Chmel otáčivý

Je oblíbená rostlina, ze které se vyrábí chutný mok – pivo. Patří ke starým kulturním rostlinám. Ve středověku se pojídaly chmelové výhonky se solí, pepřem, octem a olejem a lidé věřili v jeho léčebné účinky. Ve starém Římě byl pěstován jako zelenina a byl oblíben pro své chuťové, čistící a konzervační vlastnosti. V 8. století se z něj začalo vařit pivo. Jako první historická zmínka pochází z roku 768, z listiny franského krále Pipina III. První zmínky o pěstování chmele na našem území pochází z roku 859. V českých zemích se o jeho rozšíření významně zasadil Karel IV. Český chmel bývá označován jako zelené zlato a je nejkvalitnější na světě.

Co je to – chmel otáčivý

Chmel otáčivý (Humulus lupulus) – je vytrvalá, pravotočivá, vlhkomilná, dvoudomá liána z čeledi konopovitých, která odedávna slouží k výrobě piva. Známé jsou ale také její uzdravující schopnosti. Drogou jsou samičí plodní šištice a lupulinové žlázky, které šištice obsahují. Ve volné přírodě můžeme narazit i na chmel planý, ten ale nemá stejné vlastnosti jako chmel otáčivý. Chmel planý můžeme najít na okrajích lesů, v olšinách, ale hlavně v pobřežních křovinách řek a potoků. 

TIP na článek: Za jak dlouho vyprchá alkohol a jak ho odbourat rychle?

Odkud pochází

Původní výskyt chmelu je v celém mírném pásmu Eurasie, odtud pak byl zavezen do Asie, Austrálie a Ameriky.

Druhy

Odrůdy chmele dělíme na krajové a šlechtěné.

Jak ho poznat – velikost, barva,vůně

Chmel otáčivý je vytrvalá bylina, která jako trvalka vydrží na jednom místě i 20 let. Obvykle má svislý oddenek s velkým počtem podzemních výhonků. Pravotočivá, čtyřhranná lodyha dorůstá do výšky 3 – 5 m, někdy i více. Povrch stonku je porostlý háčkovitými chlupy, které jsou pomocníkem při popínání. Dlouze řapíkaté listy jsou na horní straně tmavě zelené a drsné, spodní část listu je světlejší se žlutými žlázkami. Na konci lodyh mají samčí rostliny vrcholičnaté laty prášnikových květů. Zelenavá květenství se skládají z krátkých klásků. Kvete od července do srpna. Plodem je vejcovitá nažka. Chmel má aromatický pach.

Jak chutná?

Chmel otáčivý má škrablavou chuť.

Použití Chmele otáčivého

Chmel se používá k výrobě piva, je jeho nedílnou součástí. Obsahuje hořčiny, které mu dodávají nezaměnitelnou chuť i aroma. Uplatnění pro něj najdeme ale i v léčitelství a farmaceutickém průmyslu.

TIP na článek: Alkohol a jeho vliv na cvičení

Účinky

  • Působí močopudně
  • Povzbuzuje chuť k jídlu
  • Podporuje trávení
  • Uklidňující účinky – stres, napětí, nervozita
  • Sedativní účinky
  • Antibakteriální účinek
  • Pomáhá při poruchách spánku
  • Sexuální neklid, nymfomanie
  • Klimakterium, menopauza
  • Omlazuje pleť
  • Nespavost
  • Kvalita vlasů
  • Pomáhá při potížích s prostatou

TIP na článek: Jak zatočit s vypadáváním vlasů

Léčba

Pro vnější použití pro něj najdeme uplatnění ve formě koupelí, obklady nám poslouží na rány, prokrvení pleti. Pro posílení vlasů se doporučuje je umývat a oplachovat pivem. Pomůže nám pokud nám vlasy vypadávají nebo jsou slabé. Ze sušených šištic si můžeme připravit tinkturu nebo nálev. Nebo také můžeme chmel přidat do bylinných směsí. Chmelové přípravky mají omlazující účinek na pleť, v kosmetice se proto přidává do krému a pleťových masek.

Chmel v kuchyni

Chmel se používá především k výrobě piva, mladé výhonky a listy se dají vařit podobně jako chřest.

Jak zařadit do jídelníčku

Chmel je hlavní přísadou pro výrobu piva. V kuchyni si ale můžeme z mladých výhonků a listů uvařit lahůdku podobnou chřestu.

Chmel otáčivý – recept

Domácí pivo

Ingredience:

  • 1 l chmelových hlávek
  • 500 g cukru
  • 500 g sladu
  • 9 l vody
  • kvasinky

Postup:

Nejprve musíme aktivovat kvasinky. Do velkého hrnce dáme hlávky chmelu a přidáme tolik vody, aby byly ponořené. Povaříme 15 minut, poté scedíme do várnice, přidáme cukr a slad a mícháme dokud se nerozpustí. Přilijeme zbytek vody a necháme ochladit. Poté přidáme kvasinky, přikryjeme a necháme 5 dní stát. Nakonec přelijeme do uzavíratelných lahví a necháme ještě minimálně týden odstát.

Chmel otáčivý – pěstování

Pokud chceme pěstovat chmel na svém pozemku, musíme mu vyhradit dostatečně velkou plochu. Vysazujeme ve 100 cm dlouhém sponu s oporou na pnutí. K popínání je potřeba stěna domu, zeď nebo robustní plot. 

Kdy a kde pěstovat

Chmel vysazujeme do hluboké úrodné půdy na dostatečně velký a slunný prostor. Vysazujeme od poloviny května.

Zavlažování

Chmel na zálivku není náročný. Je vhodné, aby půda mezi jednotlivým zavlažováním proschla. Sucho mu svědčí víc než vydatná zálivka. Postačí proto občasná zálivka.

Zastřižení, péče

Na jaře, než začne chmel obrážet, je vhodné odstranit staré výhony. 

Hnojení a zemina

Nejvhodnější zemina pro chmel je ta, která je předem dobře prokypřená a prohnojená. Jinak roste v jakékoli zahradní zemině. Pokud pěstujeme chmel pro léčebné účely, nesmíme to přehánět s hnojením. V opačném případě hnojíme vydatně. Přihnojujeme organickým hnojivem.

Sběr

Sbírají se samičí šištice před dozráním, tedy v srpnu a září. 

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.