Bazalka

Bazalka, jinak známá jako vonná bazalka, má ve středomořské kuchyni čestné místo. A nemyslete si, že ji najdete pouze na pizze. Skvěle se vyjímá v těstovinách a v salátech. Nicméně její léčivé účinky, které jsou známé již od starověku, se postupně dostávají do popředí. Dnes se i vy možná dozvíte, kdy a jak bazalku využít nebo s jakými léčebnými vlastnostmi je tato bylinka spojována.

Bazalku lze najít a pěstovat v několika různých druzích. Tedy kromě klasické bazalky pravé (Ocimum basilicum), která je navíc rozšířená, se můžete setkat i s bazalkou vysokou posvátnou, aromatickou bazalkou, či s trvanlivou nebo s americkou bazalkou. Ne v každém obchodě se setkáte s pravou bazalkou, která se vyvíjí až do výšky 60 cm, ale také s menší variantou, která sice vypadá podobně, ale liší se například barvou listů. Mnohé rostliny bazalky nejsou určeny ani tak do kuchyně nebo domácí lékárničky, jako spíše na ozdobu! Popravdě řečeno, v létě tvoří úžasný doplněk k ostatním letničkám na záhonu nebo na balkoně.

Obecně o koření

Bazalka znamená v řečtině král, a zdá se, že i tehdy byla velmi ceněna. V kuchyni je jednou z nejpoužívanějších bylin. Je to jednoletá rostlina, která se musí každoročně vysévat. Mnohem lépe se jí daří v květináči než ve volné půdě. Na konci léta se květináč s rostlinou přenese dovnitř. Vyroste do výšky 25 až 60 cm, které se rozvětví. Listy jsou řapíkaté a nejčastěji mají zelenou barvu. V každém případě existují i druhy s vlnitými listy nebo druhy s červenými listy. Kvete od května do srpna krémovými květy seskupenými do hroznů. Celá rostlina je voňavá. Na chuť si musíte chvíli zvykat. Někteří objeví bylinu se sladkou chutí, jiní trochu slanou nebo poněkud pálivější.

Posiluje chuť a trávení. Zbaví vás pocitu nadýmání a plynatosti. Má mírný očistný účinek. Říká se, že podporuje tvorbu mléka u kojících žen, ale není doporučována těhotným ženám. V Itálii a Británii se traduje, že bazalka může být obrazem toho, že mladá žena je přístupná – svobodná. Zatímco v Itálii si ji mladé dámy vplétaly do vlasů, v Anglii ji zavěšovaly do okna.

Původ koření

Bazalka pochází z Indie a od starověku se pomalu rozšířila do celého světa. V dávné době se používala k získávání vonných olejů k mazání těl faraonů, která byla ukládána do hrobek. Na rozdíl od Egypťanů ji uctívali zejména starověcí Římané, kteří jí přisuzovali afrodiziakální účinky. Říká se, že se vyvinula na hrobě Ježíše Krista, a v Řecku nosily ženy jeho výhonky do kostela na Nový rok, na svátek svatého Basila. V Indii má bazalka posvátná (tulsi) specifický význam i v dnešní době a je nejpřednější posvátnou bylinou hinduismu, která tam roste již 3000 let.

Bazalku přivezl do střední Evropy Karel Veliký a začala se pěstovat jako léčivá bylina v zahradách klášterů. Středověká léčitelka Hildegarda z Bingenu například navrhovala přidávat ji do vína, začít ji vařit a používat při horečkách. V současnosti je především úžasnou bylinou pro nastartování správného vstřebávání živin a při nechutenství, protože urychluje vylučování žaludečních šťáv. Kromě toho může pomoci při bolestech, potížích a nadýmání. Je navíc skvělá pro čištění a dezinfekci dutiny ústní. Má antibakteriální, protizánětlivé a antioxidační vlastnosti.

Obsahuje vitaminy A, C a K a z minerálních prvků je to mangan, měď, vápník, železo, hořčík a omega-3 mastné kyseliny. Je navíc vyhledávána kojícími matkami, protože podporuje laktaci. Jaké další látky bazalka obsahuje? Až 1,5 % tvoří základní oleje s estragolem a linaloolem, které se běžně vyskytují v mnoha jiných bylinách. Dále je třeba zmínit vysokou látku tříslovin nebo flavonoidů či glykosidů. Bazalka obsahuje také základní silice obsahující eugenol, bazalkový kafr, tanin nebo cinoel. Kromě toho, že se bazalka využívá jako zelenina a koření v gastronomii, je navíc zdrojem zdravého oleje. Obsahuje především linalool, estragol a kafr. Olej můžete získat jak z listů, tak i ze semen, které se lisují za studena.

Chuť koření

Bazalka má aromatickou vůni a silnou charakteristickou, peprně kořenitou chuť. Díky tomu se neodmyslitelně a perfektně hodí do italské i do středomořské kuchyně. Dodává nezaměnitelnou chuť těstovinám, pizze, polévkám, omáčkám, a dokonce i fazolím či salátům!

