Heřmánek pravý

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) je jedním z nejstarších a nejznámějších léčivých prostředků. Jeho účinky se začaly využívat už za dob Egypťanů, kde byl heřmánek považován za květinu boha slunce.

Co je to – Heřmánek pravý

Heřmánek pravý je léčivá a dobře známá bylina, která by neměla chybět ve vaší domácí lékárničce. Nepochybně znáte heřmánkový čaj, který má vliv na různé problémy se zdravím. V latině je heřmánek pravý známý jako Matricaria chamomilla a v češtině navíc objevíte názvy heřmánek lékařský, rumánek, marunka nebo kamilka.

Odkud pochází

Heřmánek pravý se vyskytuje v Evropě, Asii, Severní Americe a Austrálii. Pravděpodobně ho nebudete muset pěstovat ve své zahradě, ale nasbíráte si ho podél cest nebo v jetelových porostech. Květy heřmánku pro přípravu čajů a odvarů navíc zakoupíte v lékárnách.

Druhy

  • Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)
  • Heřmánek terčovitý (Matricaria discoidea)

Jak ji poznat – velikost, barva, vůně

Tato jednoletá bylina dorůstá do výšky až 50 cm a vyznačuje se nezaměnitelnou, ale nádhernou vůní. Již po staletí se využívá v lidovém léčitelství. Například Skandinávci byli přesvědčeni o pozitivních účincích heřmánku. Považovali ho za posvátnou bylinu a uctívali ho jako symbol slunce. Chcete si nasbírat heřmánek v přírodě, ale nevíte, jak ho poznat?

Heřmánek pravý je klasický heřmánek s bílými okvětními lístky se žlutým středem. V přírodě si ho lze splést s rmencem sličným, který má také regenerační vlastnosti, ale využívá se na odlišné problémy než heřmánek. Heřmánek spolehlivě poznáte tak, že jeho květ natrháte a rozdělíte na polovinu. Pokud je prázdný, jedná se o heřmánek, pokud ne, jedná se o řebříček.

Jak chutná?

Vyznačuje se hořkou chutí a vyplatí se ho uložit do pevně uzavíratelné sklenice nebo nádoby, aby byl chráněn před moly a dalšími škůdci.

Použití – Heřmánek pravý

Heřmánek si našel využití hlavně v lidovém léčitelství. Dnes by bylinka neměla chybět v žádné domácnosti, aby vám mohla pomoci při různých neduzích.

Účinky bylinky

  • Protizánětlivé účinky
  • Dezinfekční účinky
  • Protialergické účinky
  • Proti nadýmání
  • Proti kašli, rýmě a nachlazení
  • Při poruchách menstruace
  • Dá se nanést na jizvy nebo na popáleniny
  • Uklidňuje hemeroidy, vyrážky, spáleniny
  • Podává se při nespavosti

TIP: Typy alergií a jejich příznaky

Léčba

Vnitřně je heřmánek vhodný při nadýmání, střevních potížích a žaludečních potížích. Následně se přidává do žaludečních čajů, kde se kombinuje s dalšími bylinami. Kromě toho má vliv při nachlazení, rýmě a kýchání. Heřmánkový čaj je ideální při nachlazení, protože má hořkou chuť. Pijte ho horký, ale samozřejmě si ho můžete osladit, pokud chcete. V případě, že máte nepropustné dýchací cesty, předepisujeme vdechování heřmánkového odvaru. Všechny ženy také ocení příznivé účinky heřmánku při děložních křečích, menstruačních potížích a ženských problémech, nebo při infekcích močových cest.

Vnější využití je na kožní vyrážky, hemoroidy a záněty, kde se využívá v rámci regeneračních obkladů k urychlení rekonvalescence. Může nabídnout pomoc při bolestech žaludku, ledvin nebo hlavy. Úspěšný je při revmatických otocích a odvar z heřmánku je navíc díky svým dezinfekčním vlastnostem vhodný na neúčinně se zotavující rány. Lze jej také použít jako výplach při bolestech zubů. Je vhodný i na popáleniny!

TIP: Jak rychle umrtvit nerv v zubu doma a bez prášků

Bylinka v kuchyni

V kuchyni se s heřmánkem setkáváme především v rámci čajů, které jsou báječným lékem proti nadýmání a žaludečním potížím.

Recept – Heřmánek pravý

Heřmánková koupel

Na 10 litrů 50 g květních lístků heřmánku

Květy heřmánku pravého nasypejte do odpovídajícího množství vody ve vaně a rukou je pečlivě promíchejte. Nechte je chvíli louhovat a následně se do vody ponořte. Ve vaně se koupejte maximálně 10-15 minut.

Heřmánek pravý – pěstování

Kdy a kde pěstovat?

Výsev lze provádět na jaře od března do dubna nebo na podzim od půli srpna až do září. Semena zasaďte do řádků, ale nezakrývejte je půdou. Okolí držte vyplevelené.

Zavlažování bylinky

Zavlažování nepřehánějte, abyste semena nevyplavili.

Hnojení, zemina

Pro heřmánek pravý vyhledejte slunné stanoviště s humózní, hlinitou půdou.

Sklízení bylinky

Heřmánek budete sbírat od května do září. Pro sběr je ideální zvolit suché dny. Heřmánek by neměl být odkvetlý, jeho květy by měly být na začátku kvetení – v ideálním případě se sbírá třetí den po odkvětu. Květní stopky udržujte maximálně 2 cm dlouhé a netrhejte heřmánkové natě ani listy. Dávejte si také pozor, abyste jej sušili správně. Heřmánek je třeba sušit ve stínu a při teplotě maximálně 40 stupňů, aby byly chráněny všechny léčivé látky. Během sušení se jeho objem zmenší až pětkrát.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.