Saturejka

Saturejka zkrášlovala zahrady našich babiček a prababiček, které s ní kouzlily v kuchyni. V jižní Evropě je navíc nejoblíbenější bylinou, a i u nás si znovu získává své ztracené postavení. Dokáže vylepšit chuť mnoha pokrmů, provonět kultivaci a nabídnout pomoc při několika nemocech.

Co je to – Saturejka

Přestože není tak známá jako jiné voňavé bylinky, jako je tymián, rozmarýn nebo libeček, má saturejka své místo v kuchyni a lidé si jí cení jako rostliny, která dokáže uklidnit pár problémů se zdravím. Znaly ji už naše babičky, a přestože v pozdějších desetiletích byla napůl zapomenutou rostlinou, dnes její skvělé vlastnosti znovu objevují gastronomičtí odborníci i začínající kuchaři.

Odkud pochází

Rostlinka zahrnuje okolo čtyř desítek druhů rozšířených v mírných a subtropických oblastech Evropy, Asie a Afriky. Nejvíce se však začala vyskytovat od Středozemního moře po Kavkaz a dále pak ve střední Asii a na severozápadě Číny.

Druhy

  • Saturejka horská (Satureja montana)
  • Saturejka zahradní (Satureja hortensis)
  • Saturejka srstnatá (Satureja pilosa)
  • Satureja parnassica
  • Satureja cuneifolia
  • Satureja spicigera
  • Satureja thymbra

Jak ji poznat – velikost, barva, vůně

V Evropě se vyskytuje téměř 12 druhů, ale v České republice se žádný z nich nevyvíjí ve volné přírodě, ale několik druhů se sem může dostat ze zahrad. V našich podmínkách se nejčastěji vyvíjí především saturejka zahradní (Satureja hortensis) a saturejka horská (Satureja montana). Mezi oběma druhy saturejky existují rozdíly, z nichž největší je období vývoje. Saturejka horská je spíše vytrvalou bylinou. Zpravidla kvete od července do září bílými nebo narůžovělými květy.

Je rozumné, aby bylina sloužila ke kulinářským účelům, ale lze ji využít i jako okrasnou rostlinu k provonění celého prostředí. Je vhodná zejména do suchých záhonů a skalek. Saturejka zahradní je jednoletá rostlina se zelenými nebo fialovými listy a světle fialovými květy, které se objevují od července až do primárních ledů. Oba druhy se mohou vyvinout až do výšky 30 centimetrů.

Jak chutná?

Má ostrou, výraznou chuť a podobá se pepři!

Použití Saturejky

Saturejka je ideálním koření. Vylepšuje omáčky a maso. Kromě toho je navíc léčivou bylinou. Obsahuje základní oleje, třísloviny a vitamin C. Zklidňuje nadýmání a zabraňuje plynatosti. Posiluje chuť k jídlu a čaj uklidňuje žaludek. Slouží jako náhrada pepře a nedráždí slizniční povlaky. Působí protizánětlivě. Napomáhá vykašlávání díky obsahu základního oleje. V neposlední řadě má vliv na léčbu vysokého krevního tlaku a doporučuje se diabetikům k uhašení žízně. Případně se dá využít při hojení ran.

Navíc se kdysi v minulosti předepisovala v lidové medicíně k nošení v kapsičce na krku, protože prý má schopnost posilovat intelekt. Pro rychlé využití je možné kdykoli odříznout kousek rostliny, jakmile dosáhne rozumné míry. Pro sušení sbíráme semena v době květu. Suší se ve stínu v dostatečně cirkulujícím vzduchu, v ideálním případě naskládané v jedné vrstvě nebo zavěšené v menších svazcích. Usušená saturejka se používá buď ve formě oddělených listů a květů, nebo celých větviček.

Účinky bylinky

  • Proti pálení žáhy v rámci nadýmání
  • Antiseptické účinky – likviduje parazity ve střevech
  • Stimuluje chuť k jídlu
  • Působí příznivě při průduškovém astmatu
  • Má protizánětlivé a mírně močopudné účinky
  • Tlumí pocit žízně u diabetiků
  • Čistí mastnou pleť
  • Pomáhá při žaludečních potížích

Léčba

Ve shodě s lidovým léčitelstvím má saturejka údajně sterilní vlastnosti, a navíc se používá jako pomoc při odkašlávání a při pobodání hmyzem. Odvar ze šalvěje se používá na žaludeční potíže, v případě koliky a zahlenění a připisují se jí pozitivní účinky při léčbě gastroenteritidy, zánětu močového měchýře, žaludečních potížích a průjmu. Kromě toho je prý i velmi užitečná při kašli a onemocněních dýchacích cest. Kromě toho, že má saturejka silnou chuť, má prý také silnější léčebné účinky. V konvenčním domácím léčitelství byla saturejka zahradní považována za sexuální stimulátor, zatímco saturejka horská má zcela opačné účinky.

