Vratič obecný

Kdysi v minulosti se mu říkalo kopretina vratič (Chrysanthemum vulgare) a jeho žluté květy jsou nepochybně srovnatelné se středy sedmikrásek. Vratič je sice vytrvalá bylina, jedovatá, ale na druhou stranu navíc posilující. Ve starověkém Řecku byl využíván jako léčivá rostlina, ale jeho škodlivost vedla k jeho postupnému opuštění. V současnosti se používá jako součást léčebných procedur a jako běžný sprej proti hmyzu, tedy jako repelent.

Co je to – Vratič obecný

Tanacetum vulgare je léčivá bylina, která dorůstá výšky až 150 cm a je rovněž zdrojem žlutavého škodlivého oleje (beta-thujonu), terpenů, hořčiny, fenolů (borneol, thymol, pinen), přírodních kyselin (např. jablečné, vinné a máselné), dehtů, těžkých látek, tuku, vosku, gumy, flavonových glykosidů, tříslovin a inulinu v kořeni.

Odkud pochází

Životní prostor: na pasekách, mýtinách, úhorech, kompostech, suchých kopečcích, březích potoků, v příkopech, křovinách, na okrajích lesů a mýtinách, daří se jí podél cest, u silnic, v křovinách a všude tam, kde je sucho a slunce.

Druhy

  • Chrysanthemum uliginosum Pers
  • Chrysanthemum vulgare (L.) Bernh
  • Chrysanthemum vulgare var. Boreale Fisch
  • Tanacetum vulgare var. Crispum DC.

Jak ho poznat – velikost, barva, vůně

Poznáte ho podle toho, že při naříznutí kořene vytéká mléčná šťáva. Má typické žluté květy, které mají podobu vypouklých knoflíčků a na jedné lodyze je jich 20 až 30. Voní silně kafrovitě a je velmi aromatický.

Jak chutná?

Chutná po oříšcích!

TIP: Ořechy jako základ zdravého jídelníčku

Použití – Vratiče obecného

I když je pro nás vratič obecný ve větším množstvím jedovatý, stále jej můžeme využít!

Účinky bylinky

  • Odpuzuje mšice
  • Pomáhá proti mandelince bramborové
  • Pomáhá proti blechám a štěnicím
  • Odpuzuje mouchy a komáry
  • Odpuzuje šatní moly

Léčba

Dříve ho naši předci využívali proti střevním parazitům. Byl i známým nástrojem babek kořenářek k navození potratů, jelikož dokáže překrvovat orgány malé pánve a křeče. V malých dávkách uklidňuje těhotenské nevolnosti a bolesti a dokáže srovnat menstruaci. Dříve se hodně používal k léčbě ran nebo jako odvar do koupele na revmatoidní artritidu.

Bylinka v kuchyni

Kdysi se využíval ke kořenění rybích pokrmů, uzenin a likérů. Listy se přidávají k omeletám, pudinkům, rybám, do nádivek, s vajíčky do salátů a tak dále. Ovšem díky jedovatosti ho lze využívat pouze v opravdu malých dávkách.

Jak zařadit do jídelníčku?

Dnes se používá velmi málo, v Česku se používá pouze pro výrobu tradičního jesenického bylinného likéru. Takže pokud toužíte po vratiči, poraďte se s odborníky o vhodném množství pro pojídání nebo si jednou za čas dopřejte trochu likéru.

Recept – bylinka

Mast z Vratiče obecného

·        Nastříhejte si čerstvé větvičky nebo listy, přidejte olej (tuk nebo kokosový olej) a vše rozehřejeme, v tu chvíli nechte vše odstát téměř 48 hodin (nechte směs stmelit) a poté ještě jednou zahřejte a přeceďte přes plátno do uzavíratelné nádobky, uložte do suchého a temného místa.

Bylinka – pěstování

Vratič obecný neboli kopretina je vytrvalá bylina vysoká až 150 cm. V našich podmínkách často vzlíná. Kvete od července do září žlutými květy.

Kdy a kde pěstovat?

Vhodné je slunné místo nebo lehký stín, snese jakoukoliv půdu, ale ne tak dobře vlhkou. Vysévejte na jaře nebo v době sklizně, sázejte je 60-100 cm od sebe. Není vhodná pro pěstování v bytě.

Zavlažování bylinky

Jelikož má vratič obecný rád slunné podmínky, není potřeba ho nějak přelévat a velmi často zalévat. Ale neuděláte chybu, když ho aspoň třikrát do týdne mírně zalejete!

Zastřižení a péče bylinky

Péče o rostlinu není náročná. Musíte ji po ukončení sezóny zastřihnout a umravnit tak, aby nevytlačovala ostatní rostliny v záhoně. Snažte se, aby kolem ní nebyl plevel.

Hnojení, zemina

Rostlinku zasaďte do dobře propustného a výživného substrátu. Pokud se vám zdá, že rostlina nemá dostatek živin, dodejte k ní trochu kompostu, případně granulovaného hnojiva.

Sklízení bylinky

Za suchého počasí v době květenství sbíráme nať a někdy květy. Rostlinu seřezáváme a sušíme rychle ve stínu.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.