Majoránka zahradní

Patří mezi nejznámější druhy bylinek, které se používají v kuchyni. Pěstování byliny není v našich končinách ryze tradiční záležitostí, jako je tomu třeba u pěstování pažitky nebo jiných bylinek. Samotné pěstování majoránky je však velmi snadné.

Co je to – Majoránka zahradní

Majoránka zahradní (origanum majorana) je vytrvalou bylinou z čeledi hluchavkovitých. Své místo v této skupině má mimochodem také bazalka nebo oregano, další široce používané kuchyňské bylinky a koření. Navzdory tomu, že se jedná o vytrvalou rostlinu, nemá ráda chlad, takže se u nás pěstuje především jako jednoletka.

Odkud pochází

Původní domovinou Majoránky zahradní je Středomoří – tedy konkrétně oblast severní Afriky. Už před mnoha lety se pěstovala jako velmi užitečná rostlina v rozlehlých civilizacích, jako byl Egypt, Řecko, Řím a následně se rozšířila po celé zemi.

Jak ji poznat – velikost, barva, vůně

Květy majoránky jsou drobné, narůžovělé a kvetou od června do srpna. Bylinka je příjemně voňavá. Kromě toho ji poznáte podle vzpřímených lodyh, které nesou drobné oválné lístky. Aromatické nejsou pouze květy, ale především celá rostlina včetně lístků.

Jak chutná?

Chuť majoránky zahradní je mírně nahořklá a jemně pálivá.

Použití – Majoránka zahradní

Majoránka zahradní se dá použít jako koření a bylinka do spousty jídel. Připravuje se z ní čaj a slouží i k léčebným účelům.

Účinky bylinky

  • Protikřečově
  • Posiluje dělohu
  • Proti bolestem hlavy
  • Pomáhá při psychických obtížích

TIP: Svalové křeče – proč vznikají a co na ně?

Léčba

Přestože je majoránka známá především jako koření, nelze opomenout její příznivý vliv na lidské zdraví. Od nepaměti se využívá v lidové medicíně. Celkově má pozitivní vliv na žaludek. Také má pozitivní vliv na tvorbu žaludečních šťáv a zaznamenány jsou i její žlučopudné vlastnosti. Žluč je nezbytnou součástí žaludečního systému. S pomocí majoránky si můžete navíc pomoci při žaludečních křečích, nechutenství nebo nadýmání, takže může uklidnit různé nežádoucí pochody související s trávením.

Rostlina také disponuje proti křečovými účinky, takže v případě, že máte podobný problém, budete se o to moci pokusit. Navíc je nápomocná při ženských nemocech, protože posiluje dělohu. Kromě toho může mít pozitivní vliv při nachlazení, kašli a bolestech hlavy. Majoránkový čaj působí na všechny tyto problémy. Lze ji využít i při různých psychických problémech, takže dovede efektivně pomoci při nervové slabosti nebo při nedostatku spánku. Jak uvidíte, majoránka není v žádném případě pouze koření, přestože je v tomto ohledu opravdu báječná.

TIP: Psychické příčiny nemocí – psychosomatika

Bylinka v kuchyni

Celá rostlina okouzlujícím způsobem voní a má zvláštní chuť, takže může obohatit řadu pokrmů. Používá se do polévek a omáček. Kromě toho je nepostradatelnou součástí mnoha gulášových receptů a je vhodná k bramborám a různým druhům masa. V každém případě se navíc používá do zeleninových směsí. Vzhledem k pozitivním vlivům na vstřebávání se majoránka doporučuje v kombinaci s potravinami, které se obtížně zpracovávají. Majoránka se přidává do mnoha známých pokrmů. Těžko si bez ní představíme bramborové placky, čočkovou polévku nebo bramborovou polévku.

Recept – Majoránka zahradní

Čaj z Majoránky

Pro případ nouze můžete vyzkoušet zdravý čaj z majoránky. Nasypte jednu čajovou lžičku sušené majoránky do nádoby s vroucí vodou. A nechejte vše působit tak, aby se majoránka tři minuty louhovala, a následně ji scedíte. Během několika málo minut připravíte ozdravný nápoj pro celou rodinu.

Majoránka zahradní – pěstování

Kdy a kde pěstovat?

Semínka je optimální zasadit na začátku dubna (kdy už začínají být vyšší teploty). Jakmile vykoukne sluníčko a jsou stabilní teploty nad 10 stupňů, mějte nachystaná semínka. Rostlince se v průběhu roku daří na jak na zahradě, tak v truhlíku na balkonu. Má ráda plné slunce, ale je potřeba ji chránit před větrem.

Zavlažování bylinky

Rostlinka by za každého období měla mít dostatek vody, ale na druhou stranu je potřeba půdu nepřelévat. Bylinka je známá tím, že nemá vyšší nároky na vodu.

Zastřižení a péče bylinky

Bylinka se zastřihuje.

Hnojení, zemina

Půda pro pěstování majoránky by měla být propustná a humózní. Průběžně je potřeba rostlinky přihnojovat.

Sklízení bylinky

Ke sklizni se používají rostlinky o výšce zhruba 5-6 cm. Sestřihávají se 2-3 cm od země, a to dříve než stačí nať rozkvést, protože pak dochází ke ztrátě aroma. Při pěstování rostliny na zahradě, ji klidně zastřihněte v září. Na spoustě zahrad dokáže přežít i přes zimu.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.