Smetánka lékařská

Kdo z nás by neznal zářivě žluté květy, které každoročně rozkvétají (a to nejen) na českých kopcích. Život pampelišky je krátký, ale mimořádně intenzivní. Ozdravné účinky smetánky lékařské nejsou v současnosti žádným objevem. Jeho neobvyklých vlastností si všimli již obyvatelé starověkého Řecka.

Co je to – Smetánka lékařská

Smetánka lékařská je vytrvalá rostlina, která je nápadná svou růžicí půdokryvných, oválných a zpravidla kracovitých výhonů. Ze středu se k nebi zvedá prázdný stonek se zářivým květním úborem. Obvykle se skládá z asi 200 jazykovitých květů, které jsou výjimečně hustě slisované do jednoho květního lůžka. Ve všech částech smetanky se objevují mléčnice, které způsobují, že rostlina při sběru „pláče“.

Odkud pochází

Pampeliška původně pochází z východní Asie – tuto rostlinu můžete objevit v podstatě kdekoli. Vyskytuje se na mýtinách, polích, mezích, ale také v zahradách a podél cest. Přestože jde o léčivou rostlinu, většina z nás ji ignoruje a považuje ji spíše za plevel.

Druhy

  • Taraxacum sect. Taraxacum
  • Taraxacum sect. Borea Sahlin
  • Taraxacum officinale (L.) Weber ex F. H.
  • Taraxacum officinale (L.)

Jak ji poznat – velikost, barva, vůně

Pampeliška je vytrvalá plevelná bylina vysoká 5-40 cm, s extrémním kůlovým kořenem. Vzchází ve tvaru přízemní růžice. Květenství se vyvíjejí z listové růžice na prázdných stoncích a tvarují zářivě žluté květní úbory.

Jak chutná?

Pampeliška se sbírá pro její mírně nahořklou chuť, která se hodí do salátů.

TIP: Řecký zeleninový salát s těstovinami: Ochutnejte orzo!

Použití – Smetánky lékařské

Použití pampelišky se doporučuje, pokud trpíte revmatismem nebo dnou, stejně tak odstraňuje lišeje, vyrážky a svědění pokožky. A tím její účinky nekončí. Věřte tomu nebo ne, neztratí se ani v kuchyni, kde z ní můžete udělat lahodný čaj nebo pampeliškový med.

Účinky bylinky

Léčba

Pampelišku by neměli užívat lidé, kteří trpí ledvinovým onemocněním, protože rostlina je silně močopudná. Stejně tak je doporučována při léčbě jater nebo revmatismu. Doktor vám ji může doporučit při chronické únavě nebo degeneraci kostí a chrupavek. Rovněž vás může zbavit močových kamenů.

Bylinka v kuchyni

V kuchyni můžete využít kořen, listy a květ. Většinou se z pampelišky vyrábí med, čaj nebo sirup. Ale je výborná i v salátech nebo jako náhražka kávy (z kořene)

Jak zařadit do jídelníčku?

Pampelišku můžete velmi snadno zařadit do svého jídelníčku. Stačí si dát do ranního čaje trošku medu nebo na večeři si dát lehký salát s pampeliškovými listy.

Recept – Smetánka lékařská

Odvar ze Smetánky lékařské

2 čajové lžičky sušeného, nakrájeného kořene se přelijí sklenicí vody, asi 2 minuty necháte povařit, následně se 10-15 minut vyluhují v uzavřené nádobě a poté se přecedí. Pokaždé se připravuje nový, a okamžitě se všechen využívá. Pije se 2 až 4krát denně. V některých případech se navíc využívá šťáva z čerstvého kořene, podává se 4krát denně po 1-2 čajových lžičkách.

Smetánka lékařská – pěstování

Buď můžete pampelišky pěstovat doma, kde hrozí, že rostliny budou slabší a nebudou mít ani takové účinky, jako volně rostoucí. Nebo případně na zahradě, kde musíte značně regulovat její počty!

Kdy a kde pěstovat?

Lze je vypěstovat ze semínek v truhlíku nebo běžte do lesa a natrhejte si odkvetlé rostliny. Ty pak vyprašte, kam uznáte za vhodné a pak už jen stačí čekat – vysévá se na jaře. Pampelišky vyhledávají spíše suchá a velmi slunná místa. Jedná se o nitrofilní druhy, takže ke kvalitnímu životu vyžadují poměrně dost dusíku. Jsou mrazuvzdorné a přežijí i v květináčích.

Zavlažování bylinky

Půda nesmí být nikdy popraskaná a vysušená nebo naopak příliš vlhká. Naplánujte si občasnou zálivku, která bude mírná.

Zastřižení a péče bylinky

Mnoho zahrádkářů – pěstitelů, je mají v trávníku, kde je posečou s ostatní trávou. Tímto způsobem se nemusíte bát, že by se mohly přemnožit.

Hnojení, zemina

Pro úspěšné pěstování zcela postačí mít zahradní substrát pro pěstování kvetoucích rostlin. Pampelišky se rády usazují v trávníku, a proto musíte hlídat dobu odkvětu.

Sklízení bylinky

Sbírají se kořeny před rozkvětem rostliny nebo na jaře (od března do dubna), listy (květen až září), nať s kořenem (březen až duben). Na podzim je obsah inulinu v kořeni až 40 %.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.