Šafrán byl a je nejdražším kořením na světě. Jsou to totiž pestíky květů krokusu šafránového. Každý květ obsahuje 3 pestíky, které se musí ručně vyjmout. Pestíky se suší a v nádobce si udrží svou vůni po několik let. Vaření se šafránem může být potěšením, ale vyžaduje určitou přípravu. Celá vůně šafránu je uložena v sušených vláknech. Chcete-li ji uvolnit, dejte vlákna do lžičky teplé vody a vydržte několik minut. Vlákna se rozplynou a začnou uvolňovat svou barvu a vůni. Lžící přelijte šafránovou vodu do misky a vše přidejte do pokrmu.
Obecně o koření
K výrobě koření se využívají blizny z klíčících květů šafránu setého (Crocus sativus). Každý květ obsahuje tři skromné blizny, které se sbírají ručně. Blizny, zvané šafránové nitě, obsahují hodně esenciálních olejů a barviv, které se po staletí používají nejen k vaření, ale také k barvení textilií a telecí kůže. A kvůli své ceně jste mohli tyto látky vidět pouze na vládcích. V současné době se šafrán pěstuje především v Íránu, Řecku, Španělsku a Indii. Nejkvalitnější šafrán dnes putuje do světa z jižního Španělska a ze severní Indie.
Šafrán je jedním ze speciálních koření, která se běžně nepoužívá, a většina lidí nemá ani tušení, jak šafrán vypadá, voní a chutná. Bohužel toho často zneužívají obchodníci v cestovatelských oblastech. V případě, že vám prodejce v Egyptě, Tunisku nebo dokonce v Maroku nabízí šafrán, jedná se o kurkumu nebo světlici barvířskou.
Původ koření
Není jasné, kde se začal pěstovat úplně poprvé, ale je jisté, že záznamy pocházejí z doby třetího tisíciletí před naším letopočtem. Jedna z úvah, která zkoumala původ slova „šafrán“, spojuje koření s asyrským městem Azupirano na Eufratu, které se údajně nazývalo šafránové město (2300 př. n. l.). Ověřitelné důkazy o vývoji šafránu pocházejí ze starého Řecka, kde bylo (asi 1700-1600 př. n. l.) pěstování šafránu zobrazováno na freskách ve svatyních.
Zatímco slovo „krokus“ pochází jednoznačně z antické řečtiny, kořen slova „šafrán“, který zní ve většině světových dialektů srovnatelně, je opravdu pochybný. Různé hypotézy jej přiřazují buď k perštině, starořečtině, nebo ke Střednímu východu.
Chuť koření
Šafrán má výjimečně komplexní chuť. Chuť je zemitější, sladká a připomíná často med. Jeho chuť je naprosto jedinečná a těžko se dá k něčemu jen tak přirovnat. V případě, že narazíte na šafrán, který je ostrý, jedná se pravděpodobně o napodobeninu nebo o šafrán smíchaný s levnějšími příchutěmi.
Druhy koření
- Negin
- Pushal
- Bunch
- Sargol
Použití a jeho léčebné účinky
Šafrán je pro mnohé lidi jen kořením, které nepoužívá. Ale je mnohem více. Blizny mají řadu pozitivních účinků a mnohdy by opravdu mohl nahradit moderní medicínu. Obsahuje účinné substance, které se řadí mezi antioxidanty. Mají vliv na hormonální rovnováhu a příznivě ovlivňují sexuální funkce. Dokáže dokonce harmonizovat náladu, emoce a psychiku.
Léčebné účinky
- Nechuť k sexu
- Prevence rakoviny
- Deprese
- Poruchy trávení
- Vysoká hladina cholesterolu
- Sedativní účinky
- Poruchy menstruace
Použijí v kuchyni
Šafrán jako koření je samozřejmě nejrozšířenější varianta. Používá se především ve francouzských, španělských a orientálních jídlech. Nejčastěji se přidává do rýže, těstovin nebo kuskusu. Je neuvěřitelně dobrý s rybami a nic nezkazíte ani v případě, že ho přidáte do drůbeže nebo polévek. Je to nejlepší řešení k tmavějším masům. Chcete-li zlepšit účinky šafránu v rámci chuti a zbarvení, namočte ho na hodinu do lžíce teplé vody nebo do zkapalněného másla, olivového oleje nebo vína. Tekutina a šafrán se zpravidla přidávají do pokrmu na závěr vaření.
Recept
Čaj pro uklidnění nervů
Horkou vodou zalijte 3 čnělky sušené části bylinky a nechejte je louhovat alespoň 5-10 minut. Aby vám čaj lépe chutnal, dejte si do něj lžičku medu.