Rozmarýn

Je to aromatická léčivá bylina, vhodná pro vylepšení masa a ryb, ale také je součástí kosmetických přípravků, repelent proti hmyzu nebo symbol lásky. Všechny tyto vlastnosti jsou připisovány rozmarýnu, který je v dnešní době součástí mnoha receptur a doplňků stravy. Ačkoli se mu u nás nedaří, úspěšně si ho vypěstujete ve vlastní zahradě nebo v květináči za oknem.

Co je to – Rozmarýn

Rozmarýn (latinsky Rosmarinus) je předchozí rod rostlin, která měla místo v čeledi hluchavkovitých. Ať tak či onak, díky molekulárním fytogenetickým poznatkům 21. století se toto rozdělení změnilo a rozmarýn se stal součástí širšího rodu Salvia, kde tvoří monofyletickou skupinu klasifikovanou jako podrod (Salvia subgen. Rosmarinus).

Odkud pochází

Rozmarýn pochází původně ze Středomoří, kde se vyskytuje volně v přírodě. Řekové a Římané z něj vyráběli víno a lidé tehdy věřili, že přináší lásku a štěstí.

Druhy

  • Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis, Salvia rosmarinus)
  • Rosmarinus tomentosus (Salvia granatensis)
  • Rosmarinus eriocalyx (Salvia jordanii)

Jak jej poznat – velikost, barva, vůně

Co se týče charakteristického vzhledu rozmarýnu, tento stálezelený keř dorůstá výšky kolem jednoho a půl až dvou metrů. Jeho stonky jsou silné a rozvětvené, na bázi dřevnaté a obalené šedavou kůrou. Listy jsou úzké, vstřícné a přisedlé. Připomínají jehličky a jsou výjimečně voňavé, na povrchu jiskřivé nebo šedavé a zespodu chundelaté. A jaké květy má rozmarýn? Jsou to malé bílé, fialové až poněkud modré květy, které skvěle voní a objevují se koncem jara nebo začátkem léta. Jednotlivá květenství se vytvářejí v úžlabí horních listů a skládají se asi z 5-10 květů, které tvoří zvonkovité trsy.

Jak chutná?

Rozmarýn chutná po cedru. Chuť je velmi intenzivní a olejovitá, s náznakem borovice, kafru, šalvěje a pepře.

Použití – Rozmarýnu

Především se dříve používal v lidovém léčitelství (hlavně v dobách středověku). Má totiž hodně co předat vašemu tělu ­– organismu. Vyrábí se z něj různé masti nebo esenciální oleje.

Účinky bylinky

  • Antibakteriální účinky
  • Antimykotické účinky
  • Aktivuje játra
  • Aktivuje trávicí systém
  • Protizánětlivé účinky

Léčba

Rozmarýnem se již dlouho léčí zánětlivé procesy v tkáních. Jako antioxidant dokáže chránit organismus a likviduje oxidační stres. Snižuje procesy otoků v těle, pomáhá zvládat bolesti a celkové ztuhlosti. Zrovna tak je užitečný při revmatoidní artritidě nebo při dně.

TIP: Chronické záněty: Příčiny, projevy a způsoby, jak se jich zbavit

Bylinka v kuchyni

Rozmarýn je opravdu silně aromatický, přičemž jeho čerstvé lístky mají spíše jemnější vůni. Čím sušší je, tím je vůně výraznější. Rozmarýn se v kuchyni používá spíše v kořenící směsi nebo se malé větvičky rozmarýnu pokládají na grilované maso.

TIP: Tipy na zdravé grilování

Jak zařadit do jídelníčku?

Pokud vám chutnají pečené ryby, telecí, jehněčí, skopové nebo drůbeží maso, pak je to snadné. Buď si uděláte nádivku, nebo rozmarýnové koření jemně přidáte na maso při pečení. Dále jsou velmi oblíbené rozmarýnové brambory nebo rozmarýnová omáčka

Recept – Rozmarýn

Rozmarýnové brambory

  • Potřebujeme: celé brambory, olivový olej, sůl, česnek, rozmarýn
  • Malé brambory i se slupkou omyjeme, pečící misku potřeme olivovým olejem, vložíme brambory, jemně osolíme, přikryjeme a dáme péct do trouby. Po 30 minutách pečení přidejte nadrobno nakrájený česnek a rozmarýn a pečeme dalších 15 minut. Podávejte s normálně opečeným kusem masa, se zeleninovou porcí míchané zeleniny nebo s masem opečeným na plameni.

Rozmarýn – pěstování

V našich podmínkách se tento druh rostliny pěstuje jako hrnková rostlina, což znamená, že si lidé pořizují rozmarýn v různých květináčích nebo truhlíku. Pokud se ptáte na vhodné podmínky, nemusíte se bát, že by bylo pěstování těžké. Stačí slunné místo a trocha vody.

Kdy a kde pěstovat?

Od května do září dopřejte rozmarýnu pobyt venku, ale hlídejte zeminu, aby nebyla přemokřená. Rostlinka má ráda k růstu sluneční paprsky a teplejší podnebí. Můžete jej začít pěstovat ze semen nebo z řízků.

Zavlažování bylinky

Zálivku rostlině dopřejte pouze tehdy, když je zemina v květináči opravdu prakticky vyschlá. Nemá ráda, když je kolem ní spousta vody.

Zastřižení a péče o bylinku

A jak zastřihávat rozmarýn? Skvělou zprávou pro všechny je, že tato rostlina patří k nejsnadněji tvarovatelným keřům. Zaštipováním a zastřižením větví lze docílit půvabně upraveného vzhledu, ale navíc i podoby stromu. Vytvoříte z něj bonsajový tvar nebo pyramidu?

Hnojení, zemina

Pro výsadbu se určitě hodí zásaditá, hlinitopísčitá zemina, přičemž musíte během vegetativního období mírně přihnojovat.

Sklízení bylinky

Rozmarýn se sklízí po celé léto. Pro sušení je nejlepší sklízet rozmarýn ještě před květem – suší se ve svazcích vzhůru nohama. Nakonec lístky odtrhneme a dáme do uzavíratelné nádobky

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.