Kakost smrdutý

Kakost smrdutý (Geranium robertianum) – z obrovské čeledi kaktusovitých má tento druh titul nejošklivější. Bohužel je bylince název připsán oprávněně, protože celá rostlina odporně páchne. Ať je to, jak chce, je to její jediná nepříjemná vlastnost. Kakost je jinak velmi pěkná a především užitečná bylinka!

Co je to – Kakost smrdutý

Kakost je nepostradatelnou součástí lidové medicíny a byl široce využíván starými Řeky. Latinský název Geranium robertianum pochází z řeckého „Geranion“, což je zkrácenina názvu jeřábu ptačího. U nás je tato bylina navíc známá jako „Čapí nůsek“. Kakost smrdutý je nenáročná bylina, kterou si můžete lehce vypěstovat v květináčích nebo truhlících.

Odkud pochází

Vyskytuje se v mírném pásmu Evropy, v severní Africe, na Kanárských ostrovech, Madeiře, Kapverdách, Azorech, na Kavkaze, Altaji, v západním Himálaji a někdy i v Číně a Japonsku. Případně je uváděn v USA, Chile, Argentině a jižní Brazílii, Jižní Africe a na Novém Zélandu. V České republice roste poměrně hojně. Není výjimečně běžný v nelesních oblastech a v oblastech se silně agrárním využitím.

Druhy

  • Kakost bahenní (Geranium palustre)
  • Kakost dlanitosečný (Geranium dissectum)
  • Kakost gruzínský (Geranium ibericum)
  • Hnědočervený kakost (Geranium phaeum)
  • Holubičí kakost (Geranium columbinum)
  • Kakost krvavý (Geranium sanguineum)
  • Kakost lesní (Geranium sylvaticum)
  • Kakost luční (Geranium pratense)

Jak ji poznat – velikost, barva, vůně

Jednoletá nebo ozimá bylina, 20-50 cm vysoká, pravidelně s krvavě červeným nádechem, která při rozemnutí nepříjemně páchne. Lodyhy jsou žláznatě chlupaté. Přízemní růžice listů velmi rychle odumírá. Vstřícné lodyžní listy jsou členěné až po hlavní žilku. Okraj listů je častěji rozdělen na 3 až 5 částí a je řídce žláznatě huňatý. Květy jsou uspořádány ve dvojkvětých vidlanech, květní stopky jsou krátce ochlupené. Okvětní lístky jsou zpravidla krvavě červené až růžové s bělavými pruhy a nehtem.

Použití – Kakost smrdutý

Kakost smrdutý se používá převážně v rámci medicíny, ale také i v kuchyni, kdy se přidává do různých čajů.

Účinky bylinky

  • Zastavuje krvácení
  • Pomáhá při průjmu
  • Je účinný při močových potížích
  • Zklidňuje kašel
  • Pomáhá při zahlenění
  • Bojuje proti revmatismu a zánětům vředů

Léčba

Současná medicínská proslulost kakostu se výrazně mění. Jednou je velmi populární, před časem se o něm říkalo, že je úžasným lékem na rakovinu. Nicméně, tak jak rychle nabyla slávy, tak rychle o ni zase přišla. V současné bylinkářské praxi se kakost v podstatě využívá jako přísada do čajových směsí k zastavení krvácení, zejména z nosu a plic, k zastavení rýmy a k léčbě katarů orgánů souvisejících se žaludkem.

Při těchto onemocněních se využívají vlastnosti kakostu, které dokáží stáhnout a zklidnit postižené místo. Kakost navíc využíváme k odbourávání močových kamenů, jako diuretikum a při bolestech močového měchýře. Lze jej navíc přidávat do čajů proti kašli, k vylučování hlenů, při dně a revmatismu. Kakost je spojen s vnějším využitím. Obklady z čerstvé byliny, spojené přímo nebo jako léčba, se osvědčily při otocích a zánětech kůže, vředech, mokvajících ekzémech a vyrážkách. Při angíně můžeme použít silný odvar z kakostu jako výplach.

TIP na článek: Spálová angína – tzv. malinová nemoc

Bylinka v kuchyni

V kuchyni se s bylinkou setkáme pouze v čajích. Jinak se běžně s bylinkou v kuchyni nesetkáme!

Recept – Kakost smrdutý

Čajová směs proti průjmu

  • Nať kakostu, borůvky, nať z mochny a kůra z dubu

Nalijte dvě polévkové lžíce směsi do půl litru vroucí vody a nechte ji asi 20 minut odstát, aby se směs vylouhovala. Čaj sceďte a vypijte v několika dávkách během čtyř hodin. Nepřijímejte žádnou výživu. V případě, že je to nezbytné, lze přípravu a konzumaci opakovat přibližně za 12 hodin.

Kakost smrdutý – pěstování

Kdy a kde pěstovat?

Kakost smrdutý roste ve volné přírodě v houštinách a mýtinách. Pokud byste ji chtěli pěstovat, rozmnožujte ji semeny. Jde o bylinku, která má ráda slunná stanoviště, ale uděláte lépe, když ji zasadíte do polostínu.

Zavlažování bylinky

Bylinku sice není těžké pěstovat a udržovat, ale je nutné ji dostatečně zalévat.

Hnojení, zemina

Kromě dostatku vláhy je dobré ji zajistit vlhkou a polopropustnou půdu.

Sklízení bylinky

V případě, že jdete sbírat kakost, sbírejte kvetoucí pupeny (případně s kořeny). Sušíme je ve stínu  přirozeným teplem, uměle při maximální teplotě 40 °C. V lékárnách není kakost k dostání, takže jsme odkázáni takříkajíc na vlastní sběr.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.