Třezalka tečkovaná, latinsky Hypericum perforatum, je rozšířená bylina, která byla široce využívána v lidové medicíně od starověku. Běžně se jí také říká bylina sv. Jana, čarovník, prostřelenec nebo svatojánská bylina nebo krevníček. Zahrnuje širokou škálu pozitivních vlivů na náš zdravotní stav, a proto je mezi lidovými léčiteli tak známá. Třezalku jako takovou si budete moci nasbírat nejen u cesty, ale navíc ji zakoupit v lékárně v podobě doplňku stravy.
Co je to – Třezalka
Třezalka je bylinka, kterou naši předci používali jako balzám a měli ji za krev Spasitelovu (kvůli červené šťávě z květů).
Odkud pochází
S třezalkou se můžete setkat prakticky po celé Evropě, v Číně a Malé Asii, a dokonce i v Africe. Možná byste to nečekali, ale najdete ji v horách (africké pohoří Atlas). Ve světě se objevilo cca 380 druhů třezalek a u nás na třezalku narazíte v nížinách a v podhorských oblastech.
Druhy
- třezalka Arnoldova (Hypericum x arnoldianum)
- třezalka bobulovitá (Hypericum androsaemum)
- třezalka čínská (Hypericum chinense)
- třezalka čtyřkřídlá (Hypericum tetrapterum)
- třezalka Hookerova (Hypericum hookerianum)
- třezalka horská (Hypericum montanum)
- třezalka hustokvětá (Hypericum densiflorum)
Jak ji poznat – velikost, barva, vůně
Třezalka tečkovaná je obvykle 30 až 60 cm vysoká bylina s poléhavým, dvojitě zahnutým a rozvětveným stonkem. Pokud se jí daří, může být vysoká až jeden metr. Její listy jsou podlouhlé, vejčité až kopinaté a skvrnité (od toho třezalka dostala svůj název). V červenci a srpnových dnech se na jejích stoncích objevují malé žluté květy, které se následně mění v tobolky. Pokud chcete být stoprocentně přesvědčeni, že sbíráte třezalku, otevřete opatrně poupě, které je těsně před rozkvětem. V případě, že se jedná o třezalku, měla by z něj vytékat červená šťáva. V letních měsících se sbírají jak stonky, tak květy třezalky.
Použití – Třezalka
Účinky bylinky
- Je přírodním antibiotikem
- Je protizánětlivá
- Má uklidňující účinky na organismus
- Stabilizuje hormonální výkyvy
- Je antidepresivem
TIP: Kortizol: co dělá stresový hormon a jak ho snížit
Léčba
Třezalka tečkovaná se v medicíně používá hojně. Její dopady jsou výjimečně rozmanité a dosud nebyly zjištěny. Využívá se především při problémech s poruchou spánku, neklidem, úzkostí a sklíčeností. Běžně je součástí domácích čajů používaných při těchto problémech a může se tak využívat jako běžné antidepresivum. Zahrnuje uklidňující vliv na celý organismus, zahání nadměrné zoufalství a pocity úzkosti. Je navíc vhodná pro nadměrný stres, kterému můžete být vystaveni pouze v obtížných životních situacích, a je navíc předepisována při žaludečních psychických problémech nebo při mírných formách deprese.
Kromě duševních problémů, třezalka pomáhá při onemocněních jater a žlučníku, plicních onemocněních, žaludečních vředech a problémech dvanácterníku, poruchách slinivky břišní nebo močových cest. Může snížit nadměrné množství kyseliny v zažívacím traktu. Je navíc úspěšná při neustupujících srdečních onemocněních a její pozitivní dopady jsou patrné v rámci oběhového systému, kde pomáhá od vnitřního krvácení nebo zlepšuje kvalitu cév. Třezalka tečkovaná je navíc známá jako antimikrobiální a protizánětlivá. Využívá se nejen vnitřně, ale i k léčbě otoků, zánětů kůže nebo hemoroidů. Léčitelé ji také doporučují při zlomeninách, pohmožděninách nebo řezných ranách. Měli bychom také říci, že má pozitivní dopady při léčbě dětské obrny nebo roztroušené sklerózy. Je to jedna z mála bylin, která má vliv na tuto nemoc.
