Muškátový oříšek

Muškátový oříšek zdomácněl v Portugalsku, ale už dávno se rozšířil do kuchyní po celém světě. A to proto, že je nejen chutný, ale navíc i zdravý. Muškátový oříšek je sladký, trochu ostrý a dodává chuť a aroma do vaší stravy. Budete ho moci rozemlít do polévky, bešamelové omáčky nebo na sladko.

Stačí ho jen nasypat na špičku nože, opravdu nic víc, díky čemuž bude jídlo chutnat mnohem lépe. A z důvodů dobrého zdraví může mít určité množství muškátového oříšku halucinogenní dopady. V malém množství je prakticky zázračnou surovinou. Obsahuje draslík, železo, mangan, hořčík, měď, vitaminy skupiny B. Má antimikrobiální a protizánětlivé účinky. Obsahuje látky, které nabízejí pomoc při úzkosti a stresu.

Obecně o koření

Muškátový oříšek je sušené semeno tropického stromu muškátového oříšku, který může v několika případech dorůst až do výšky 18 metrů. Patří do čeledi muškátovníkovitých. Jeho tmavě zelené listy jsou jablkovité nebo kopinaté, celokrajné a na větvích střídavě postavené. Strom kvete bílými až světle žlutými vonnými květy. Plodem jsou bobule, které mají obvykle velikost meruňky. Plod obsahuje semena, z jejichž dužnatým míškem, který slouží jako obal pro muškátový oříšek. Obsahuje několik aktivních látek, mezi něž patří základní oleje elemicin a myristicin.

Původ koření

Muškátovník vonný se do Evropy dostal v 6. století z Indie. Do té doby byl výskyt semen tohoto stromu, známých jako muškátový oříšek, tak neznámý. V každém případě se koření dostalo do oběhu prostřednictvím středovýchodních obchodníků, a to i přesto, že se jednalo o obecně vzácnou surovinu. V dnešní době je každopádně lehce dostupný.

Chuť koření

Muškátový oříšek disponuje podobným aromatem jako muškátový květ, ale bývá z pravidla mnohem intenzivnější. Chuť je přitom palčivá, lehce nahořklá a velmi nahořklá.

Druhy koření

  • Muškátový ořech celý
  • Muškátový ořech mletý

Použití a jeho léčebné účinky

Muškátový oříšek může nabídnout pomoc jednotlivcům s mnoha problémy. Například zvyšuje chuť k jídlu (je úspěšný při problémech s nechutenstvím) a podporuje trávení. Obsahuje také pozitivní vliv na nadýmání, průjem nebo zvracení a uklidňuje žaludek a křeče v břiše. Pokud tedy již delší dobu trpíte žaludečními problémy a v kuchyni nevyužíváte muškátový oříšek, je možná čas na změnu. Seženete ho v podstatě v každém obchodě se základními potravinami, takže je to běžně dostupný prostředek.

Muškátová semínka se využívají při špatném a nedostatečném spánku, astmatu a podráždění. Přestože jejich protizánětlivé vlastnosti nejsou nijak zázračné, využívají se pro domácí léčbu zánětu slinivky břišní nebo při zánětu ledvin. Zevně je lze vyzkoušet při revmatických potížích nebo bronchitidě. U žen mohou nabídnout pomoc při aktivaci ženského cyklu, ale nikdy by je neměly užívat těhotné ženy, protože mohou mít negativní vliv na embryo!

Léčebné účinky

  • Při revmatismu
  • Ulevuje při odkašlávání, detoxikaci
  • Povzbuzuje činnost jater
  • Pomáhá při mastné pleti
  • Podporuje trávení
  • Pomáhá při boji s cukrovkou i rakovinou
  • Proti nespavosti
  • Při kožních problémech
  • Při zubních onemocněních

TIP: Jak si správně čistit pleť – manuál čištění pleti

Použijí v kuchyni

Muškátový oříšek se díky své specifické vůni a chuti odedávna používá ve výživě a občerstvení. V současnosti se přidává do masa, včetně sekané a různých nádivek. Kromě toho se hodí do polévek, omáček a salátů. V každém případě byste ji měli průběžně používat až na konci vaření, protože v průběhu manipulace výrazně ztrácí svou chuť. V minulosti se také používal k vaření piva a v současnosti se využívá při výrobě likérů. Říká se, že zvyšuje účinky alkoholu.

Muškátový oříšek lze navíc využít na konci roku během vánočního období. Nejenže se používá v několika receptech, počítáme-li ty na vánoční cukroví, ale je navíc součástí „purpury“, voňavé směsi koření, pilin nebo třísek a vonných bylinek.

TIP: 5 tipů na zdravé vánoční cukroví

Recept

Likér pro lepší trávení

Potřebujete pouze na špičku nože mletý nasypaný muškátový oříšek, 1 lžičku drceného fenyklového semínka, 1 lžičku drceného anýzu a 0,5 litru destilátu.

Vložte vše do hrnce a nechte ho vychladnout. Vše necháme 14 dní se míchat a louhovat. Každý den se snažte směs protřepat. O chvíli později směs sceďte a užívejte 1 půl litru 1× denně při daných nepříjemnostech.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.