Měsíček lékařský

Díky nápadným žlutooranžovým květům se v současnosti mnoho zahrad zdobí měsíčky, rozšířenou léčivou rostlinou, která našla uplatnění v gastronomii a kosmetice. Podporuje žaludek, má protizánětlivé účinky, zklidňuje gynekologické problémy, urychluje zotavování ran při spojení na dálku, a navíc se stala obrazem Českého dne proti rakovině.

Co je to – Měsíček lékařský

Měsíček lékařský je rod rostlin v rámci čeledi hvězdnicovitých, která zahrnuje jednoleté byliny a trvalky. Její latinský název je zdrobnělinou slova calendae, což znamená prvotní den nového měsíce, a lze jej přeložit jako malý kalendář nebo malé hodiny. To odkazuje na dlouhou dobu kvetení, díky níž si měsíček lékařský vysloužil pověst rostliny kvetoucí každý první den každého měsíce.

Odkud pochází

Měsíček lékařský, latinsky (Calendula officinalis L.), je široce rozšířenou léčivou bylinkou, která se vyskytuje v jižní Evropě. Měsíček lékařský má zvláštní žluté až oranžové květy a navzdory tomu, že zdobí mnoho záhonů a zahrad, většina lidí jeho léčebné účinky nevyužívá. Každopádně o jeho pozitivních účincích na organismus věděli už staří Římané, Egypťané a Peršané.

Druhy

  • Měsíček lékařský (Calendula officinalis),
  • Calendula arvensis,
  • Calendula bicolor,
  • Calendula stellata,
  • Calendula maritima,
  • Calendula maderensis,
  • Calendula suffruticosa

Jak ji poznat – velikost, barva, vůně

Nejznámější zástupce rodu měsíčku lékařského je bezpochyby Calendula officinalis – jednoletá bylina, která našla své místo ve farmaceutickém průmyslu. V podstatě se pěstuje jako jednoletka a pro své krásně vonící, jasně zbarvené oranžové květy se hojně využívá k výsadbě do okrasných záhonů a k řezu květů. Je to rostlina s bohatě rozvětvenými stonky, které dosahují výšky téměř 50-70 cm (ale mohou být i kratší) v závislosti na okolních podmínkách. Kořen měsíčku, z něhož se vyvíjí stonek, je vřetenovitý. Spodní listy jsou kopinaté, zatímco listy stonku jsou eliptické až kopinaté, špičaté a mají zvlněné okraje, které jsou celokrajné nebo mělce zubaté.

Květní úbory dosahují v průměru 7-8 cm, jsou nejméně dvakrát delší než bazální listeny a mají nezaměnitelnou žlutou nebo oranžovou barvu. Rostlina obvykle kvete od června do podzimu a plody jsou srpkovitě zakřivené nažky. Ale také je důležité si uvědomit, že když se rostliny po odkvětu seříznou na výšku přibližně 15 cm nad zemí, znovu se obohatí a vykvetou. Mezi pěstiteli je měsíček lékařský navíc známý jako nepravý šafrán. Každopádně si navíc našel řadu dalších lidových názvů, jako je deštná bylina, kalendule, krusíček, krušíček, letní nevěsta, nevěsta léta, slunéčko, sluneční nevěsta a umrlčí květ. Na Slovensku je tato bylina známá jako nechtík lekársky.

Jak chutná?

Lze ho použít jako ochucovadlo do pokrmů – například do rizota. Měsíček lékařský má poněkud slanou a mírně nahořklou chuť, takže je vhodná také jako přísada do zeleninových směsí a pomazánek. Zkuste také použít okvětní lístky do vařené rýže nebo brambor – bude to chutnat a vypadat výjimečně.

Použití – Měsíček lékařský

Použití měsíčku lékařského je nezměrné, stačí se pouze inspirovat…

Účinky bylinky

  • Má pozitivní účinky na žlučník, játra a trávicí soustavu
  • Proti silné menstruaci
  • Antibiotické účinky
  • Proti vysokému tlaku
  • Protizánětlivé účinky
  • Čistí hnisavé rány
  • Účinný proti akné
  • Antivirové účinky
  • Antimykotické účinky
  • Antibakteriální účinky

Léčba

Podle všeho dokáže měsíček lékařský podpořit normální trávení, činnost jater a pohyb střev. V důsledku toho se často používá ve formě čaje u osob trpících problémy se žlučníkem, játry a žaludkem. Může mít pozitivní dopady v rámci boje proti běhavce, různým zánětům střevního aparátu, gastritidě, žaludečním vředům a jaterním potížím. Pití měsíčkového čaje navíc údajně dekontaminuje krev, nabízí pomoc při jaterní žloutence a může být skvělým prostředkem na kloktání při bolestech v krku nebo ústních zánětech. Užívání měsíčku lékařského může mít také pozitivní vliv u žen, které bojují s gynekologickými problémy. Například, má vliv na zklidnění silné menstruace a velkých menstruačních bolestí, ale také podporuje léčbu vaginálních kvasinkových onemocnění nebo bakteriální vaginózy. Díky svým antimykotickým a antimikrobiálním vlastnostem se olej z květů měsíčku lékařského osvědčil proti různým kmenům kvasinek rodu Candida.

