Svlačec rolní

Opovrhované, zavrhované, neustále likvidované, a přesto téměř všudypřítomné. I tak by se dal charakterizovat jeden z nejúpornějších plevelů – svlačec rolní. Jeho vlastnosti dobře vystihují jeho společenské názvy: plevel, opletník, obtáčka, plazivý koukol, pupenec, slak, slatec, svlak, šlatec či votáčka.

Co je to – název bylinky

Tento druh má místo v rodě Convolvuluspovíjnice. Tato rostlina si sama nepomáhá při vývoji výhonky, ale název Convolvulus dostala kvůli stonkům, které se při vývoji vytrvale otáčejí do kruhu a ovíjejí se kolem všeho, co je v jejich dosahu. Říká se, že za skvělých podmínek jsou stonky schopny vytvořit otáčku za méně než dvě hodiny. Svlačec (vůbec ne jako chmel) je levotočivou rostlinou. Jeho stonky, pozorované od shora, se otáčejí proti směru hodinových ručiček.

Odkud pochází

Jeho původ sahá do Středomoří a Blízkého východu a u nás se rozmohl jako plevel na zahradách, v křovinách, živých plotech, na stráních, podél cest a luk. Mnohé druhy svlačce se pěstují jako okrasné!

Druhy

V České republice roste pouze svlačec rolní a i to stačí k tomu, aby otravoval život zahrádkářům.

Jak ji poznat – velikost, barva, vůně

Navzdory své neoblíbenosti to může být krásná rostlina s nálevkovitými bílými a narůžovělými květy, tu a tam s růžovými až narudlými skvrnami, na dlouhých stoncích. Koruna květu se skládá z pěti srostlých okvětních lístků. Květy se otevírají během dopoledne a ve slunečném podnebí se odkvétají ještě téhož večera. Kompletní list má krátké řapíky, je kopinatý a na bázi má dva výběžky. Nesou vejčité tobolky se dvěma pouzdry a zpravidla čtyřmi semeny. Mladá lodyha vytváří silný bílý latex.

Jak chutná?

Chuť je lehce nahořklá, ale má v sobě spoustu živin a vitamínů.

Použití – Svlačce rolního

Svlačec rolní se používal jako projímadlo nebo lék proti horečce či v kostelech do kadidla při svěcení.

Účinky bylinky

  • Zrychluje střevní činnost
  • Povzbuzuje k činnosti hladké svalstvo
  • Pomáhá při vylučování žluči
  • Působí kladně na močové ústrojí

Léčba

Naši předci uměli svlačec rolní využívat hojně. Uměli z něj připravovat ozdravné čaje, které mají blahodárné účinky na vaše střeva ­– podporují střevní trávení, umožňuje lepší vylučování žluči, stejně jako moči. Při správném dávkování vás zbaví bolesti hlavy nebo močových kamenů a písku.

Bylinka v kuchyni

Může se podávat buď jako nálev s účelem vyvolat průjem, nebo jej po trochách přidat do čaje – ovšem účinek bude stejný!

Jak zařadit do jídelníčku?

Bylinku můžete sami začít konzumovat, avšak byste se měli raději domluvit s lékařem nebo odborníkem přes výživu. Ovšem není nic jednoduššího, než si udělat čaj ze svlačce jednou za čas.

Recept – Svlačec rolní

Čaj ze svlačce rolního

  • 1 čajová lžička nařezaného svlačce
  • 250 ml vody

Nařezaný svlačec nechte 5 minut probublávat ve vařící vodě, sceďte, nechte vychladnout a vlažný čaj vypijte. Projímavý účinek nastupuje rychle a zahrnuje obtížně zvladatelný průběh.

Svlačec rolní – pěstování

Rozmnožuje se generativně i vegetativně. Na rekultivovaném místě se rozmnožuje intenzivně a převážně pohlavně. Kvete od května do září a vytváří obvykle téměř 550 semen na rostlinu, která po uzrání klíčí neefektivně a po promrznutí se zvyšuje její klíčivost. Semena klíčí a rostliny se vyvíjejí od hloubky 6 cm.

Kdy a kde pěstovat?

Sází se většinou ze semen hned na jaře (čili začátkem března a dubna). Pokud máte okrasný typ svlačce, měli byste jej zalévat častěji – zkrátka zemina nesmí být vyschlá!

Zavlažování bylinky

Rostlinu není nijak zvlášť potřeba zavlažovat, protože kořeny sahají opravdu hluboko. Odtud si vezme tolik vody, kolik potřebuje. Pokud ji chcete pěstovat ve velkém, můžete ji zalévat párkrát do týdne.

Zastřižení a péče o bylinky

Pokud nechcete, aby se vám rostlinka rozmohla po celé zahradě, musíte každý týden zahradu projít a všechny nežádoucí kousky vybrat – musíte kopat opravdu hluboko a vybrat všechny kořeny. Jinak se vám rostlinka na místě rozroste znovu a k tomu se vyvinou i další.

Hnojení, zemina

Hnojit rostlinu není potřeba. Postačí si s tím, co máte v zahradách. Svlačec rolní se jako plevel umí rozmnožovat velmi rychle, a to prakticky na všech druzích půdy.

Sklízení bylinky

Kvetoucí natě se sbírají od června do září a rychle se suší ve stínu nebo při teplotě do 40 °C. Léčebně se využívá také oddenek, který se sbírá v době, kdy probíhá vegetativní období.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.