Lípa malolistá – srdčitá

Nikdy bychom neměli zapomínat na národní strom. Slované jej v minulosti chválili pro jeho nádheru a mohutné rozměry. Jeho nejbližším příbuzným je lípa velkolistá, od které se příliš neliší.

Co je to – Lípa malolistá

Lípa malolistá je známa také po názvem srdčitá. Jedná se o opadavý strom, který jinak disponuje košatou korunou a za dobrých podmínek dorostou do výšky 30 metrů. Vysazujete se pro její měkké dřevo a také pro její léčivé účinky.

Odkud pochází

Vyskytuje se prakticky všude na Evropském kontinentu, na západě zasahuje až do Anglie. Ale roste také na Korsice, Španělsku, Krymu a na Kavkaze. U nás je vysazována v kulturní krajině a je součástí alejí, ale byla vysazována i na poutní místa.

Druhy

  • Lípa velkolistá (Tilia platyphyllos Scop.)
  • Lípa malolistá (Tilia cordata Mill.)
  • Lípa obecná (Tillia x vulgaris Hayne)
  • Lípa zelená (Tilia euchlora)
  • Lípa stříbrná (Tilia tometosa)
  • Lípa řapíkatá (Tilia petiolaris)
  • Lípa americká (Tilia amaricana)

Jak ji poznat – velikost, barva, vůně

Vysoký, houževnatý a opadavý strom, jehož koruna je košatá a vysoce klenutá, dorůstá výšky přes 30 m. Kmen je zajištěn štíhlou tmavou a podélně vrásčitou kůrou. Jeho listy jsou dlouze řapíkaté, nesouměrně srdčité, silně pilovité, na líci zelené a na rubu modrozelené. Žilnatina je na bázi chlupatá. Pupeny jsou černohnědé a vejcovité. Z úžlabí listů se vyvíjejí dlouze stopkatá květenství s mohutnými, bělavými, zelenožlutými a jazykovitými listeny. Květenství se skládá z 5-15 květů (květy jsou oboupohlavné). Plody jsou kulovité nažky. Kvete začátkem července. Křížením lípy malolisté a lípy velkolisté vzniká lípa obecná.

Použití – Lípa malolistá

Z medicínského hlediska je nejvíce vidět ve formě čajů nebo pastilek. Například, pokud se čaj z lípy smíchá s černým bezem nebo hluchavkou, získáte tak přípravek pro uvolnění dýchacích cest.

Účinky bylinky

Léčba

Známým a proslulým lékem je lipový čaj, který je úspěšným lékem proti chřipce, nachlazení a dalším podobným potížím, protože podporuje pocení. Disponuje potopudným účinkem a dokáže snížit horečku. Kromě toho má údajně odvápňující účinek, a proto je cenný při kašli. Působí také jako prevence proti zhoršení žil, angíně pectoris a srdečnímu infarktu, protože snižuje krevní tlak.

Také zklidňuje křeče, podporuje chuť k jídlu a využívá se při onemocnění ledvin a močového měchýře jako stimulant pro činnost žaludku a střev. Koupel z lipových květů a listů se používá při dětských křečích a únavě, k odstraňování pih, na pěstění pleti a při zhoršení stavu kůže a mravenčení. Z lipového dřeva se navíc vyrábí skvělé dřevěné uhlí a ze semen se vyrábí jedlý olej. Lípa se používá k dekoraci a v košíkářství.

Recept – Lípa malolistá

Čaj proti chřipce

Smíchejte směs lipového květu, květu černého bezu, proskurníku, nati hluchavky, květu divizny, šípku a prvosenky v poměru 5:5:4:4:4:3:3 dílu. Dvě polévkové lžíce této směsi zalijte 500 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. V tomto okamžiku směs sceďte a vylepšete citronem a medem. Čaj pijte teplý několikrát denně.

Lípa malolistá – pěstování

Kdy a kde pěstovat?

Lípu můžete snadno namnožit pomocí semen, která se sbírají v září a záhy se vysévají do kypré půdy. V případě, že byste ji chtěli pěstovat u sebe na zahradě, vysaďte ji na slunném místě nebo mírném polostínu.

Zavlažování bylinky

Půda by měla být vlhká, ale pozor, nesmí být přemokřená! Jakmile malou lípu zasadíte, dejte k ní oporu ve formě kůlu.

Zastřižení a péče o bylinku

Pokud ji máte jen jako okrasnou rostlinu, pak se zastřihuje kvůli tvaru a prostříhává se, aby strom mohl vytvořit korunu. Pro všechny další účely je dobré strom i tak zastřihnout, aby nevytvářela další kmeny, ale pouze jeden silný a zdravý kmen.

Hnojení, zemina

Při hnojení dejte pozor na to, jaké hnojivo používáte. Ale věřte, že s organickými hnojivy nikdy chybu neuděláte. Přirozeně se vyvíjí v humózních a vlhčích půdách.

Sklízení bylinky

Na začátku kvetení, v suchém podnebí, sbírejte květ, případně květenství s blanitými a jazykovitými listeny. Sušte rychle ve stínu v průvanu, předsušení na slunci není vhodné. Kromě toho je třeba se vyhnout sušení nad radiátory apod. Nejvyšší teplota sušení je 35 °C.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.