Kokoška pastuší tobolka je v České republice hojně zastoupená. Najdeme ji na polích, v zahradách, keřových porostech a parcích. Vzhledem ke svému vzhledu bývá často nazývána srdíčkem nebo penízkem. Na počátku se vyskytovala ve středomořské zóně. Každopádně se následně rozšířila do všech částí světa. V minulosti se mělo za to, že její listy jsou účinným nástrojem proti štěnicím, které mají odpuzovat.
Co je to – Kokoška pastuší tobolka
Mocná příroda dokáže ze zdánlivě obyčejných rostlin, které běžně označujeme za plevel, vytvořit něco nadpřirozeného. Na Kokošku pastuší tobolku narazíte prakticky kdekoli. Vyvíjí se mimořádně rychle. Dá se říci, že nová rostlina se objeví prakticky přes noc, a navzdory tomu, jak ji vnímáme, je svým léčebným potenciálem značně neobvyklá.
Odkud pochází
V současné době se Kokoška pastuší tobolka vyskytuje v mírných oblastech téměř po celém světě. Hojně se vyskytuje v bažinách (v několika případech je považována za plevelnou bylinu), méně ve vyšších polohách. Původně se vyskytovala v oblasti Středomoří a Malé Asie (spíše však v Evropě), odkud se hlouběji rozšířila do Evropy, Asie, Afriky a Ameriky, a to buď působením člověka, nebo snad svou vytrvalostí.
Druhy
- Kokoška Heegerova (Capsella heegeri Solms)
- Kokoška červenavá (Capsella rubella Reut.)
- Capsella grandiflora Boiss.
- Capsella orientalis Klokov
- Capsella lycia Stapf
Jak ji poznat – velikost, barva, vůně
Je to jednoletá rostlina, která může přežít několik dlouhých let. Tvoří přízemní růžici z dělených listů, z nichž se vyvíjí rozvětvená lodyha. Rostlina dosahuje výšky čtvrt metru, v několika případech se může vyvinout až do půl metru. Květy této rostliny jsou zbarveny bíle. Jedná se o drobné květy. Kokoška pastuší tobolka vytváří plodu. Ty se nacházejí v tobolkách této byliny, které svým vzhledem připomínají tvar srdce.
Použití – Kokoška pastuší tobolka
Kokošku si můžete dávat i zasyrova na svačinu nebo ji přimíchat do salátu. Zároveň se používá do tinktur, čajů a v rámci lidové medicíny.
Účinky bylinky
- Krvácení odkudkoliv
- Hemoroidy, mastitida
- Stabilizace tlaku krve
- Atrofie svalů končetin
- Ochablý svěrač konečníku
- Tříselná kýla
Léčba
Kokoška pastuší tobolka se používá k zastavení krvácení nebo jeho zmírnění. Pomáhá zároveň mírnit vnitřní a vnější krvácení. Uklidňuje velmi silné menstruační krvácení, takže je rozumné pít čaj z Kokošky nejméně týden před začátkem menstruace, jednu sklenici během rána a jednu během večera. Zkrátka a dobře působí na děložní svaly. Díky svým vlastnostem je doporučována při několika gynekologických problémech. Kromě toho je výtečná při léčbě problémů s močovými cestami. Má také příznivý vliv na ledviny, játra a slezinu. Pokud vás trápí hemoroidy, zkuste si připravit sedací koupel z kokošky. Má vliv na zotavení malých ranek a zároveň působí proti otokům.
TIP na článek: Menstruační kalhotky – jak fungují a jak je vybrat?
V každém případě buďte při užívání kapslí s kokosovým lepidlem opatrní. Tato bylina se nesmí užívat dlouhodobě! Dávejte pozor na velké dávky této byliny. V případě dlouhodobého užívání nebo předávkování je škodlivá. Může způsobit nebezpečnou paralýzu centrálních nervů. Ženy by ji také neměly užívat v těhotenství.
Bylinka v kuchyni
Kořeny se mohou jíst brzy na jaře nebo v surovém stavu. Klíčky a květenství lze přidávat do směsí jarních bylinek pro jejich výrazné posílení, například jsou vhodné s pampeliškou, kozlíkem nebo lebedou.
Recept – Kokoška pastuší tobolka
Tinktura z kokošky
Čerstvou bylinku pastuší tobolku, tj. stonky, listy a květy i s šešulkami očistíme a jemně nakrájíme. Volně naplníme láhev až po hrdlo, zalijeme 38-40 % režnou nebo ovocnou pálenkou (byliny musí být ponořené). Nechejte tinkturu odstát zhruba 14 dní na slunci nebo v teple.
Kokoška pastuší tobolka – pěstování
Kdy a kde pěstovat?
Bylinu lze běžně najít na polích, zahradách, na cestách a dalších místech. Kokoška není náročná na pěstování. Můžete ji zasadit ze semen, ze kterých dokáže vyklíčit i několikrát za rok.
Zavlažování bylinky
Rostlinu není nijak těžké udržovat a stačí jí zcela průměrná zálivka.
Hnojení, zemina
Roste v jílovitých, kypřených, písčitých, humózních, štěrkovitých půdách, které jsou ponechané ladem.
Sklízení bylinky
Většinou se sbírají zelené části rostliny. Kromě toho je možné sbírat i květy. Sbírání může začít již na začátku března a může trvat až do podzimu. Nasbírané části lze usušit a poté použít například k výrobě čaje.