Zelený pepř

Ochutnejte zrnka zeleného pepře, která dodají vašim pokrmům pravou chuť čerstvého pepře. V porovnání se sušenými zrnky pepře mají jasnější chuť, která v ústech vynikne, jakmile do kuličky kousnete. Díky charakteristickému a konvenčnímu procesu zrání a nakládání v kampotském solném květu, si zachovaly svou bohatou chuť a čerstvost.

Obecně o koření

Rostlina – pepřovník černý vypadá jako stálezelená liána, která se běžně ovíjí po stromech. Při dobrém pěstování mohou vyrůstat do výšky čtyř metrů, nicméně ve volné přírodě se dorůstá minimálně do výšky 15 metrů. Plody jsou velké 5-6 mm a je pro ně typické, že rostou v hroznech. Nedozrálé bobule poznáte podle zelené barvy, a právě ony se používají jako koření. Bobule dozrají a zčernají, nicméně sušené bobulky mohou mít jakoukoliv barvu. Díky tomu existuje hned několik barevných druhů, ale všechny pocházejí od pepřovníku. Pepřovník při správné péči se může dožít až 60 let!

Původ koření

Není nic špatného na tom, že pepř ovlivnil dějiny lidstva stejně jako to dnes dělá zlato nebo ropa. Jeho pálivá chuť s poněkud nasládlou vůní dokáže pozvednout téměř každý pokrm. Už strašně dlouho se pepř přidává do perníku, s pepřem se vyrábí čokoláda, pepřem se ochucují alkoholické i nealkoholické nápoje a v Indii je rozšířený pepřový čaj.

Chuť koření

Zelený pepř je stejně jako bílý a černý pepř plodem pepřovníku černého, ale v odlišných vývojových stadiích. Všechny tyto druhy mají srovnatelnou peprnou chuť. Zelený pepř se získává rychlým sušením nezralých plodů, není tak pálivý jako pepř černý a má mnohem jemnější aroma. Chuť a vůně je svěží, jemně pepřová a borovicová vůně.

Druhy koření

Použití a jeho léčebné účinky

Pepř není pouze vyhledávanou pochoutkou ve světových kuchyních. Má také regenerační účinky, mezi které patří urychlení trávení, dále podporuje trávení a chuť k jídlu, podporuje srdce a oběhový systém a působí proti nadýmání. Přisuzuje se mu zklidnění menstruačních bolestí, a navíc je považován za běžný nápoj lásky.

Ve středověku církev úmyslně omezovala používání pepře. Její vyznavači byli přesvědčeni, že pepř podporuje tělesnou touhu. Díky svým antibakteriálním vlastnostem má vliv například na nachlazení. Zelený pepř má oproti černému pepři dvě fenolové látky, které působí proti určitým kmenům mikroskopických organismů. Přes všechny jeho pozitivní dopady je třeba při konzumaci pepře dbát zvýšené opatrnosti. Nadměrné užívání může vést ke zvýšení krevního tlaku a některé druhy pepře způsobují blokování moči.

Léčebné účinky

  • Podporuje obranyschopnost, zajišťuje buňky před radikály
  • Podporuje trávení, stolici, čistí žaludeční trakt
  • Urychluje trávicí systém
  • Odstraňuje bolesti hlavy a různé druhy trápení
  • Podporuje zdravé dýchací cesty, zabíjí bakterie.
  • Předchází kardiovaskulárním onemocněním
  • Zlepšuje soustředěníc

TIP: Nemůžete se soustředit? Tohle je 5 věcí, které ovlivňují soustředění

Použití v kuchyni

Zelený pepř je vhodný pro studenou kuchyni, ale především pro vaření. Zelený pepř ve studené kuchyni nejvíce vynikne! Při přípravě v horké kuchyni se zelený pepř používá až na závěr vaření, aby zelený pepř uvolnil co největší chuť, protože je jemnější než černý pepř. Tento druh pepře lze využít v zeleninových směsích, v omáčkách, při přípravě masa, těstovinových nebo rýžových pokrmech a zelený pepř se navíc používá při zavařování.

TIP: Recept: vepřová panenka se šťouchaným bramborem

Recept

Čokoládová pěna s černým pepřem

  • 175 g hořké čokolády
  • 1,5 dl smetany na vaření
  • 1 vejce
  • 1 vanilkový cukr
  • 2 kávové lžičky celého pepře

Smetanu na vaření vyšlehejte s vanilkovým cukrem, přidejte nalámané kousky čokolády a míchejte, dokud se čokoláda nerozpustí. Vejce vmíchejte do směsi a prošlehejte. Odstavte a nechte vychladnout. Připravte si ztuhlou šlehačku a postupně ji vmíchejte do vlažné čokoládové směsi. Dále přidejte pepř. Vložte připravovanou pěnu do misek nebo sklenic a nechte ji vychladnout, nejlépe v lednici. Podávejte ozdobené šlehačkou a zrnky pepře.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.