Druhy koření

  • bazalka pravá (Ocimum basilicum),
  • bazalka posvátná (Ocimum sanctum),
  • bazalka vytrvalá (Ocimum gratissimum),
  • bazalka indická (Ocimum tenuiflorum),
  • bazalka americká (Ocimum americanum),
  • bazalka trpasličí pravá (Ocimum basilicum).

Použití a její léčebné účinky

Dnes víme, že bazalka neovlivní naše srdce ani jeho touhy. Může nám však nabídnout pomoc při osvobození od problémů s vaším zdravím, které nás mohou trápit. Proto je tato bylina často doporučována lidovými léčiteli. Může být skvělým doplňkem standardní léčby schválené vaším lékařem. Na co přesně tedy bazalka působí? O bazalce se pravidelně hovoří jako o univerzální bylině, protože existuje řada zdravotních problémů, na které má vliv. Například ji budete moci vyzkoušet při bolestech a křečích, k podpoře trávení a při nadýmání. Bazalka podporuje vylučování žaludečních šťáv a chuť k jídlu.

Může také pomoci při poruchách spánku, bolestech hlavy nebo při závratích. Disponuje uklidňujícími účinky a látky v ní obsažené vám nabídnou pomoc, abyste měli dobrou náladu. Typicky jeden z důvodů, proč se bazalka využívala jako nápoj lásky. Navíc vám může pomoci vypořádat se s bakteriálními onemocněními, protože působí jako charakteristický antimikrobiální prostředek. Pokud ji budete používat pravidelně, dosáhnete snížení krevního tlaku, snadněji se zbavíte nachlazení nebo zánětů v těle. Všem nastávajícím maminkám je doporučováno, aby ji využívaly při problémech s kojením, protože bazalka urychluje tvorbu mléka. Dále je vhodná na různé hnisavé rány a záněty nebo na čištění dutiny ústní.

Léčebné účinky

  • Pomáhá s problémy s trávením a při nadýmání
  • Je účinná při virových a bakteriálních infekcích
  • Bojuje se záněty dutiny ústní
  • Pomáhá s nespavostí a únavou
  • Je nápomocná při stresu a psychických problémech
  • Podporuje chutě k jídlu
  • Dokáže vás zbavit migrén a závratí

Použití v kuchyni

Bazalka je skvěle vonící bylinou, ale je mimořádně choulostivá na teplo. Zejména nové výsevy rychle ztrácejí svou nezaměnitelnou vůni a charakteristickou zelenou barvu. Proto se doporučuje, aby se bazalka podávala těsně před servírováním jídla. Velmi často ji můžete vidět v zeleninových salátech, kde může být potěšením pro oko i pro jazyk. Obvyklým míchaných zeleninovým salátem s bazalkou je italský caprese – velmi tence nakrájená rajčata smíchaná s kousky mozzarelly, jemně pokapaná olivovým olejem a balzamikovým octem a posypaná najemno nasekanou bazalkou. Takto namíchaný salát je opravdu velmi známým salátem po celém světě a podává se jako předkrm s chlebem nebo jako příloha ke grilovaným masům.

Další běžné využití bazalky je v omáčce pesto, která se připravuje z bazalky, olivového oleje, piniových oříšků, česneku a tvrdého sýra. Rozmačkáním a smícháním všech ingrediencí vznikne lepidlo, které lze použít k vylepšení vařených těstovin nebo bramborových noků. Bazalku lze také nalézt v bylinkových směsích, jako je bouquet garni nebo provensálské bylinky.

TIP: Jedinečný recept na bazalkové pesto

Recept

Zapečená rajčata s bazalkou

  • 1,25 kg brambor
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 1 kg rajčat
  • Bazalka, sůl a pepř
  • 80–100 g parmazánu

Předehřejte troubu na 200 stupňů. Očistěte brambory kartáčkem nebo je otřete a nakrájejte na co nejtenčí kousky. Rajčata omyjte, vyřízněte zelený střed od stonku a nakrájejte je na asi 0,5 cm dlouhé řezy. Pekáč vymažte trochou oleje. Na dno rozprostřete vrstvu brambor, posypte je solí, přikryjte rajčaty, ještě jednou osolte a opepřete a posypte několika kousky sýra a bazalky. Tímto způsobem střídejte vrstvy brambor a rajčat, dokud nespotřebujete všechny přísady, a nechte si několik kousků sýra a bazalky na potom. Na závěr položte vrstvu rajčat potřených olejem. Přikryjte je pokličkou nebo roštem a vložte do předehřáté trouby. Zahřívejte, dokud se nerozpustí – čili cca 30 minut. V tu chvíli odklopte poklop, rozprostřete na rajčata zbývající sýr a pečte ještě dalších 15 minut. Vyjměte je z trouby a nechte je ještě 10 minut odpočívat. Podávejte s čerstvou bazalkou.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.