Jaterník podléška

Jaterník podléška (latinsky: Anemone hepatica). Je radost na ni pohledět – na nádherný modrofialový růst květů jaterníku. Tato, pro začátek jara, ozdoba stinných lesů vyraší, jakmile roztaje sníh, a na bohatých místech dokáže skvěle vybarvit překrásné lesní porosty. Jakmile je uvidíte, většinou to znamená, že zima je určitě u konce, čímž začala další bylinná sezóna.

Co je to – Jaterník podléška

Je to jedna z hlavních bylin, které kvetou na jaře a často se pěstují v zahradách nebo parcích. Jaterník podléška je rozšířena v mnoha částech Evropy, výjimečně na jihu a severu, ve Velké Británii a na Islandu. Rostlina získala svůj druhový název podle svých trojlaločných listů, které jsou tvarované jako játra. Druhový název podléška (a jeho lidového názvu podlístka nebo podlíška) jsou zase určeny podle toho, že se tato bylina často vyvíjí pod lískami. Kdysi se využívala k zastavení krvácení.

Odkud pochází

Jaterník podléška se vyvíjí v Evropě, ale na Britských ostrovech a Islandu, v části Pyrenejského poloostrova, ve Francii, v severní Skandinávii, na Ukrajině a v jižní a severní části evropského Ruska.

Druhy

  • Jaterník americký (Hepatica americana)
  • Jaterník největší (Hepatica maxima)
  • Jaterník podléška (Hepatica nobilis)
  • Jaterník jaterní (Hepatica transsilvanica)
  • Jaterník zahradní (Hepatica × media)

Jak ji poznat – velikost, barva, vůně

Vytrvalá, 5-15 cm vysoká bylina s hnědočerným oddenkem. Oddenky obvykle trojčetné, dlouze řapíkaté, drsné, celokrajné. Květ se vyvíjí na konci 5-20 cm dlouhé květní stopky a je podpírán třemi vejčitými, listenovitými útvary, které jsou velmi podobné kalichu. Okvětních lístků bývá 5-10, kvetou nebesky modře, jednou za čas jsou růžové nebo bílé. Jejich plodem je nažka.

Použití – Jaterník podléška

Jaterník podléška má krásné květy, a proto se nyní pěstuje především jako okrasná rostlina. V případě, že potřebujete využít její léčivé účinky, budete si z něj moci připravit nálev. V minulosti se skutečně používala jako náhražka černého čaje. V každém případě byste bylinu neměli využívat v expanzivním množství, protože obsahuje alkaloidy. Na druhou stranu je jejich obsah nepatrný.

Účinky bylinky

  • Diuretické účinky
  • Pro podrážděný žlučník
  • Nemoci močového měchýře
  • Kožní rány
  • Zvětšení jater
  • Hepatitida

TIP na článek: Papilomy vs fibromy: jak na tyhle nepěkné kožní výrůstky?

Léčba

Jaterník je takříkajíc nezbytný. Je prvotřídním lékem na cirhózu, zánět jater (hepatitidu), rozšíření jater (hepatomegalii), hnilobu a slabou funkci jater (jaterní hypofunkci), má vliv na všechna onemocnění tohoto důležitého orgánu. Můžete ji využít samostatně, vhodné je využít ji se srovnatelně působícími rostlinami, protože známe několik dalších výjimečných rostlin pro játra.

Většina bylin pro ozdravení jater navíc prospívá žlučníku, a tak je tomu i u jaterníku. Rostlina zastavuje tvorbu žlučových kamenů a písku ve žlučníku a žlučových cestách, léčí zanícení žlučník a slezinu, slouží jako diuretikum, předepisuje se k dekontaminaci krve z moči, a navíc je výhodný při několika infekcích močového měchýře. Vhodné je i přikládání čerstvých jaterníků na rány, což je v tomto případě mimořádně užitečné, protože jaterníky jsou dostupné v době, kd většina rostlin ještě neroste.

Bylinka v kuchyni

Z této bylinky se kromě čajů dají připravit i chutné a vitamínové saláty nebo si dopřát bylinkovou koupel, tak jako i s dalšími lesními bylinkami.

Recept – Jaterník podléška

Nálev z jaterníku

  • 2 polévkové lžíce jaterníku přelijte 500 ml vroucí vodou a nechte 20 minut louhovat, poté sceďte a pijte 2–3krát denně na prázdný žaludek téměř 30 minut před jídlem.

Jaterník podléška – pěstování

Kdy a kde pěstovat?

Nejvíce mu vyhovují polostinná stanoviště, takže se mu líbí pod stromy a keři. Své místo si najde i skalách

Zavlažování bylinky

Bylinku není třeba moc zalévat. Stačí malá a pravidelná zálivka.

Zastřižení a péče bylinky

Jaterník podléšku není vůbec těžké pěstovat, a proto nepatří mezi náročné rostliny. Množíme je až na podzim, a to dělením trsů.

Hnojení, zemina

Rostlina okrajově vlhkých až suchých půd, vápnitých, rozpustných i nevápnitých. Vyvíjí se ve světlých listnatých a smíšených lesích na kamenitém a hlinitém podkladu. Kvete brzy na jaře od března do dubna.

Sklízení bylinky

Sbíráme list, pravděpodobně i s květem. Mladé listy jsou bez řapíků a sbírají se od května po odkvětu. Po usušení jsou matně zelené, mají mdlou vůni a poněkud štiplavou chuť.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.