Jetel plazivý je nejoblíbenější rostlinou jelenů. Jetel se může vyvíjet až 5 let od jediného výsevu a poskytnout zvířatům i lidem spoustu výživné potravy. Jetel obsahuje pozoruhodné množství bílkovin. Zemědělci ho využívají jako potravu pro svá zvířata.
Co je to – Jetel plazivý
Jetel plazivý (Trifolium repens, čtyřlístek) zahrnuje širokou škálu využití. Je to úžasná rostlina na sklizeň, výjimečně dobrá na zeleno i na sucho. Když je čerstvý, je velmi oblíbený při pastvě pro domácí drůbež. Je velmi ceněný jako medonosná rostlina. Kromě toho je to léčivá bylina, která má vliv na některé nemoci, jako je například rýma, cukrovka, bronchitida, ztuhlost a další. Čtyřlístek je symbol velkého štěstí, je pravděpodobně listem tohoto druhu.
Odkud pochází
Jetel plazivý je prakticky kosmopolitním druhem. Jeho původní domovinou (odkud se rozšířil) je Evropa, Sibiř a Malá Asie. Defacto se rozšířil po celém světě.
Druhy
- Jetel rolní (Trifolium arvense)
- Jetel alpínský (Trifolium alpestre)
- Jetel hnědý (Trifolium badium)
- Jetel pochybný (Trifolium dubium)
- Jetel jahodnatý (Trifolium fragiferum)
A další…
Jak ji poznat – velikost, barva, vůně
Vytrvalá bylina s 10-30 cm dlouhými, poléhavými až poloopadavými stonky. Listy jsou dlouze řapíkaté, blanité, pochvovité, obvejčité až široce eliptické, na okraji silně pilovité, na vrcholu obvejčité nebo nešetrně zašpičatělé. Složený list je zakončen lístkem. Květy jsou uspořádány v kulovitých hlávkách. Kalich je 10žilný, koruna je bílá nebo světle krémová, jednou za čas až příliš narůžovělá. Přírodní produkty jsou podlouhlé, nepukaté lusky.
Použití – Jetel plazivý
Může to být skvělá krmná rostlina, stejně tak jde o rostlinu medonosnou, která se využívá v zahradnictví jako zelené hnojivo, ale má také své místo ve lidovém léčitelství.
Účinky bylinky
- Pomoc při průjmu
- Bojuje proti revmatismu a oteklých lymfatických žlázách
- Pomáhá při cukrovce
- Pomáhá při nachlazení a bronchitidě
- Ženám nejvíce pomáhá při menopauze
- Může být použit jako kožní dezinfekce
Léčba
Přestože se ve farmacii příliš nevyužívá, nelze popřít její léčebné schopnosti. Její účinky jsou téměř nerozlišitelné od účinků jetele lučního. Využívá se proti průjmu, při bronchitidě, ztuhlosti, při zduření mízních orgánů a při cukrovce. Méně se využívá k čištění pleti (záněty kůže, kožní vyrážky, akné), v rámci léčby kataru a onemocnění trávicího traktu ve formě koupelí. Dále je vhodný k detoxikaci, čistí krev. Dezinfekční a detoxikační účinky jetele mohou být využitelné při léčbě onemocnění dýchacích cest, jako je nachlazení, bronchitida, angína a chřipka. Rovněž pomáhá při poruše spánku, návalu horka a náhlé pocity nevolnosti.
TIP: Spánková hygiena – fáze spánku a jak na lepší spánek?
Bylinka v kuchyni
Čerstvé listy jsou vhodné k jídlu a lze je jíst syrové nebo vařené. Mladé listy se sbírají před květem a jsou vhodné k zeleninovému podávání zeleninových salátů, polévek, těstovin. Lze je také vařit a připravovat jako špenát. Květy a semena se suší a melou na prášek, který se používá jako mouka nebo se jím sypou vařené pokrmy, například rýže. Sušené květy jsou dobrou náhražkou čaje.
Recept – Jetel plazivý
Čaj z jetele
1 šálek květů čerstvého jetele nebo ½ nádoby sušených květů se zalije 4 hrnky a přivede se k varu. V tomto okamžiku se odloží stranou, aby vychladly. Následně se přecedí, v ideálním případě do skleněné nádoby a osladí se medem nebo stévií podle chuti. Nechejte vše vychladnout v ledničce a podávejte s ledem a plátky citronu nebo limetky.
Jetel plazivý – pěstování
Kdy a kde pěstovat?
Jetel se vysévá od března do září. Hloubka výsevu se pohybuje kolem 1 cm. Jetel dobře roste na slunečném stanovišti.
Zavlažování bylinky
Zálivka by měla být pravidelná, ale substrát by měl zůstávat mírně vlhký.
Hnojení, zemina
Bylince především vyhovuje půda, která je velmi bohatá na živiny a zároveň roste tam, kde je hlinitá až jílovitohlinitá půda s alkalickou až slabě kyselou reakcí. Ale hoví si i v humózní, propustné a vápenité půdě.
Sklízení bylinky
Sbírají se květy, listy a stonky. Listy se sbírají v době, kdy začíná kvetení, tedy brzy na jaře. Květy se sbírají v létě. Pro sušení je třeba květy a listy rozprostřít na talíř a nechat je sušit při pokojové teplotě ve stinné a dobře větrané místnosti. Měly by se sušit, dokud nejsou křupavé. Na druhou stranu lze květy a listy svázat do svazku a zavěsit, dokud nejsou suché. Usušené byliny by měly být uloženy ve vodotěsné nádobě.