Dobromysl obecná (oregano)

Je jednoletá, dvouletá nebo vytrvalá, aromatická, léčivá bylinka nebo polokeř dorůstající do výšky 20 – 90 cm z čeledi hluchavkovitých, která neodmyslitelně patří ke středomořské, mexické, italské a asijské kuchyni. Uplatnění pro ni najdeme ale i v léčitelství, potravinářství nebo včelařství. Používaná byla již ve starověku, kdy ji například Řekové používali jako symbol štěstí nebo při svatebních obřadech.

Co je to – Dobromysl obecná

Dobromysl obecná (Origanum vulgare) – je vytrvalá, aromatická bylina s lehce nahořklou chutí a kořeněnou vůní. Má přibližně 40 druhů, které ale rostou převážně v severní Africe, Asii a ve Středomoří. U nás roste jen Dobromysl obecná. Známá je především jako koření, používáme sušené, drhnuté listy. 

Odkud pochází

Dobromysl obecná pochází ze Středomoří, odtud se pak rozšířila do zbytku Evropy a Asie. 

Druhy

Existuje asi 40 druhů, většina z nich ale roste ve Středomoří, Asii a severní Africe. U nás roste jen jeden druh.

  • Dobromysl obecná (Origanum vulgare)

Jak ji poznat – velikost, barva, vůně

Dobromysl obecná je jednoletá, dvouletá nebo vytrvalá rostlina či polokeř, dorůstající do výšky 20 – 90 cm se stonkem v červenohnědé barvě. Šedozelené listy vejčitého tvaru jsou žláznatě tečkované a jemně ochlupené. Kvete od července do září a její květy mají růžovou nebo bílou barvu. Plodem jsou pak čtyři tvrdky. Tato aromatická bylina má lehce nahořklou chuť a kořeněnou vůni. 

Jak chutná?

Dobromysl obecná je chutí velmi podobná majoránce, která patří do stejného druhu.

Použití Dobromysli obecné

Dobromysl (oregano) je nejen výtečným pomocníkem v kuchyni, kde najde široké využití, ať už ke zvýraznění chutí kuřecího, skopového nebo telecího masa nebo při přípravě rajčatových omáček, těstovin i pizzy. Ale také v léčitelství, kde se může dlouhodobě používat zevně i vnitřně, nemá totiž téměř žádné vedlejší účinky. Zevně můžeme použít olej, mast nebo výluh. Vnitřně pak čaje nebo odvary.

TIP: Recept na Pizza toasty – netradiční tousty za 15 minut

Účinky Dobromysli obecné

  • Přírodní antibiotikum
  • Tlumí křeče při kašli a usnadňuje vykašlávání
  • Protizánětlivé účinky
  • Upravuje trávení
  • Antidepresivní účinky
  • Dezinfekční účinky
  • Pomáhá při revmatických bolestech
  • Pomáhá při epilepsii, migrénách a bolestech zubů

TIP: Kakao i čokoláda jako přírodní antidepresivum i afrodiziakum

Léčba

Dobromysl obecná pomáhá při celé řadě zdravotních potíží. Pomůže Vám zmírnit projevy nachlazení kdy usnadňuje vykašlávání a zmírňuje křeče při kašli. Pomoct nám může při problémech se spánkem, při migrénách nebo bolestech zubů a zánětů dásní. Dále pak při revmatických potížích, při epilepsii, při potížích s trávením nebo také při nepravidelné menstruaci.

Dobromysl obecná v kuchyni

V kuchyni najdeme pro Dobromysl všestranné využití, neodmyslitelně patří do italské, francouzské, mexické, asijské a řecké kuchyně. Má však velmi výraznou chuť, proto je nutné ji používat s rozvahou.

Jak zařadit do jídelníčku

Dobromysl (oregano) můžeme použít do karbanátků, do nádivek, přidat ji můžeme k dušené zelenině, výborná kombinace je například s lilkem, rajčaty, cuketou nebo paprikami. Nepostradatelná je při přípravě rajčatových omáček, zeleninových salátů, špaget, těstovin a pizzy, použít ji také můžeme na zvýraznění chuti kuřecího, skopového a telecího masa, nebo plodů moře.

Recept – Dobromysl obecná

Kotlety s bylinkovým máslem

Ingredience:
  • 4 kusy kotlet
  • 1 hrst pažitky
  • 1 hrst petržel hladkolistá
  • 1 hrst oregána
  • 125 g měkkého másla
  • 1 stroužek česneku
  • 1 lžíce oleje
  • pepř
  • sůl

Postup:

Bylinky nasekáme najemno a smícháme se změklým máslem. Přidáme prolisovaný česnek, sůl a promícháme. Zabalíme do fólie (potravinářské) a dáme ztuhnout do lednice.

Kotlety naklepeme, osolíme, opepříme a na pánvi opékáme z obou stran dozlatova. Podáváme s plátkem bylinkového másla.

Dobromysl obecná – pěstování

Tato vytrvalá bylina roste planě od nížin až po hory na slunečných mezích a pasekách, na stráních i skaliskách. Pěstovat ji můžeme ale i doma v květináči, v truhlíku nebo na zahradě, kde bývá díky svým květům okrasou, která láká motýly i včely.

Kdy a kde pěstovat

Dobromysl můžeme vysévat v dubnu až červnu do květináčů, truhlíků nebo rovnou do záhonu, nebo do řádků vysazujeme předpěstované sazeničky. Můžeme také ze vzrostlých bylinek množit nové jedince dělením. Pro pěstování volíme suché a slunné stanoviště.

Zavlažování

Zaléváme odstátou vodou, půda musí být pořád vlhká. Pozor ale na přelití, sazenice by mohly shnít. Přes zimu pak zálivku omezíme.

Zastřižení, péče

Zaštipujeme pravidelně, zabráníme tak kvetení a umožníme aby se bylinka více rozvětvila. Před zimou zastřiháváme na třetinu původní velikosti a rostliny přesuneme na místo kde je světlo a stálá teplota vyšší než 10°C. Dobromysl je totiž choulostivá na mráz. 

Hnojení a zemina

V době vegetace hnojíme jednou za 2 týdny tekutým hnojivem ředěným vodou. Přes zimu nehnojíme vůbec. Pro pěstování je pak nejvhodnější lehký, hlinitopísčitý, propustný substrát.

Sběr

Dvakrát ročně sbíráme nať, vždy v době plného květu a na podzim. Sušíme ve svazcích, které zavěsíme do stínu. Pro okamžitou spotřebu sbíráme kdykoli, vždy však jen vrcholné části, aby mohla bylinka dále růst.

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.