Mochna husí

Mochna husí je zajímavá pnoucí se rostlina se zářivě žlutými květy, ale v zahradách ji neradi vidíme, protože se z ní stává velmi obtížný plevel, který se rychle vyvíjí v kobercovou formu.

Co je to – Mochna husí

Mochna husí (Potentilla anserinaú je rostlina s přízemní růžicí řapíkatých, podivně zpeřených, jednotlivých rozvětvených, podlouhle vejčitých, zubatých, na přepážce stříbřitě hedvábných, až 20 cm a více dlouhých listů. Květy jsou žluté, velké, pětičetné, vyvíjející se samostatně na dlouhých stopkách z úžlabí listů. Plody jsou vejčité nažky. Jednoznačně se jedná o vytrvalou, nízkou, plazivou, chlupatou bylinu s poléhavými, šlahounovitými, někdy až 100 cm dlouhými lodyhami.

Odkud pochází

Tato skromná bylina měla ve středověku pověst kouzelné byliny, která byla spojována s čarodějnicemi a také se používala při věštění v lásce. Pochází z jihovýchodní Asie a je rozšířena především v mírných oblastech.

Druhy

  • Mochna nátržník
  • Mochna stříbrná
  • Mochna plazivá
  • Mochna jarní
  • Mochna husí

Jak ji poznat – velikost, barva, vůně

Mochna husí je nízká, vytrvalá, mělce kořenící bylina. Zpravidla silný, hlízovitý oddenek vytváří až metr dlouhé, poléhavé, šlahounovité, kořenující lodyhy a přízemní růžice podivně lichozpeřených úkrojků. Jednotlivé listy jsou podlouhle vejčité, hluboce pilovité, na přepážce hedvábně bílé, horní listy jsou drobnější, méně chmýřovité. Listy jsou až 20 cm dlouhé. Zářivě žluté květy se vyvíjejí odděleně od úžlabí listů na dlouhých stopkách od května do července až do srpna. Květy jsou až 2 cm velké a svou strukturou připomínají květy jahodníku. Do opylování zasahuje hmyz, a navíc se opylují samy. V drsném podnebí a v noci se květy zavírají, aby svým prachem umožnily oplodnění.

Jak chutná?

Mají výraznou kořenitou chuť.

Použití – Mochna husí

Účinky bylinky

  • křeče – protikřečový, spasmolytický účinek
  • žaludek – podráždění žaludku, gastritida (většinou protizánětlivý vliv na sliznice žaludečního traktu)
  • střeva – podráždění střev, (z větší části protizánětlivý vliv na sliznice žaludku souvisejícího traktu)
  • průjem
  • průjem s krvácením
  • bolestivý měsíční cyklus (menstruační křeče)
  • podpora vyprazdňování žluči (žlučový účinek)
  • zvracení krve – prášek z nati (na 2 řezné hroty)

Léčba

Působí protizánětlivě a svíravě. Uvnitř těla působí na hladké svalstvo, a tím zmírňuje křeče, například při průjmech nebo ženském cyklu, dále je vhodný při žaludečních a střevních kolikách, při záchvatech způsobených žlučníkovými a ledvinovými kameny a při gynekologických potížích. Může být také prospěšný při léčbě úporných katarů. V každém případě má čaj mnohem širší uplatnění – působí proti nadbytku žaludeční kyseliny, bronchitidě, urychluje srdeční činnost, zastavuje krvácení a usnadňuje močení při potížích. Zevně je cenná jako koupel při neúčinně se hojících a oteklých ranách a hemoroidech a také jako výplach úst při bolestech zubů, zánětech dutiny ústní a při paradentóze.

TIP: Jak zklidnit citlivé zuby

Recept – Mochna husí

Čaj z mochny husí

Připravte si čaj z 1-2 čajových lžiček řezané bylinky, zalijte 250 ml vroucí vodou, nechte 15 minut louhovat a poté sceďte. Pijte 2–3krát denně.

Mochna husí – pěstování

Oficiálně se mochna husí moc nepěstuje, protože sama roste jako plevel.

Kdy a kde pěstovat?

Mochna se rozmnožuje generativně nebo vegetativně.

Zastřižení a péče bylinky

Zastřižení rostlinky si zajistíte při sběru natě, nebo pokud máte na pozemku hospodářská zvířata, tak ta si ráda na Mochně husí pošmáknou.

Hnojení, zemina

Mochna husí inklinuje k zamokřenému prostředí, ale může se vyvíjet i na suchých místech, na mýtinách, pastvinách, opuštěných pustinách, v příkopech, na okrajích cest, v křovinách nebo zahradách. Pokud se záměrně vyvíjí na zahradě, je výhodou půda bohatá na dusík. Rostlina snese i přímé zasolení půdy.

Sklízení bylinky

Rostlina se doposud stále pěstovala ke sklizni svých jedlých kořenů. Bohužel, pokud najdete v přírodě divoce rostoucí Mochnu husí, nesbírejte ji, její kořeny jsou moc malé a křehké, než abyste z nich něco získali. Kořen se většinou sbírá od září do listopadu, ale nať se sbírá v květnu až do června, přičemž musíte rostlinku správně uskladnit. Pak vám vydrží i několik let.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.