Andělika lékařská 

Je mohutná bylina, která je známá též pod názvem děhel lékařský, andělka, andělský kořen nebo litvor. Patří mezi nejcennější léčivé rostliny a jejich léčebných schopností využívali již starověcí mniši, kteří ji používali jako prostředek proti moru. Roste v Evropě a v Severní Asii a v některých zemích se i pěstuje. U nás se pěstuje asi už od 16. století. Vyskytuje se zejména v teplých humózních půdách, v nížinách, na vlhkých loukách, u lesních potoků a u řek. V České republice je původní místo výskytu pouze v Krkonoších, na ostatních místech roste planě. Obsahuje více než 40 účinných látek a má všestranné využití. Nejvíce využívanou části je kořen a plody, ojediněle semena a nať. Ve středověku se věřilo, že člověka ochrání před černou magií a kouzly a vyžene démony.

Co je to – Andělika lékařská

Andělika lékařská (Archangelica officinalis) – je dvouletá nebo víceletá rostlina s hnědými kořeny a řepovitým oddenkem. Plodí pouze jednou, poté uhyne. První rok vytváří růžici velkých přízemních listů, v dalších letech kvete. Drobné kvítky mají zelenobílou barvu a jejím plodem je dvounažka v nažloutlé barvě. Kvete od července do poloviny srpna, kořen se sbírá v září a říjnu druhého roku.

Odkud pochází

Původním místem výskytu Anděliky lékařské je severní část Evropy, Island, Skandinávie, Grónsko a její rozšíření bylo od Německa po Ural. Do střední Evropy se dostala ve 14 století ze Skandinávie.

Druhy 

  • Andělika lékařská (Archangelica officinalis)
  • Andělika čínská (Archangelica sinensis)

Jak ji poznat – velikost, barva, vůně

Andělika lékařská je mohutná bylina dorůstající až do výšky 2,5 metru. Její květenství je složené z desítek malých kvítků ve světle zelené barvě. Tyto kvítky vytvářejí na stopce deštník až kouličku. Velké zelené listy mohou mít ve spodní vrstvě až 60 cm na délku. Listy a květy po rozemnutí v prstech vydávají příjemnou pryskyřicovou, kořeněnou vůni a podobně i chutnají. 

Jak chutná

Listy i květy po rozemnutí mají kořeněnou, pryskyřicovou chuť, kořen je nejdříve chuťově nasládlý, později palčivý a nakonec hořký.

Použití Anděliky lékařské

Andělika lékařská je léčivá bylina která obsahuje více než 40 účinných látek. Pomáhá při migréně, kašli, únavě, revmatismu, dně, čistí krev, je močopudná, bojuje proti zápachu z úst, zlepšuje trávení, působí proti nadýmání a povzbuzuje chuť k jídlu. Doporučuje se také při poruchách menstruace, hysterii a epilepsii. Pomáhá také narkomanům při odvykacích kůrách. Rozdrcené listy osvěží vzduch a jsou vhodné například proti nevolnosti při cestování. Její užívání posiluje nervovou soustavu a má uklidňující účinky. Rozemletá semena se používají do koupele při ochrnutí a kořen se také používá jako součást receptur na výrobu nahořklých likérů. V žádném případě by ji ale neměly používat těhotné a kojící ženy. Andělika totiž působí na dělohu a stimuluje kontrakce, navíc její působení je velice silné, v době kojení se proto její užívání nedoporučuje. Její užívání se nedoporučuje ani lidem s vředovým onemocněním nebo zánětem ledvin.

Účinky Anděliky lékařské

  • Posílení imunity
  • Prevence nachlazení
  • Podpora trávení
  • Kinetóza (nevolnost v autě)
  • Podpora funkce žlučníku
  • Podpora funkce slinivky břišní
  • Stimuluje srdeční činnost
  • Zpevňuje cévy

TIP: Jak převážet psa v autě a co dělat, když se psovi v autě dělá špatně?

Léčba

Anděliku lékařskou používáme vnitřně, buď sušený kořen, kdy je dávkování ve formě prášku, který se podává před jídlem nebo ho také můžeme použít do koupele, kdy se prášek nejdříve povaří ve vodě a teprve pak se nalije do vany s teplou vodou. Dále se pak může použít ve formě tinktury nebo čaje.

Andělika lékařská v kuchyni

V malém množství a jen krátkodobě lze použít semena a čerstvou nať jako přísadu do polévek, salátů, omáček nebo jako koření. 

Jak zařadit do jídelníčku

Nadrobno nakrájené listy můžeme přidat do dušeného ovoce nebo do salátů. Můžeme si z něj také připravit čaj nebo víno.

Recept – Andělika lékařská

Andělikový čaj

  • 0.5 čajové lžičky řezaného kořene
  • 250 ml vařící vody
  • Řezaný kořen zalejeme vroucí vodou, necháme vyluhovat a poté scedíme.

Andělika lékařská – pěstování

Anděliku lze vypěstovat buď ze semínek a poté vzrostlé sazeničky vysadit do záhonu nebo semena na podzim vyset rovnou do půdy.

Kdy a kde pěstovat

Vybíráme teplé stanoviště v polostínu a mezi rostlinami necháváme prostor 1m2. Pokud se rozhodneme zasít semena rovnou do půdy, činíme tak na podzim aby vzešla s příchodem jara. 

Zavlažování

Andělika vyžaduje pravidelné zavlažování.

Hnojení a zemina

Potřebujeme hlubší, vlhkou humózní a prokypřenou půdu, dobře se jí bude dařit v okopaninách hnojených chlévskou mrvou. Přímé hnojení ji nesvědčí.

Sběr

Listy sbíráme mladé na přelomu jara a léta. Při sběru semen je nutné seříznout celý okolík, usušit jej a semena vydrolit. Nejlepší doba na sběr semen je srpen. Květy se sbírají až ve druhém nebo třetím roce před jejich rozkvetem na jaře. Kořen v září a říjnu druhého roku.

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.