Yzop lékařský

Yzop lékařský (latinsky hyssopus officinalis – yzop, blízký příbuzný šalvěje lékařské) je další z řady středomořských bylin, které se vyskytují i na našich zahradách. Na naše záhony ho dáváme proto, že je nenáročný, a potřebuje jen slunné místo. Je to oslnivá, krásná a mimořádně voňavá bylina. Zajímavostí je, že všechny její bohaté, opravdu fialové květy se naklánějí jedním směrem.

Co je to – Yzop lékařský

Yzop patří do čeledi Lamiaceae – hluchavkovití. Běžně se vyvíjí v zemích kolem Středozemního moře. V současné době lze navíc divoké rostliny nalézt v teplejších oblastech Severní Ameriky a ve střední a západní Evropě. Yzop je rozvětvený polokeř, který může dosáhnout výšky až 50 cm.

Odkud pochází

Yzop se v našich zahradách vyskytuje jako vyvinutá rostlina. Jeho vlastí je Asie a středomořské stanoviště, kde se vyvíjí na slunných svazích a skalách.

Druhy

  • Yzop lékařský ssp. Aristatus (Hyssopus officinalis ssp. Aristatus)
  • Yzop lékařský WeiB (Hyssopus officinalis WeiB)
  • Yzop lékařský Rosa (Hyssopus officinalis Rosa)
  • Yzop lékařský Blues (Hyssopus officinalis Blues)
  • Yzop obří Tangerine Dream (Agastache barberi Tangerine Dream)
  • Yzop mexický (Agastache barberi Firebird)

Jak ho poznat – velikost, barva, vůně

Yzop může být až 60 cm vysoký. Stonek je čtyřhranný, opatřený jemnými chloupky. Listy jsou vstřícné, kopinaté, téměř přisedlé a mají nádhernou zelenou barvu. Květy jsou světle modré. Kvete od června do července. Má příjemnou vůni i chuť.

Jak chutná?

Má kořenitě kafrový pach a hořkou chuť.

Použití – Yzop lékařský

Již ve středověku si yzop získával úctu a respekt jako regenerační rostlina a koření, a byl pro své účinky známý i v klášterech.

Účinky bylinky

Má značně posilující vliv na celý organismus, což je důležité zejména pro starší jedince. Pro toto využití doporučujeme připravit macerát yzopu ve víně. Bylina zahrnuje okouzlující chuť a vůni a do macerátu přidáte také trochu šalvěje a rozmarýnu. Další prokázané využití yzopu – je využívá se na výplachy při bolestech v krku a při zánětech dutiny ústní, průběžně v kombinaci se šalvějí.

Léčba

Yzop nepatrně zvyšuje krevní tlak, proto ho přidáváme do čajových směsí, které mají jako vedlejší účinek snížení krevního tlaku. Je navíc skvělý při kašli a záchvatech průduškového astmatu. Zbaví vás nočního pocení, pomáhá se zabrzděnými větry, zlepšuje chuť k jídlu, má močopudné účinky a schopnost omezovat rozvoj škodlivých mikrobů. Yzop dokáže zabránit mozkové mrtvici!

Bylinka v kuchyni

Tato bylinka by v kuchyni rozhodně neměla chybět!

Jak zařadit do jídelníčku?

Po ránu ke snídani si můžete udělat z bylinky čaj. Z usušených částí si můžete udělat koření do omáček a dalších jídel. Vyzkoušejte například vídeňský řízek s yzopem nebo grilovaný sýr s bílou plísní posypaný kořením z yzopu lékařského.

Recept – yzop lékařský

Víno s yzopem

  • nať yzopu 5 (dílů)
  • nať benediktu 4 (díly)
  • plod růže šípkové 4
  • nať rozrazilu 3
  • list vachty 3
  • nať pelyňku 3
  • nať kopřivy 3
  • nať máty 2

V rámci přípravy lze použít jak čerstvý yzop, tak sušenou variantu. Jemně nasekaný yzop se nasype do téměř čtvrtiny objemu příslušné láhve. Zalije se bílým nebo červeným vínem a nechá se stát, občas protřepeme, jeden až dva týdny. Směs přecedíme, v případě, že je to nezbytné, ji přelijeme nebo necháme odstát a přecedíme. Pijte ji na prázdný žaludek, po jednom kalíšku, ne více, ráno a večer.

Yzop lékařský – pěstování

Je jako živý plot, vhodný pro záhony se středomořskou kompozicí. Bývá atraktivní ve skalce nebo skalkovém záhonu. V květináčích rozzáří střešní zahrady, verandy a balkony. Je ideální pro zahrady v běžném i venkovském stylu. Obvykle je nejvíce přitažlivý pro motýly a včely.

Kdy a kde pěstovat?

Pro rozvoj yzopu jsou nejvhodnější slunné polohy. Ideální je zasadit ho do sušší, hlinitopísčité půdy s dostatkem vápníku. Kyselé a věčně zamokřené půdy rostlině nesvědčí. Yzop je mimořádně tolerantní k suchému období, ale dopřejte mu náhodnou zálivku během teplého léta. Písčitý typ půdy je rovněž nevhodný, protože taková zemina nechrání dobře jeho kořeny, které mohou během silnějších mrazů vymrznout.

Zavlažování bylinky

Yzop výborně toleruje sucho, ale během letních veder mu dopřejte občasnou zálivku.

Zastřižení a péče bylinky

Rostlina se na záhonu velmi rychle rozvíjí a může vytlačit méně energetické rostliny. Udržujte ji v rozvoji standardním řezem.

Hnojení, zemina

Zahrnujeme ji např. po hnojených okopaninách, které zanechávají půdu vcelku bez plevelů. Obvykle je to příliš nutné, protože yzop potřebuje pozemek bez vytrvalých plevelů, jako je pýr, přeslička, košťáloviny apod., které je v tu chvíli obtížné z porostu vyhnat. Pokud nelze yzop zařadit po vyhnojené okopanině, připravíme yzopu půdu v době sklizně pomocí hnojiva nebo kompostu.

Sklízení bylinky

Doba sběru je u yzopu mimořádně důležitá, protože množství aktivní látky je nižší než v plném květu. Proto pečlivě sledujte, kdy začíná kvést, a v plném květu odřízněte vrchní nedřevnatou část rostliny. Do konce sezony zpravidla poskytne ještě jednu várku. Olistěné květenství se sbírá, když se rozvine do výšky asi 30 cm, v době květu dvakrát ročně, na začátku června a v září. Na konci sezóny se seřezává asi 5 až 10 cm nad zemí.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.