Fuchsie

Fuchsie je kvetoucí hrnková rostlina, kterou lze pěstovat v domácnosti, protože je ozdobou pro četná okna, balkony a zahrady. Je známá zejména díky rozmanitosti svých květů, které se liší v barvách a tvarech. Květy mohou být jednoduché, poloplné, plné i v trsech v barevných variantách bílé, růžové, červené a fialové. Ostatně i tvar fuchsie se může měnit – může být keřovitý, stromovitý nebo převislý.

Co je to – Fuchsie

Z plodů z této rostliny se lidé těšili již před stovky let – například indiáni. Často o tom svědčí i objevení této rostliny ve městě Inků. Fuchsie získala svůj název podle příjmení lékaře a botanika Leonarda Fuchse. V dřívějších dobách tyto květy navíc zdobily domy vznešených panství a zámožných občanů.

Odkud pochází

Většina botanických druhů fuchsií se vyskytuje v Jižní a Střední Americe. Ať je to jakkoli, několik druhů se navíc vyskytuje na Tahiti a Novém Zélandu. Existuje asi sto botanických druhů a přibližně osm tisíc druhů. Hlavní hybridy fuchsií byly vypěstovány v první polovině 19. století a na začátku 20. století bylo zahradnickými společnostmi pěstováno asi tisíc druhů. První fuchsie byly objeveny a zaznamenány na konci 17. století a pojmenovány podle německého lékaře a botanika Leonharta Fuchse.

Druhy

  • Fuchsie magelancia Globosa
  • Fuchsie splendens Karl Hartweg
  • Fuchsie procumbens
  • Fuchsie venus
  • Fuchsie corymbiflora

Jak ji poznat – velikost, barva, vůně

Existuje spousta kultivarů této rostliny s charakteristickými barvami a vzhledem květů a listů. Nejčastějšími formami jsou keřové fuchsie a převislé fuchsie. Nejenže existují fuchsie s jednou barvou květu, jako je červená, fialová, světle růžová, ale navíc existují fuchsie s květy ve dvoubarevných formách. Z květu vyčnívají tyčinky a čnělka. Při velké péči vás odmění velkým počtem květů.

Použití – Fuchsie

Tato rostlinka je ceněna především pro své úžasné obohacující dekorativní vlastnosti. Ne každý ví, že fuchsie není jen nádherná, ale také chutná, a navíc opravdu cenná rostlina.

Bylinka v kuchyni

  • plody se samy o sobě používají jako oživující sladký dezert
  • z plodů se vyrábějí báječná vína s cizokrajnými příchutěmi
  • rostlina se přidává do salátů z ovoce
  • z plodů fuchsie se vyrábějí voňavé džemy
  • okvětní lístky se suší a vaří jako čaj
  • květy a plody vylepšují koláče a dorty
  • plody působí jako charakteristické barvivo
  • ženy z tehdejších kmenů fuchsie používaly místo prášku pyl z květů.

Recept – Fuchsie

Marmeláda z fuchsií

· 1 kg zralých plodů, 0,5 kg cukru, 2 lžíce vody nebo jablečného džusu, šťáva z poloviny citronu

Vodu s citronovou šťávou a cukrem svařte nad mírným plamenem, dokud se cukr nerozpustí. Nechte nálev vychladnout a přidejte fuchsiové plody. Marmeládu vařte postupně, pro začátek na nižším stupni a teprve na závěr zvyšujte stupeň. Jakmile začne kapka marmelády na talíři želírovat, je marmeláda hotová. Horkou ji nalijte do sklenic, otočte dnem vzhůru a nechejte, aby vychladla.

Fuchsie – pěstování

Fuchsie se nejčastěji pěstují ve tvaru keře, ale výjimečně jsou rozšířené i stromkové fuchsie. Převislé fuchsie se pěstují v závěsných držácích nebo v okenních truhlících. Fuchsie pod širým nebem kvetou od července do října. Pro pěstování stromkových fuchsií vyberte pevnou a vzpřímenou odrůdu. Z kmínku postupně odstraňujeme postranní výhony, ale ne odnože, dokud fuchsie nedosáhne stanovené výšky. Poté se odstraní nejlepší část stonku a 6 nejsilnějších výhonů se použije k vytvoření koruny.

Kdy a kde pěstovat?

Fuchsie pěstujeme v květináčích, abychom je na zimu mohli přesunout do tepla. Některé odrůdy jsou schopny přežít i mrazy.

Zavlažování bylinky

V zimním období je důležité udržovat substrát mírně vlhký a zalévat květinu, jakmile povrch substrátu začne vysychat. V případě, že je substrát přes zimu trvale vlhký, začnou kořeny v chladném prostředí vyhnívat. V případě, že je naopak zcela suchý po dobu delší než několik dní, rostlina shodí své listy. Při této fázi se dá ještě rostlina zachránit. Substrát jen zlehka provlhčíme a rostliny znovu získají barvu. V případě, že období sucha trvá déle než dva týdny (navíc v závislosti na teplotě), fuchsie začnou zcela vysychat a odumírat.

Zastřižení a péče bylinky

Účinně se množí řízky na jaře nebo v létě. Řízky nařežte, napíchejte do květináčů s vlhkým substrátem a přikryjte je chvojím. Pozor na přemokření a přesušení. Pro založení je vhodná teplota 15-25 °C. Zakořenění trvá přibližně 3 týdny. Po přezimování je každý rok na jaře přesaďte. Zkušenější exempláře se přesazují vždy po 2 letech.

Správný řez má vliv na květ. Primární řez se provádí před zimou, kdy se rostlina připravuje k zimnímu odpočinku. Zkracují se především velké výhony. Na jaře prořežte 2 až 3 výhony z minulého roku.

Hnojení, zemina

Intenzivní hnojení fosforečnatým hnojivem během rašení, anebo dusíkatým hnojivem 3 týdny po přesazení. Prostřídáme přidávání Kristalonu, Floranu, Cereritu… Dbejte na koncentraci, velmi silný koncentrát dokáže spálit listy. Rostlince vyhovuje spíše humózní substrát.

Sklízení bylinky

Ve farmaceutickém průmyslu se fuchsie využívají ve velkém. V některých oblastech, například v Americe, se plody fuchsie konzumují i v dnešní době. Konkrétně se jedí solené fuchsie. Na našem území se vyskytují různě vyšlechtěné rostliny, které nepatří do našeho jídelníčku. Slouží v podstatě jako okrasná rostlina.

Květy, které se na fuchsiích v dané sezóně po odkvětu rozvinou, neodstraňujte (rostlina již znovu nevykvete, ale dodá plody). Plody se sbírají koncem léta, kdy jsou křehké. Nejlepší je sníst je rychle po sběru, protože nejsou výjimečně trvanlivé. V každém případě je můžete zamrazit, přidat do ovocného salátu v podobě zelené směsi nebo z nich udělat marmeládu.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.