Brutnák lékařský

Brutnák lékařský nebo také chlupatá okurka, je znám pod lidovým názvem borák nebo borač. Jeho jméno je odvozeno od slova borra, které pochází ze staré latiny a znamená ježatý, drsný vous. Ve volné přírodě roste planě, ale pěstuje se také jako léčivka. Čerstvý brutnák obsahuje hodně vitamínu C

Co je to Brutnák?

Brutnák lékařský (Borago officinalis) – je jednoletá bylina, která se v České republice pěstuje jako léčivka a salátová zelenina. Semena brutnáku obsahují kvalitní jedlý olej. Brutnák má také dlouhou dobu kvetení a je skvělou pylodárnou a nektarodárnou bylinou. V některých zemích se proto pěstuje jako medonosná plodina. U nás roste v okolí lidských sídel, podél cest nebo také na rumištích.

Odkud pochází

Brutnák lékařský pochází ze Středomoří, odtud se pak rozšířil do severní Evropy, Austrálie a Ameriky. 

Jak ho poznat – velikost, barva, vůně

Brutnák je jednoletá rostlina, vyrůstající do výšky až 80 cm. Jeho kořen je hluboký a silný. Lodyha je šťavnatá a chlupatá. Mladé listy jsou sametově chlupaté, ty starší pak štětinatě chlupaté, na okraji vlnitě zprohýbané. Květy které vyrůstají na dlouhých stopkách kvetou od května do září a mají modrou, vzácněji bílou nebo růžovou barvu. Brutnák voní i chutná po okurkách.

Jak chutná

Mladé listy které jsou ještě bez chlupů, chutnají po okurkách. 

Použití Brutnáku lékařského

Z brutnáku se využívají listy, které mají svěží nakyslou chuť, podobně jako okurka. Listy používáme čerstvé, jejich sušení se nedoporučuje, ale můžeme je zmrazit. Připravit si z nich můžeme čaj nebo čerstvě nasekané přidáme do mléka. K tomuto účelu sbíráme pouze mladé sametové listy. Využití najdeme ale i pro květy, jsou jedlé a sušené je můžeme použít na zdobení. Brutnákový olej, který se získává ze semen se používá k potírání suché kůže. 

Účinky 

  • Pomáhá při nemocech horních cest dýchacích
  • Prevence proti revmatismu
  • Protizánětlivé vlastnosti
  • Zmírňuje křeče v žaludku a pomáhá při zánětech žaludku
  • Pomáhá při kožních nemocech
  • Vyživuje vlasy a nehty

TIP na článek: Jak si přestat kousat nehty

Léčba

Čerstvý brutnák je hodně bohatý na vitamín C a obsahuje také kyselinu křemičitou, saponiny, minerální látky, třísloviny a slizy. Semena obsahují kyselinu garnalinolenovou, která má vliv na nervový systém a vylučování hormonů. Zmírňuje ale také kožní onemocnění. V kyselině křemičité je obsažen křemík, který má důležitou roli při výživě chrupavek a kloubů, nehtů a vlasů. Brutnák se používá buď ve formě čaje nebo můžeme čerstvě nasekané listy přidat do mléka. Tonikum z čerstvé natě můžeme použít k čištění pleti.

TIP na článek: Jak si správně čistit pleť – manuál čištění pleti

Brutnák lékařský v kuchyni

Jedlé květy brutnáku můžeme využít při zdobení, listy pak jako koření.

Jak zařadit do jídelníčku

Čerstvě natrhané listy přidáváme polévek, koktejlů, jogurtů, salátů, bylinkového másla nebo kysané smetany.

Brutnák lékařský recept

Brutnákový čaj 

Ingredience:

  • 3 g sušeného květu
  • 250 ml vroucí vody

Postup:

Sušené květy zalijeme vroucí vodou a necháme vylouhovat. Poté scedíme a osladíme podle chuti.

Brutnák lékařský – pěstování

Brutnák roste planě, pokud jej ale budeme chtít pěstovat, nebude to vůbec náročné.

Kdy a kde pěstovat

Na konečné stanoviště vyséváme v březnu až červenci, na větší plochu, do hloubky přibližně 2 cm. Svědčit mu bude stinné stanoviště nebo polostín. Místo musíme pečlivě zvolit, díky svému dlouhému kořenu nesnáší přesazování. Při hustém porostu trpí na přemnožení mšic.

Zavlažování

Brutnák zaléváme podle potřeby, půda by měla být vlhká, ale ne přemokřená.

Zastřižení a péče

Brutnák je rostlina nenáročná, žádnou zvláštní péči proto nepotřebuje.

Hnojení a zemina

Brutnák poroste skoro v jakékoli půdě, nejvhodnější ale je propustná půda. Co se týče hnojení, přimícháme do substrátu kompost a každé 4 týdny přihnojujeme kopřivovou jíchou.

Sběr

Brutnák roste velmi rychle, první lístky lze sklízet už 8 týdnů od výsevu.

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.