TIP: Menstruační kalhotky – jak fungují a jak je vybrat?

Vzhledem k tomu, že je měsíček lékařský používán jako přírodní antimikrobiální přípravek, který má antiseptické a antioxidační dopady v lidském těle a může bránit nechtěnému rozvoji některých mikrobů, to může být také cenné jako prevence rakoviny. Studie naznačují, že může předcházet rozvoji rakoviny prsu, dělohy, leukémie nebo dokonce rakoviny tlustého střeva. Výtažek z měsíčku lékařského působí na bílkoviny, které ničí rakovinné buňky. V každém případě je třeba podpořit výzkum. Zevně se výtažek z měsíčku lékařského (například v rámci kúr a tinktur) navíc používá k urychlení hojení různých ran, pohmožděnin, pooperačních jizev, řezných ran, omrzlin, popálenin, rozpraskané kůže, bércových vředů, zhoršení nehtového lůžka, hemoroidů nebo análním trhlinám. V jednom případě bylo zjištěno, že měsíček lékařský zvyšuje produktivitu kolagenu v zotavující se ráně, který je základem pro obnovu kůže.

Bylinka v kuchyni

Měsíček lze snadno využít v kuchyni, kde se používá jako koření. Pro svou pikantnější a nahořklou chuť a barvu se čas od času používá místo šafránu, jednoho z nejdražších koření na světě. Následně ho využijete v menším množství různých salátů, při přípravě žluté rýže a na různých druzích masa.

Recept – Měsíček lékařský

Měsíčková mast

Vezměte 300 ml olivového oleje, zahřejte ho a přidejte 3 hrsti svazky sušených květů měsíčku lékařského. Nechte ho 20 až 30 minut zahřívat na nízkou teplotu. Odstavte, nechte vychladnout do druhého dne. V tu chvíli směs ještě jednou na chvíli opatrně zahřejte, přidejte 50 g včelího vosku a rychle přeceďte přes sítko do připravených čistých nádob.

Měsíček lékařský – pěstování

Ať už vás k měsíčkům přitahují jejich nápadné květy, nebo jste spíše fanoušky jejich léčebných účinků, pravděpodobně přemýšlíte o tom, jak tuto rostlinu pěstovat ve své vlastní zahradě. Skvělou zprávou je, že tento druh bývá obecně nenáročný a nevyžaduje žádnou neobvyklou péči.

Kdy a kde pěstovat?

Semena měsíčku lékařského se vysévají od března do dubna, v ideálním případě 2-3 cm hluboko a v 30 x 40 cm od sebe (zhruba po 5 semenech). Následně vyklíčí přibližně za 14-21 dní při ideální teplotě kolem 16-18 °C. Jakmile rostliny vysadíte, ponechte mezi nimi vzdálenost 20 cm.

Zavlažování bylinky

Ať je to jakkoli, nikdy byste neměli zapomínat na časté zalévání. Zároveň mějte na paměti, že každá rostlina by měla mít kolem sebe dostatek prostoru.

Zastřižení a péče bylinky

Květy se odštipují po odkvetení. Se správným zastřižením lze dosáhnout prodloužení kvetení až do podzimu.

Hnojení, zemina

Pokud jde o ideální životní prostor, bylinky se přiklánějí ke slunnému nebo polostinnému místu s hlinitopísčitou půdou, která je dostatečně propustná a bohatá na doplňky, ale není podmáčená.

Sklízení bylinky

Nízké kultivary měsíčku lékařského jsou vhodné zejména do pestrých květinových záhonů, zatímco vyšší kultivary jsou vyšlechtěny nikoliv k oživení záhonu, ale k řezu (rostliny vydrží ve váze přibližně týden). Podle pěstitelů jsou bylinky cenné jako zelené hnojení nebo jako předpěstování brambor, rajčat nebo okurek. Kromě toho odpuzuje mšice a mravence, předchází rozvoji plevelů a zajišťuje rostliny před bourcem morušovým, háďátky a parazity.

Pro léčebné účely se sbírají pouze květy nebo květ s kalichem. Květy se sbírají během celého období květu rostliny. Uštipují se pouze nové květy, hodinu nebo dvě před polednem, kdy jsou všechny květy suché po ranní rose nebo oparu. Sběr se provádí každý třetí den.

Suší se ve stínu, v tenké vrstvě (jinak rády plesniví). Usušené květy se ukládají do vzduchotěsných nádob ve tmě. Jinak dojde k rozmočení a moli se v něm rádi usadí. Sušené bylinky časem blednou a nevydrží déle než rok.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.