Vanilková příchuť je v České republice zcela běžně používaná a velmi dobře známá. Někoho může šokovat, že se jedná o exotickou příchuť. Pochází totiž až z Mexika, konkrétně z několika druhů orchidejí druhu Vanilka. Jejich (nezralé) tobolky se po sběru nechávají zrát a vzniká chutné a voňavé koření.
Zdrojem nádherné chuti a vůně je látka zvaná vanilin. Díky ní se vanilka hojně využívá nejen v kuchyni, ale i v kosmetickém průmyslu k dodávání vůní a aromat. V dřívějších dobách se navíc používala pro své regenerační vlastnosti. Obsahuje řadu aktivních látek, ať už jde o bílkoviny, přírodní kyseliny, třísloviny nebo minerály (vápník, draslík, hořčík nebo železo).
Obecně o Vanilce
Vanilka má podobu tobolky (neboli lusku), která je naplněna kašovitou hmotou, ta je však vhodná ke konzumaci až v době plné zralosti plodu. Vanilovníky se pěstují na univerzálních plantážích. Zde se vanilky ovíjejí kolem stromů nebo kolem umělých podpěr. Jejich plody se sbírají, když začne plod na špičce žloutnout. Bez následné fermentace by plody neměly ani svou typickou vůni, ani obvyklou matně hnědočernou barvu. V každém případě rostliny plodí až od 3. roku života a nejčastěji se dožívají 12 let.
Jejich plody fermentují suchou nebo vlhkou metodou, které vždy začíná tím, že se plod zvadne a poté se pokračuje spařením (vlhké zrání) nebo sušením (suché zrání) a lusky se umístí na slunce, kde se „potí“ a vytvářejí bílé krystaly. Celé zpracování trvá až 8 měsíců. Zahrnuje to mnoho práce, a proto je pravá vanilka mimořádně drahou záležitostí.
Původ koření
Jedná se o popínavou orchidej pocházející z Mexika. Je to navíc orchidej, která nám dělá radost nejen svými květy, ale také svými plody – tobolkami. Až do poloviny 19. století byl tento druh endemický – vyskytoval se pouze v Mexiku, protože rostlinu opylují jen místními včely třídy Melipona nebo jen některými druhy kolibříků. Poté, co byla rostlina přenesena do jiných částí světa, což bylo až v 19. století, kdy bylo vytvořeno umělé opylování, jiný způsob opylování nebyl možný. V současné době se vanilka pěstuje na Madagaskaru, ve Francouzské Polynésii, na Srí Lance, Bahamách, Zanzibaru, na Seychelách…
Chuť koření
Vanilka obsahuje aromatický fenolický aldehyd vanilin, který vanilce dodává příjemnou vůni a stejně tak i sladkou chuť.
Druhy koření
- Vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia)
- Vanilovník velkokvětý (Vanilla pompona)
- Vanilovník tahitský (Vanilla tahitiensis)
Použití a jeho léčebné účinky
Vanilka má protiplísňové vlastnosti, takže má vliv na růst plísní a nakažlivých infekcí. Tímto způsobem se pravidelně využívá k léčbě kožních problémů, jako je dermatitida a zánět kůže. Kromě toho je užitečná při zánětlivých onemocněních. Báječně působí proti slabosti, uklidňuje nervy a působí jako afrodiziakum – vůně vanilky úzce souvisí s lidskými feromony, protože zvyšuje sexuální přitažlivost. V dnešní době se vanilka využívá jako nápoj lásky! Vanilka navíc povzbuzuje činnost mozku, zmírňuje projevy horečky a skutečně povzbuzuje celé tělo.
Léčba založená na vůni (známá jako aromaterapie) – vůně vanilky vyvolává pocity klidu a povzbuzuje smysly, neutralizuje deprese, je cenná při stresu, nechutenství nebo poruše spánku. Masáže s vanilkovým olejem mají pozitivní vliv na srdce a ozdravuje pokožku, obnovuje dobrou víru a celkovou vyrovnanost. Vanilka je navíc úspěšná proti nevolnosti v těhotenství.
Léčebné účinky
- Zklidňuje psychiku
- Podporuje srdeční činnost
- Dodává organismu energii
- Má pozitivní účinky na chudokrevnost
- Afrodiziakum
- Podporují trávení
- Pomáhá při nervových poruchách
Použití v kuchyni
Vanilka se v domácnostech používá velmi často, například o Vánocích. Mnoho domácností při těchto svátcích voní díky známým vanilkovým rohlíčkům, které se dají upravit na sto a jeden způsob. Tato plodina se navíc používá při přípravě dalších druhů dezertů a celoročně v mnoha, zejména sladkých pokrmech. Je vynikající v pudincích, dortech, zmrzlinách a dalších dezertech. Vanilkový cukr je navíc široce využíván a lze jej koupit v běžných obchodech, ale navíc si jej lze jednoduše vyrobit doma.
V případě, že si chcete vanilkový cukr zkusit vyrobit v kuchyni, rozřízněte podélně 4 středně velké vanilkové lusky, vložte je do sklenice a přidejte 1 kg cukru – v ideálním případě třtinového nebo moučkového. Uzavřete sklenici a cukr s rozumem využijte k oslazení různých pokrmů. Běžně se používá při výrobě různých nápojů. Patří mezi ně sladký alkohol a instantní káva.
Recept
Vanilková zmrzlina
- 200 g cukr moučka
- 250 ml smetany ke šlehání
- 45 ml mléka
- 1 vanilkový lusk
- 1 vanilkový cukr
- 7 žloutků
- 2-3 lžíce nastrouhané čokolády
Utřete žloutky s cukry, až vznikne krásná světlá pěna. Vanilková dužina se musí povařit v mléce smíchaném se smetanou. Následně vše přecedíme do žloutkové pěny a za stálého míchání povaříme do zhoustnutí.