Hadinec obecný

Tento plevel se používá jako velmi oblíbená léčivá bylina. V Evropě se vyskytuje v hojném množství a její chlupatost na celé rostlině není přehlédnutelná. V minulosti byla brána jako lék na následky hadích uštknutí a skutečně se jí přisuzovaly běžné dezinfekční účinky. Byl nazýván mnoha jmény, například volská oháňka, panská láska, ocasáč nebo žebrák. Český název je odvozen od tvarů květů, z nichž vystupují tyčinky připomínající hadí jazyk. Latinské echium je mimo jiné určeno od slova échion, které se dešifruje jako had.

Co je to – Hadinec obecný

Název Hadinec (stejně jako anglický název snake flower) odkazuje na schopnost vypuzovat jedy a nenávist. Dá se říci, že rostlina se přizpůsobuje konvenci signatur – její semena prý mají podobu zmijí hlavy a květy podobu hlavy hada, z čehož vyplývá, že by byla vhodná k léčbě uštknutí hadem. Běžný anglický název bugloss je odvozen od řeckého výrazu pro volský jazyk, od hrubého povrchu a tvaru listů – odtud lidové názvy volský nebo volový jazyk. Květy vytvářejí nektar po celé měsíce a přitahují včely, motýly a další hmyz.

Odkud pochází

Hadinec obecný (latinsky Echium vulgare, anglicky snake flower) je exoticky působící bylina rozšířená téměř po celé Evropě, je náš místní druh, který se navíc dostal i do Severní Ameriky. Bez námahy se vysévá na ruderálních místech a v křovinách. Ve Spojených státech se stal pro zemědělce víceméně plevelem. Místní Američané, například Čerokíjové a Irokézové, ji využívali při močových potížích.

Druhy

  • Hadinec jitrocelový (Echinum platnagineum)
  • Hadinec červený (Echium maculatum)
  • Hadinec ostnitý (Echium aculeatum)
  • Hadinec úzkolistý (Echium angustifolium)

Jak ji poznat – velikost, barva, vůně

Dvouletá až vytrvalá bylina, 20-120 cm vysoká. Lodyhy jsou vzpřímené až přímé, červené, se štětinovitými chlupy přisedlými na bradavkách, přízemní listy jsou řapíkaté, kopinaté až obvejčité, v růžici, lodyha odnožuje kopinatě, přisedle, a je štětinatě chlupatá. Květy se vyvíjejí ve vijanech a tvoří kulovitý a dutý hrozen. Korunní trubka je nálevkovitá, o něco delší než kalich, 10-19 mm dlouhá, modrá, růžová, zřídka bílá – z koruny vyniká 4-5 tyčinek. Plody jsou tvrdky. Druh je velmi variabilní.

Použití – Hadinec obecný

Již dříve se předpokládalo, že hadinec může zmírnit následky hadího uštknutí, ale později se prokázalo, že obsahují pouze dezinfekční látky. Jedná se spíše o skvělou medonosnou rostlinu.

Účinky bylinky

  • Močopudné účinky
  • Protizánětlivé účinky
  • Proti horečce
  • Proti depresím a špatné náladě
  • Proti-revmatoidní účinky

TIP na článek: Chronické záněty: Příčiny, projevy a způsoby, jak se jich zbavit

Léčba

Bylina se vyznačuje močopudnými, zvláčňujícími a protizánětlivými účinky (např. je vhodná při zápalu plic). Vrcholky nových listů se využívají k přípravě obkladů na léčbu vřídků. Výluh z mladých lístků iniciuje pocení u jedinců s horečkou. Semena smíchaná s vínem se používají k poskytnutí útěchy srdci a k zahnání zoufalství. Zevně se navíc používá při nemocech a křečových žilách.

Bylinka v kuchyni

Květy hadince obecného se přidávají do zeleninových směsí, jedí se kandované nebo se z jejich plodů a květů připravují nápoje. Konzumace jiných částí rostlin by mělo být zakázáno, protože příbuzný druh hadinec jitrocelový (E. plantagineum) je spojován s otravami hospodářských zvířat. Vyluhované části se mohou povařit a připravit z nich čaj.

Recept – Hadinec obecný

Nálev z Hadince

Nálev je srovnatelný s klasickým odvarem, ale neužívá se vnitřně. Tentokrát využijete dvě až tři polévkové lžíce sušené byliny a zalijete čtvrt litrem vařené vody. Necháte ji odstát a poté, co mírně vychladne, abyste se nepopálili, postříkáte čistý hadřík a přiložíte ho na bolavé klouby nebo oteklá lýtka. Tento nálev je navíc mimořádně účinný při křečových žilách. Je důležité jej nepoužívat po úplném vychladnutí. Kromě toho využijete i čerstvé květenství nebo po rozdrcení kvetoucí natě jej nanášejte jako mast.

Hadinec obecný – pěstování

Hadinec se v domácím prostředí příliš nepěstuje. Pokud však po bylince toužíte, vysejte ji.

Kdy a kde pěstovat

Semínka vyséváme doma do volných kelímků. Jakmile jsou sazenice 5 cm vysoké, rozesadíme je na záhon s půlmetrovými mezerami. Hadinec se během růstu začne silně rozvětvovat. Vysejte je na slunná stanoviště.

Hnojení, zemina

Zeminu volte propustnou, v té se bylince daří nejlépe. Bylinky není potřeba přihnojovat nebo k nim dávat kompost.

Sklízení bylinky

Sbíráme rozkvetlou nať. Mezi zásadní látky patří alkaloidy, cholin, alantoin a sliz. V podstatě se využívá pro vnější použití ve formě obkladů (na křečové žíly), jako příměs do koupele (na revmatismus) nebo k omývání při různých kožních zánětech a vyrážkách. Vnitřní použití bylinky se nedoporučuje, protože je škodlivý pro játra. Kromě toho se používá jako ozdoba různých pokrmů a nápojů, také při kandování.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.