanem a dají se jíst ve velkém.

Použití – Jinan dvoulaločný

Z listů se nejčastěji vyrábí tinktura, která se dávkuje 3x denně 30 kapek. Z listí a semen se také dělá odvar (ale ten je velmi málo účinný). Často se také setkáte s čaji.

Účinky bylinky

 • Rozšiřuje cévy
 • Pomáhá při astmatu
 • Doplňuje psychické síly
 • Zlepšuje paměť
 • Bojuje proti závrati, krvácení z nosu
 • Pomáhá proti zahlenění
 • Pomáhá proti bércovým vředům

Léčba

Ginkgo je známé zejména tím, že podporuje mikrocirkulaci. Má vliv na prokrvení našich orgánů, mozku nebo očí. Rozšiřuje cévy a čistí je od nánosů vápenatých cholesterolových usazenin. Podporuje správnou srdeční činnost. Působí jako prevence proti mrtvici a urychluje zotavení mozku po ní. Dále se doporučuje při senilitě, Parkinsonově chorobě a Alzheimerově chorobě. Dále se využívá při erekci a při problémech s potencí.

TIP: Psychické poruchy – základní přehled

Recept – Jinan dvoulaločný

Léčivá tinktura

Tinktura je ve srovnání s čajem mnohem léčivější a účinnější. Je běžně dostupná v lékárnách, ale navíc si ji můžete vyrobit sami. Ať už si zvolíte jakoukoliv formu, bezpochyby se obraťte na svého lékaře, aby vám poradil, jak ji používat.

Pokyny pro přípravu: nakrájejte listy nadrobno, nasypte 3 lžíce listů do skleněné nádobky s víčkem. Zalijeme 4 dl koncentrovaného lihu (nejméně 60 %). Nechte macerovat po dobu nejméně 2 týdnů a jednou denně protřepejte. Po dvou týdnech směs přeceďte přes síto. Tinkturu skladujte v tmavé skleněné nádobě. Užíváme ji po pár kapkách.

Jinan dvoulaločný – pěstování

Jinan dvoulaločný není vůbec těžký pro pěstování. Daří se mu jak na slunci, tak na stinném stanovišti. Jediné, co musíte promyslet jsou prostorové možnosti.

Kdy a kde pěstovat?

Ginkgo je dvoudomá rostlina a existují samčí a samičí stromy. Samičí rostliny se na volných prostranstvích pravidelně nevyskytují, protože i když vypadají jako zelené třešně, kloužou po zemi a smrdí jako hnůj. Proto se vysazují pouze samčí rostliny. Strom lze pěstovat prakticky všude.

Zavlažování bylinky

Potom co vám strom zakoření, už není potřeba zalévat nebo o něj pečovat.

Hnojení, zemina

Mimořádnou výhodou Jinanu dvoulaločného je jeho vysoká odolnost vůči všemu – půdnímu typu, vzduchu, srážkám. Snáší udusané a jílovité půdy, ba i městské ovzduší, a jakmile se jednou někde uchytí, nevykolejí ho suché období ani mimořádné mrazy. Je zcela mrazuvzdorný až do -40 °C.

Sklízení bylinky

Na podzim se sklízí listy a plody. Z nich se nedělá žádný odvar, protože tím zničíte všechny léčebné látky. Místo toho si vyrobte nebo kupte tinkturu, která je vynikající na cévy.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.