Kontryhel žlutozelený

Zdroj obrázku: Selskyrozum.eu

Pro začátek název contryhel není pro české ucho výjimečně lichotivý. Toto kostrbaté slovo má kořeny v němčině, podívejme se tedy na názvy lidové, které často znějí lépe. Latinský název Alchemilla xanthochlora, odkazující na středověké chemiky, je zřejmý. Slovensky Alchemylka, u nás nebeská rosa, rosička nebo husí nožka. Proč se kontryhel jmenoval právě takto? Chemikové si mysleli, že dokáží vyrobit zlato z kuliček, které se utvářejí na koncích listů kontryhelu za chladných večerů. Jiné názvy v té době odkazovaly na typický tvar listů a stébel.

Co je to – Kontryhel žlutozelený

Kontryhel se vyskytuje v naší domovině a jsou to vytrvalé byliny z čeledi růžovitých. Jedná se o nenápadnou bylinu, kterou lze přehlédnout. V našem regionu se vyskytuje asi patnáct druhů, přičemž žlutozelená kontryhel patří mezi regenerační rostliny. Jejich rozpoznávání je i pro zkušené botaniky skutečně velmi problematické.

Odkud pochází

Kontryhel se vyskytuje téměř po celé Evropě, ale i v Asii, Severní Americe a Austrálii. Vyvíjí se podél vodních toků, v lesích, v hájích, polomech a pahorkatinách, častěji v podhůří a horách, méně často v bažinách.

Druhy

  • Kontryhel obecný (Alchemillia vulgaris)
  • Kontryhel holý (Alchemillia glabra)
  • Kontryhel pastvinný (Alchemillia monticola)
  • Kontryhel baltský (Alchemillia baltica)
  • Kontryhel číšolistý (Alchemillia cymatophylla)

Jak ji poznat – velikost, barva, vůně

Poznávacím znamením žlutozelené kontryhele je okrouhlý ledvinovitý list po vzoru sukénky, nebo husí nožky. Tyto listy jsou sedmi– až devítilaločnaté, tuhé a přízemní růžici, z níž se vyvíjejí keříčkovité, rozvětvené stonky, tu a tam až 30 cm vysoké. Vrcholky jsou tvořeny drobnými žlutozelenými kvítky. Plodem je nažka, která je překryta malou kopinatou číší.

Jak chutná?

Jeho chuť je velmi trpká svírající.

Použití – Kontryhel žlutozelený

Kontryhel se filtruje a maceruje, vyrábí se z něj odvary, čaje, kúry, tinktury, v závislosti na využití. Známé jsou odvarové obklady, ale také stacionární kontryhelové sprchy, kde se sušená bylina maceruje přes noc.

Účinky bylinky

  • Pomáhá při menstruacích
  • Působí na trávicí ústrojí
  • Pomáhá od bolestí
  • Používá se při gynekologických výtocích a zánětech
  • Působí proti horečkám
  • Dokáže zahojit zhnisané rány

TIP: Bolest kloubů, svalů a šlach – proč přichází a jak s ní zatočit?

Léčba

Kontryhel může nabídnout pomoc při menstruačních problémech, zmírnit jejich mučivou bolest a snížit nadměrné krvácení. Při pravidelném užívání harmonizuje menstruační cyklus. Po porodu může kontryhel zastavit krvácení a znovu zpevnit děložní svaly. Navíc je neocenitelný při kvasinkových nákazách – doporučuje se ho využít do výplachů a sedacích koupelí při mykotických onemocněních, protože tlumí svědění a ničí infekce (vliv se zvyšuje při vnitřní konzumaci). Kontryhel je zdrojem fytohormonů a rostlinných hormonů, které se mohou podílet na tvorbě ženských hormonů. Proto má tak užitečný vliv na ženské problémy.

TIP: Kortizol: co dělá stresový hormon a jak ho snížit

Navíc má protizánětlivé účinky, proto se využívá při problémech se žaludkem (nadýmání, průjmem, bolestech břicha, refluxu a žaludečních vředech). Kontryhel obsahuje spoustu látek zabraňujících rakovině, které zabraňují a oddalují poškození buněk, a proto má úžasný vliv na pleť, oddaluje zrání a vrásky, obnovuje a zpevňuje pleť. Kontryhel podporuje funkci bazálního trávicího systému, který podporuje spalování tuků, což lze využít pro přirozenou redukci hmotnosti. Další skvělou vlastností kontryhelu je, že snižuje inhibitory stresu, které jsou jednou z příčin poruchy spánku, takže má vliv i na tuto oblast.

TIP: Co jsou to spalovače tuků a podle čeho je vybírat?

Bylinka v kuchyni

Je součástí čajových směsí, které jsou určeny ke zlepšení metabolismu (trávicího systému), ke snížení hmotnosti a jako silný lék při onkologických onemocněních.

Recept – Kontryhel žlutozelený

Tinktura na slabost svalů a nervů

· 200 g kontryhelu zalijeme 1 litrem žitné 60 %, přidáme 200 g natě, macerujeme 10-14 dní při 20-30 °C. Po scezení užíváme 4–6x denně 15-20 kapek do vody.

Zdroj obrázku: Selskyrozum.eu

Kontryhel žlutozelený – pěstování

Kdy a kde pěstovat?

Kontryhel vyséváme už od dubna do června.

Zavlažování bylinky

Rostlinku není potřeba přemokřovat, ale je dobré zajistit vlhčí půdu – především v období sucha. Půda kolem bylinky nesmí být popraskaná a vysušená!

Zastřižení a péče bylinky

Po odkvětu by se měla poctivě seříznout. Po seříznutí se bez dalších okolků znovu rozvine a vytvaruje pěkné kompaktní trsy. Postupně podle potřeby přidáváme kompost a mulčujeme, dokud listy nezakryjí půdu.

Hnojení, zemina

Bylinka si spíše hoví v polostínu a poněkud ve vlhkých až mokrých půdách. Za ideálních podmínek může být skutečně poněkud invazivní.

Sklízení bylinky

Léčivou látkou kontryhele jsou listy a nať. Sbírají se v době květu, kdy je obsah aktivních látek v bylině nejvyšší. V rámci sušení vybírejte stinná místa, používejte síta, rozmisťujte je do tenkých vrstev a obracejte je. Správně usušený kontryhel si zachovává světle zelenou barvu.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.