TIP: Chronické záněty: Příčiny, projevy a způsoby, jak se jich zbavit
Je navíc předepsána pro ženy v období menopauzy, protože vyrovnává hormonální změny. Třezalka tečkovaná je vhodná jako doplněk k jakékoli léčbě, kterou váš odborník nebo gynekolog schválí. Dále se využívá při různých menstruačních potížích. Třezalka tečkovaná by se měla užívat delší dobu, protože její dopady se projeví nejdříve za 2 týdny. V případě, že trpíte závažnějším onemocněním (například roztroušenou sklerózou), je rozumné užívat třezalku delší dobu. Třezalka se jinak užívá při kůře v termínu maximálně 6 týdnů. Poté ji na 3 měsíce vynechejte. Po uplynutí této doby budete třezalku užívat znovu.
Bylinka v kuchyni
Bylinka jako taková se do pokrmů nepřidává, je součástí olejů, čajů nebo medu.
Jak zařadit do jídelníčku?
Třezalku můžete zařadit do jídelníčku podle rady lékaře!
Recept – Třezalka
Třezalkový čaj připravíte tak, že do nádoby s vroucí vodou nasypete 2 čajové lžičky suché třezalky. V tu chvíli ji necháte, aby se 15 minut louhovala, a poté ji scedíte. Čaj by se měl pít až třikrát denně. Třezalka se často mísí s jinými bylinami, aby se její účinky vylepšily nebo doplnily. Z třezalky si můžete doma připravit také olej, který se nazývá třezalkový olej. Do vroucího olivového oleje namočte 2 skromné svazečky čerstvých květů a nechte je asi 2 minuty dusit. V tu chvíli je odstavíte a necháte 12 hodin odpočívat. Pak je třeba květy přecedit a olej odložit do chladu (v ideálním případě do lednice nebo do sklepa). Měl by být uložen ve skleněných lahvích. Je ideální pro zevní použití. Použijete ho zejména na postižená místa nebo do koupele.
Olej lze navíc připravit z květů třezalky. Posledně jmenovaný se rozřízne a poněkud podrtí. Poté se přidá do olivového oleje a nechá se v otevřené lahvi louhovat až 5 dní. Poté se uzavře a na 6 týdnů se uloží na slunce. Během této doby se olej zbarví do tmavě červené barvy, podle čehož poznáte, že je připraven k použití. Tento olej je vhodný pro vnitřní použití. Užívá se jedna čajová lžička jednou až třikrát denně.
Třezalka – pěstování
Kdy a kde pěstovat?
Semínka můžeme vyset rovnou na záhon nebo z nich předpěstovat sazenice. Třezalku vyséváme ideálně na podzim přímo na záhon, a to do hloubky 0,5 cm.
Zavlažování bylinky
Pozor, přemokření půdy rostlině nedělá dobře, spíše se pěstuje na sucho.
Zastřižení a péče bylinky
Rostlina se dá množit za pomocí řízků – v létě ji seřízneme a necháme ji zakořenit ve vodě.
Hnojení, zemina
Roste v dobře propustné, vlhké až suché půdě, v polostínu a na slunci.
Sklízení bylinky
Dynamické látky jsou obsaženy v třezalce tečkované, takže nesbírejte jinou třezalku. Květy třezalky a celé okvětní lístky se sbírají uprostřed července a v době, kdy rostlina kvete. Stonky se seříznou přibližně 10 cm od země. Vzhledem k tomu, že třezalka se na zahradách běžně nepěstuje, vyplatí se najít místo, kde se vyskytuje, a poté ji sem přijít nasbírat. Třezalku sbírejte pouze za suchého počasí, v ideálním případě během dopoledne. Po sběru svažte řezané rostliny s listy a květy do kytice a nechejte je zavěšené, aby uschly na suchém, stinném a dobře větraném místě. Během sušení by teplota neměla překročit 35 °C, aby se zaručilo, že třezalka udrží své dynamické vlastnosti. V případě, že se třezalka stane lepkavou a zhnědne, je vhodné ji zkontrolovat uprostřed sušení, zda neplesniví nebo nemá jiné znehodnocení.