Menstruační kalhotky – jak fungují a jak je vybrat?

V dnešní době zažívají všechny možné ekologické alternativy menstruačních pomůcek velký boom. Mezi ně patří jak menstruační kalíšek, menstruační houba, látkové vložky, tak i menstruační kalhotky. No a právě menstruačním kalhotkám se dnes podíváme na zoubek. 

Obsah článku

Menstruační kalhotky

Menstruační kalhotky jsou na první pohled téměř nerozeznatelné od kalhotek klasických. Díky speciální technologii však představují ekologickou alternativu běžných vložek, které kupujeme v drogerii. Menstruační kalhotky se neustále zdokonalují, a tak se nemusíte bát nepříjemného nepohodlí.

V dnešní době je možnost výběru opravdu široká. Můžete si vybírat mezi nespočet výrobci. Najdete jak menstruační kalhotky jednobarevné tak i vzorované. Kalhotky s krajkou i bez krajky. Kalhotky s vysokým pasem i bokové. Brazilky, bikiny i kalhotky klasické. Zkrátka najdete téměř vše, na co si vzpomenete. 

Jak fungují menstruační kalhotky

Podle funkce a způsobu užívání můžeme menstruační kalhotky rozdělit do tří skupin. Při výběru je proto nutné si pořádně přečíst popis konkrétních kalhotek, abyste nesáhli vedle.

1. Nahrazují vložky

První skupinu tvoří menstruační kalhotky, které jsou v dnešní době asi nejznámější. Tato skupina kalhotek plnohodnotně nahradí běžné vložky. Disponují rychleschnoucí savou vrstvou, díky které budete krásně v suchu. Další vrstvou je vrstva nepropustná. Ta se zase postará o to, aby možnost nežádoucího protečení byla naprosto minimální. Kalhotky se zároveň pyšní antibakteriálními účinky, které brání množení bakterií a nepříjemnému zápachu. 

2. Pojistka při menstruaci

Druhá skupina menstruačních kalhotek obsahuje pouze vrstvu nepropustnou. Kalhotky z této skupiny se používají v kombinaci s dalšími menstruačními pomůckami a představují skvělého pomocníka v případě, že se obáváte protečení i přes jejich užití.

3. Určené pro použití vložek

Třetí a zároveň poslední skupina menstruačních kalhotek má v oblasti rozkroku speciální kapsičku. Tato kapsička je ušitá tak, abyste “do ní” mohli nalepit křidélka vložky. Vložka tak bude bezpečně uchycená a zároveň nebude vidět zvnějšku. Další výhodou je, že vložka nezničí vaše běžné spodní prádlo. 

V článku se dále budeme zabývat menstruačními kalhotkami prvního typu.

Jak vybrat správné menstruační kalhotky

V dnešní době najdete na trhu spoustu výrobců nabízejících všechny možné druhy menstruačních kalhotek. Při výběru se zaměřte především na savost. Každý výrobce kalhotky dle savosti rozděluje trochu jinak, a proto je dobré vycházet především z informací přímo od něj. Někteří rozlišují 3 druhy savosti, další zase rovnou 4. 

Odhadnout pro vás vhodnou savost kalhotek někdy není úplně jednoduché. Proto je lepší nejdříve pořídit třeba jen jedny kalhotky, vyzkoušet je a na základě zkušenosti pořídit další. Nezapomínejte také na to, že intenzita menstruace každým dnem postupně slábne. Pokud tedy vyberete kalhotky s příliš nízkou savostí, nezoufejte. Na konci menstruace se určitě budou hodit!

Aby kalhotky správně fungovaly, důležitá je také vhodně zvolená velikost. Pokud by byly příliš volné, mohly by relativně snadno protéct. Na stránkách každého výrobce jistě najdete tabulku velikostí. 

Důležitý je také střih. Přece nechcete, aby vám kalhotky během dne překážely a neustále jste o nich věděli. Proto zvolte střih kalhotek podle toho, co vám je pohodlné. 

Jak často menstruační kalhotky měnit?

Kalhotky měníme tak často, jak je potřeba. Při vhodně zvolené savosti je však na sobě můžete mít dokonce i 8 až 12 hodin. 

Jak se o menstruační kalhotky správně starat

Při péči o menstruační kalhotky vždy vycházejte především z informací od výrobce. Ten sám nejlépe ví, jaký přístup jeho zboží vyžaduje. Obecně se však uvádí následující pravidla.

  • Po každém použití je důležité kalhotky opláchnout ve studené vodě. 
  • Následně, nemusíte nutně ihned, kalhotky vypereme buď v ruce nebo v pračce s ostatním prádlem. Ideální je sáhnout po tekutém pracím prášku bez aviváže. 
  • Pokud se rozhodnete menstruační kalhotky vyprat v pračce, zvolte raději šetrnější program. 
  • Prát můžete až do teploty 40 °C. 
  • Pro delší životnost je lepší snížit otáčky či při praní v ruce savou vrstvu jen vymačkat. 
  • Menstruační kalhotky rozhodně nedávejte do sušičky.

Pozitiva menstruačních kalhotek

Největší výhodou je minimální dopad na životní prostředí. Umíte si představit, kolik odpadu po nás během menstruace zůstává? Další výhodou je velké pohodlí. O menstruačních kalhotkách zkrátka nevíte stejně tak, jako o klasickém spodním prádle. Stačí si zvolit střih, který vám je pohodlný a máte vyhráno. Díky existenci všech možných vzorů, barev a stylů nemusíte během menstruace nosit ošklivé spodní prádlo kvůli strachu, že se vám zničí. 

Negativa menstruačních kalhotek

Mezi negativa jednoznačně patří vyšší pořizovací cena. To nás může odradit především na začátku. Je potřeba totiž koupit hned několik kusů, abychom kalhotky mohly pravidelně měnit. Kalhotky však mají životnost až 2 roky. Na rozdíl od klasických vložek nebo tamponů je tak nemusíte kupovat každý měsíc a prvotní náklady se nám do avizovaných 2 let krásně rozloží.

Dalším limitem je složitější výměna. Na rozdíl od používání kalíšku, vložek či tamponů musíte totiž vyměnit celé použité kalhotky za čisté. Při výměně navíc potřebujete umyvadlo, abyste mohli kalhotky opláchnout. Pokud tedy nejste doma a přijde čas výměny, celý proces se tím komplikuje.

Zdroj a další informace:
https://ecoblog.cz/srovnani-nejlepsi-menstruacni-kalhotky/

Přečtěte si také

Od Tereza Líšková

Studentka psychologie a speciální pedagogiky, která svůj volný čas tráví u knížek, dobrého jídla a seriálů. Pokud ji nenajdete doma, nejspíše se toulá přírodou.