Kopr vonný

Velmi voňavý kopr v létě rozzáří zeleninové záhony a poté i sklenice s okurkami. A existuje někdo, kdo nezná kopr nebo kulajdu? Pravděpodobně ne! K tomu všemu kopr pomáhá při vstřebávání a usnadňuje usínání. Kopr je nenáročný a může ho pěstovat každý. V případě, že nemáte zahradu, budete si ho moci vypěstovat doma v truhlíku za oknem nebo na balkoně.

Co je to – Kopr vonný

Stejně jako řada jiných bylin se přidává do výživy jako ochucovadlo, které napomáhá vstřebávání. Má vliv na žaludeční potíže a zvyšuje chuť k jídlu. Může být diuretikem, působí úlevově a usnadňuje usínání. U kojících matek zvyšuje tvorbu mléka. Žvýkání koprových semínek je předepsáno k boji proti škytavce, navíc přináší voňavý dech, takže může být využit jako žvýkačka.

Odkud pochází

Kopr vonný (Anethum graveolus) je vedený jako jednoletá, aromatická bylina, která má původ z východní části Středozemí, Indie, Ruska a západní Asie.

Druhy

  • Compact
  • Oliver
  • Maxi kopr Mamut
  • Kopr Evropský

Jak ho poznat – velikost, barva, vůně

Dorůstá výšky 60-150 cm. Kopr má štíhlý kořen a přímý, jemně rýhovaný, dutý, modrozelený stonek. Střídavé listy jsou několikrát rozděleny na nitkovité části. Již v biblických dobách byl kopr využíván jako platidlo. Židé koprem platili Římanům, kteří z něj vyráběli věnce, naturálie. Nevěsty si zvykly, že když si dají do bot kopr, budou mít kontrolu nad vším v domě své tchyně.

Jak chutná?

Kopr disponuje poněkud ostřejší chutí! Takže se často využívá v kari.

Použití – Kopr vonný

Použití kopru vonného je vskutku užitečné pro náš organismus. Můžete ho použít do jídla nebo k léčebným účinkům.

Účinky bylinky

  • Proti plynatosti
  • Zklidňující účinky na trávicí trakt
  • Podporuje trávení
  • Antibakteriální účinek

Léčba

Kopr se používá především při pálení žáhy, nadýmání, křečích v břiše, žaludečních křečích a nechutenství. Je vhodný pro kojící maminky, protože zvyšuje tvorbu mléka a při jeho rozšiřování dochází k výměně dynamických látek do vývodu, a tím i k pomoci novorozenému dítěti. Navíc se může kopr využít ke snižování krevního tlaku, urychluje prokrvení srdečního svalu a celkově posiluje organismus. Kopr se dále používá v čajích při onemocnění močových cest a pro zklidnění.

Bylinka v kuchyni

Kopr většinou známe ze školních jídelen jako součást neoblíbené koprové omáčky, ale v kuchyni má mnohem širší využití – v polévkách, pomazánkách a porcích míchaných zelenin nebo jako vylepšení vařeného masa. V každém případě je to velmi flexibilní bylina, protože kromě toho, že je ochucovadlem, může být využita také jako zelenina nebo léčivá bylina, kde má obzvláště užitečný vliv na náš žaludeční systém.

Recept – Kopr vonný

Koprová omáčka

Kopr omyjeme, nakrájíme nadrobno a necháme chvíli vařit v osolené vodě se lžičkou octa. Z másla a mouky připravíme jíšku, kterou po jemném opražení postupně přiléváme mléko a za stálého míchání vaříme do zhoustnutí. Scedíme převařený kopr, přidáme jej do omáčky s trochou osolené octové vody, přidáme trochu masového vývaru, a nakonec vmícháme sladkou nebo kysanou smetanu, ve které jsme rozšlehali žloutek. Omáčku osolíme a osladíme. Podáváme s knedlíkem a uvařeným vejcem.

Kopr vonný – pěstování

Kopr není vůbec těžké začít pěstovat na své zahradě.

Kdy a kde pěstovat?

Vyséváme ho od dubna a můžeme pokračovat až do srpna. Semena je třeba usadit přiměřeně mělce v půdě, vyséváme je řídce do řádků širokých 20 cm. Vydržte několik týdnů, než se rostliny vyvinou. V té chvíli je vyjednoťte, aby každá zahrnovala prostor přibližně 15 cm. Zajistěte, aby rostliny měly bezpochyby půdu pro sebe, a to tak, že je odplevelíte a okopete. Některé rostliny můžete nechat vykvést a nechat jejich semena, aby se na záhonu znovu vysemenily a po roce se znovu vyvinuly. Kopr odpuzuje brouky, proto je nejlepší zasadit ho mezi ostatní zeleninu.

Zavlažování bylinky

Ze začátku semínka a malé rostlinky zalévejte více – ale nesmí plavat. Poté zálivku zmírněte.

Hnojení, zemina

Ráda se vyvíjí v dobře propustné půdě na plném slunci, proto záhon zpočátku dobře zalévejte. Daří se jí v půdě, která obsahuje dostatek doplňků a není příliš mokrá. Ať je to jakkoli, není třeba přihnojovat půdu během růstu.

Sklízení bylinky

Využívají se nadzemní části. Sbírá se trvale, ve výšce přibližně 20-30 cm, a hlavní dobou pro nakládání je červenec, kdy kvete. Semena se sbírají nějakou dobu před dozráním tak, že se stonky srovnají na ose, nechají se zestárnout a poté se vyklepou. Kopr se používá jak ve formě nálevu nebo prášku, tak i čerstvý. Může být také zmražený.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.