Populární francouzský botanik 20. století Maurice Mességué tvrdil, že saturejka je bylinou blaženosti. Suší se v chudé vrstvě nebo v malých svazcích ve stínu, v průvanu a bez obracení. V případě, že potřebujete použít umělé teplo, neměla by teplota sušení překročit 35 stupňů Celsia. Po vysušení může být dobré ji hermeticky uzavřít v nádobkách nebo plastových krabičkách, protože má tendenci zadržovat vlhkost z prostředí.

Bylinka v kuchyni

Saturejka se používá jako koření. Může být součástí provensálských koření i jako kořenící směs zvaná čubrica, která je dobře známá v balkánské kuchyni při přípravě mletého a jiného masa, dušené zeleniny, ve vynikajících pomazánkách, polévkách a zeleninových pokrmech. Saturejka se běžně přidává nezávisle na luštěninách, bramborách, párcích, masových a rybích pokrmech, marinádách a je navíc vhodná pro zeleninu, jako je zelí nebo kapusta. Gurmáni navíc ocení saturejku v různých nádivkách, omeletách a salátech. V kuchyni se častěji používá saturejka zahradní, která má o něco méně štiplavou chuť než saturejka horská. Z bylinky se také vyrábí chutné bylinné likéry.

Jak zařadit do jídelníčku?

Bylinku zařadíte do jídelníčku velmi snadno a rychle, protože se používá jako koření nebo kořenící směs. Také ji lze využít do čajů a pokud najdete recepty na jiné úpravy, určitě je využijte – ale s mírou.

Recept – bylinka

  • Čajová směs na podporu libida
  • nať saturejky 5 dílů
  • nať yzopu 2 díly
  • nať máty 2
  • list ořešáku 1 (díl)
  • nať bazalky 1
  • kořen (oddenek) vlaštovičníku 1
  • nať třezalky 1

Bylinnou směs volně nasypte do menšího hrnce a naplňte jej přibližně do jedné čtvrtiny objemu. Rozšlehejte s červeným vínem a nechte 1-2 týdny louhovat, občas protřepejte. Sceďte a pijte 2-3 týdny na prázdný žaludek dvakrát denně, ne více, protože spousta podpory může být destruktivní. Nejlepší je připravit si nápoj z čerstvých rostlin, ale můžeme je kombinovat i se sušenými.

Bylinka – pěstování

Bylinku není těžké vypěstovat ani v truhlíku na okně nebo v záhonku na zahradě. Stačí, když ji poskytnete to, co potřebuje – ale není toho mnoho.

Kdy a kde pěstovat?

Saturejce vyhovují slunné oblasti, ale oba druhy mají rozdílné půdní předpoklady. Zatímco saturejce zahradní lépe vyhovuje hlinitopísčitá půda, saturejka horská potřebuje spíše zeminu, která je propustná a zároveň výživná. Pokud se rozhodnete pro pěstování v květináčích, zajistěte skvělou drenáž. Saturejka se účinně množí semeny, řízky a stonkovými řízky a také dělením trsů na jaře a na podzim. Po vysetí hned na záhon vyklíčí asi za 14 dní. Saturejka horská je navíc samosprašná a má tendenci být invazivní, takže je třeba dbát na to, aby se nerozšiřovala.

Zavlažování bylinky

Nepřemokřujte ji, rostlina má ráda mírně vlhkou půdu. Je rozumné zajistit trvalou ochranu saturejky před zimními mrazy přikrytím listí, slámou nebo větvemi.

Zastřižení a péče o bylinky

Saturejka nesnáší přemokření a má ráda slunce, proto jí vyberte takové místo v bytě, které jí bude vyhovovat. Klasický řez ji udrží kompaktnější a bude se více rozvíjet. Odříznuté části budete moci využít v kuchyni nebo je usušit.

Hnojení, zemina

Půda pro Saturejky je zásadní. Měli byste dodržovat to, aby neobsahovala rašelinu. Naopak by měla být kompostovaná s trochou písku.

Sklízení bylinky

Ze saturejky se sbírá a používá především nať – a to jak z nových, tak ze sušených rostlin. Doba sběru je u saturejky zahradní v době před rozkvětem, zatímco listy saturejky horské lze sbírat kdykoli za suchého klimatu.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.