Mák vlčí

Lidové pověry tradují, že semena z vlčího máku dokáží zvýšit plodnost a přinést bohatství. A pokud se semena přidala do pokrmu, dokázala vám přinést lásku. V každém případě šlo jen o lidové pověry, ale jisté léčivé účinky nelze vlčímu máku v žádném případě upřít. Dokonce ho kdysi lidé hojně využívali do dětských kašiček pro jejich lepší spánek.

Co je to – Mák vlčí

Běžná plevelná rostlina obilných oblastí, kvete svými rudými květy od května do začátku července, a to nejen v obilných oblastech, ale také v příkopech a podél cest, v křovinách a na suchých pahorcích. Sbírají se okvětní lístky – využití makoviček, přestože jsou někdy uváděny v lidové farmacii, je chybné a nedoporučuje se. Protože se tato léčivka běžně neprodává, zájemci si ji sbírají sami. Květy se obtížně suší a musí se sušit odděleně, naskládané vedle sebe.

Odkud pochází

Vlčí mák najdete po celé Evropě, Malé Asii a severní Africe. Dokonce se ho podařilo zavléct do Severní Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland.

Druhy

  • Mák setý (Papaver somniferum L.)
  • Mák vlčí (Papaver rhoeas L.)
  • Mák východní (Papaver orientale)

Jak ji poznat – velikost, barva, vůně

Mák vlčí je jednoletá bylina s rozvětveným kůlovým kořenem, 20-90 cm vysoká, přímá, a má hustě štětinatou lodyhu. Dolní listy jsou řapíkaté, horní listy jsou zase přisedlé, v půdorysu eliptické, 1-2× peřenodílné až peřenosečné, se silně zubatými úkrojky. Květy jsou na dlouhých štětinatých stopkách, koruna je rudá, pravidelně s matně fialovou až tmavou skvrnou na bázi, za květu se kryjí, vnější rozsáhlejší než vnitřní. Plodem je vejčitá tobolka (makovice) s mezerami pod bliznou. Kompletní rostlina vytváří mléko.

Použití – Mák vlčí

Mák je velmi známou bylinou. Korunní lístky se využívají ve farmaceutickém průmyslu a drogerii, látky v nich obsažené zmírňují bolest, uklidňují, ale v případě předávkování způsobují nepříjemné poškození.

Účinky bylinky

  • Tlumí plicní choroby
  • Zmírňuje kašel
  • Léčí záněty dýchacích cest
  • Má zklidňující účinky
  • Podporuje trávení
  • Má sedativní účinky

TIP: Jak na zklidnění psychiky

Léčba

Tato bylina se vyznačuje zklidňujícími účinky na dýchací cesty při chřipce a nachlazení. Zmírňuje procesy chřipky a zároveň podporuje vykašlávání. Má také mírný narkotický účinek, což přispívá k tomu, že pacienti mohou klidněji odpočívat. Květy máku jsou známou součástí čajových směsí, a to právě pro svůj uklidňující účinek. Smícháním se stejným množstvím třezalky, skočce a chmelových šištic, meduňky a majoránky, vytvoříte čaj proti spánkové deprivaci, který se pije po večeři, a především před spánkem, oslazený medem. Smícháním se stejným množstvím květů lípy, bezu, divizny, ibišku a květů slézu vznikne úžasný čaj.

Bylinka v kuchyni

Červené květy máku jsou v těchto dnech potěšením pro oko. Jejich křehké květy se třpytí na štíhlých stoncích jako prapory hlásající nástup biologického léta. A rozveselit vás mohou i v kuchyni. Okvětní lístky máku jsou křehké a štíhlé, takže neočekávejte velké chuťové posílení. V případě, že je přiložíte k jídlu, nebudete je tam cítit, budou plnit spíše dekorativní funkci.

Recept – Mák vlčí

Kloktadlo z vlčího máku

·        15 g sušených nebo 30 g čerstvých makových lístků a 400 ml bublinkové vody

Mák zalijeme vařenou vodou, stáhneme a necháme vylouhovat po dobu téměř 20 minut a slijte. Kloktejte nálev několikrát denně při laryngitidě, zahlenění a zánětu hrtanu, kašli a chrapotu, ale dokáže léčit také záněty v dutině ústní.

TIP: Recenze ústní vody v tabletách Georganics z e-shopu Organikk

Mák vlčí – pěstování

Ve volné přírodě na něj narazíte velmi často – většinou na loukách a v obilných polích.

Kdy a kde pěstovat?

Výsev byste měli stihnout na podzim, protože ke klíčení potřebuje mrazy. Pokud chcete tento proces obejít, dejte semínka do ledničky na týden před tím, než je zasadíte. Každopádně zasévejte tam, kde bude mít rostlinka slunné prostředí.

Zavlažování bylinky

Rostliny není potřeba nějak zvlášť přelévat. Stačí je pravidelně a mírně zalévat.

Hnojení, zemina

Rostlinky upřednostňují výživnou půdu, nejlépe hlinitou a zásaditou až mírně kyselou.

Sklízení bylinky

Mák se pěstuje pro jeho květy, plody a okvětní plátky, které obsahují léčivou složku. Sběr by měl probíhat za suchého počasí, aby vám části rostliny nezplesnivěly. A jakmile uzrají makovice, můžete posbírat i semena tak, že je jemně vyklepete z usušených makovic.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.