Pohané považovali lopuch za bylinu, která zajišťuje bezpečí – z kořenů vyráběli různé speciální náhrdelníky, přikládali je ke kadidlu nebo je rozhazovali po domě či posvátném místě. Pivo z lopuchu byl známým nápojem při obřadech očisty a bezpečnosti.
Co je to – Lopuch plstnatý
Tato bylina je známá díky trnitým kuličkám květního úboru, které se snadno zachytí na oblečení. Léčebné využití lopuchu je známo již od středověku, kdy se vyluhované listy, plody a šťáva z čerstvých kořenů využívaly k léčbě ledvinových kamenů, k posílení činnosti ledvin nebo při dětské kolice. Jindřich III. například uznal, že lopuch zřejmě léčí syfilis. Z lopuchu se také pravidelně vyrábělo víno zvané pampeliška a lopuch. Semena lopuchu se zase nosila na krku v malé kapsičce jako cikánský lék proti ztuhlosti. V Japonsku je pěstován jako kulturní rostlina pod názvem gobo.
Odkud pochází
U nás roste docela hojně – zejména v kulturní krajině nižších a středních poloh. Ale byl zavlečen po celé Evropě až do západní Asie. Stejně tak ho najdete ve Švédsku, Finsku, střední Sibiři na Britských ostrovech.
Druhy
- Lopuch větší (Arctium lappa)
- Lopuch menší (Arctium minus)
- Lopuch hajní (Arctium nemorosum)
- Lopuch pýřitý (Arctium pubens)
- Lopuch plstnatý (Arctium tomentosum)
- Arctium palladinii
Jak ji poznat – velikost, barva, vůně
Dvouletá bylina s rozvětveným, až 2 m vysokým stonkem vyrůstajícím z vřetenovitých kořenů. Během roku vytváří růžici přízemních listů a během roku stonek s květy. Listy jsou střídavé, vejčité až okrajově srdčité, oddáleně zubaté a na rubu šedě plstnaté. Listy jsou fialové a upravené, uspořádané do chocholičnatého květenství, zajištěného pavučinovým závojem. Plody jsou nažky s krátkým pápěřím, dlouhé až 7 mm. Kvete v červenci a srpnu.
Použití – Lopuch plstnatý
Lopuch plstnatý najde využití jak v kuchyni, tak v lékařství
Účinky bylinky
- Stimuluje činnost ledvin
- Odstraňuje toxiny a zplodiny látkové výměny
- Povzbuzuje růst vlasů
- Působí proti plísním
- Působí močopudně
- Snižuje hladinu cukru v těle
TIP: Jak zatočit s vypadáváním vlasů
Léčba
Je užitečný při poruchách žaludečního traktu, urychluje činnost jater a žlučníku. Posiluje odolnost organismu. Má močopudné a potopudné účinky. Čaj je vhodný při zvýšeném zadržování vody v těle, při rekonvalescenci, dně, močových kamenech, žaludečních vředech, jarní slabosti a také jako silný prostředek při léčbě cukrovky. Kromě toho se osvědčil pro vnější použití při dermatitidě, hnisavých procesech, pohmožděninách, neúčinně se hojících ranách a seboroické dermatitidě vlasové pokožky, navíc posiluje vývoj vlasů. Kromě toho je vhodný při akné. Při léčení se lopuchový olej používá jako hnětací prostředek pro vývoj vlasů a k usměrnění tvorby kožního mazu. Dále se využívá v homeopatii, kde se používá proti kožním onemocněním a lupům.
Jak zařadit do jídelníčku?
Pražené kořeny se přidávají spíše do kávy než do cikorky, zatímco mladé listy se využívají v kuchyni – přidávají se do zeleninových směsí a polévek. Z kořenů, které se konzumují syrové, vařené nebo dušené, se připravují masové kuličky.
Recept – Lopuch plstnatý
Víno z lopuchu
· 3 velké kořeny lopuchu, 250 g cukru, 1 lžíce sirupu nebo melasy, šťáva z jednoho citronu, 1bal. Droždí, 4,5 l vody
Kořeny lopuchu omyjte, nakrájejte na malé kousky a nechte 30 minut vařit v polovině potřebné vody. V té chvíli přidejte cukr, melasu a citronovou šťávu a mixujte, dokud se nerozpadnou fixační látky. V té chvíli tekutinu přecedíme do nádoby na zrání a rozšleháme se zbytkem vody. Po vychladnutí přidejte kvasinky a po pěti dnech stání stáčejte do lahví se šroubovacím uzávěrem. Odstavte a nechte týden odpočívat, pak můžete po malých dávkách užívat.
Lopuch plstnatý – pěstování
Kdy a kde pěstovat?
Lopuch pěstujeme jako běžnou zeleninu čili stačí vytvořit na jaře záhonek, zasít semena a zalévat, případně přihnojit. Během růstu prokypřujte zeminu.
Zavlažování bylinky
Se zavlažováním to nepřehánějte, ale zemina nesmí být vyloženě vysušená!
Zastřižení a péče bylinky
Rostlinu defacto zastřihnete při sběru listů. Ale pokud bude sbírat kořen, rostlinku stejně vytrhnete ze země, takže není nutno rostlinku stříhat.
Hnojení, zemina
Lopuch plstnatý vysejeme do klasické zeminy na zahradě do dostatečně velkých řádků. V případě potřeby jej hnojte hnojivem z kompostu nebo přírodním hnojivem.
Sklízení bylinky
Sbírá se kořen, listy i semeno. Kořen se sbírá hned na podzim, ale můžete jej sbírat také na jaře. Ten se následně umyje, rozpůlí a osuší při maximální teplotě 50 stupňů.