Původní obyvatelé znali a používali Nové koření ještě před okupací dobyvatelů a otrokářů, ze kterých se stali obyvatelé Ameriky. Koření se běžně používalo na ochucování pokrmů (dokonce i čokolády). Každopádně se koření rozšířilo a dnes se běžně používá prakticky všude.
Obecně o koření
Nové koření, nazývané také jamajský pepř, piment nebo anglická kůra, je sušený přírodní produkt stromu pimentovníku pravého. Tropický stálezelený strom, až 15 metrů vysoký, s oválnými, lesklými listy, se pěstuje především ve Střední Americe, zejména na Jamajce. Zelené přírodní produkty se v době zralosti zbarvují do fialova, ale sbírají se až v době, kdy jsou zcela hotové (při zrání ztrácejí důležité vonné základní oleje), a suší se na slunci. Sušené plody pimenta jsou nepatrně větší než pepř, mají hnědou barvu a poněkud zvrásněný povrch s malou kruhovitou prohlubeninou.
Původ koření
Pěstuje se v oblastech tropické Ameriky, a to z velké části na Jamajce. Koření, známé také jako jamajský pepř, má chuť pepře, hřebíčku, skořice a muškátového oříšku v jednom. Toto koření se do Evropy dostalo v 17. století „z nového světa“, proto název NOVÉ. Ve Velké Británii se mu říká Allspice, neboli všekoření, neboli chuť všeho, protože v sobě spojuje chuť a vůni hlavních převládajících koření.
Chuť koření
Nové koření jsou bobule z tropického stromu pimentovníku. Kromě toho disponuje palčivou, příjemně kořenovou a mírně nasládlou chutí, která je vhodná ke kombinaci s hřebíčkem, skořicí a muškátového ořechu s lehkým nádechem pepře. Díky tomu se využívá do spousty omáček, marinád, k rybám a dalším pokrmům.
Druhy koření
- Nové koření celé – velké kuličky
- Nové koření drcené
Použití a jeho léčebné účinky
Pimentovník pravý se v České republice dnes nazývá pimentovník lékařský, což naznačuje, že nové koření nám poskytuje zajímavé účinky na lidské zdraví. Například ovlivňuje vstřebávání těžších pokrmů a zvyšuje chuť k jídlu. Také čistí žaludek a zklidňuje nadýmání a žaludeční potíže (zejména nevolnost a křeče). Navíc je užitečný na průjem. Díky svým antibakteriálním, antivirovým a mírným uspávacím účinkům se navíc může vyzkoušet při chřipce nebo nachlazení.
Nové koření také zahrnuje pozitivní vliv na kostní tkáň, včetně osteoporózy, kontaminace močových cest, krevní oběh, protože urychluje krvetvorbu, a krevní tlak. Dále je úspěšný při zánětech, obávaných poruchách (např. porucha spánku) a migrénách. Může se využívat zvenčí a může nabídnout pomoc při revmatických potížích nebo kožních problémech (akné, plísně nebo vyrážky). Avšak nové koření by neměly ve větší míře využívat těhotné a kojící ženy.
Léčivé účinky
- Vyrovnává trávení
- Pomáhá při nadýmání a přesycení
- Posiluje imunitní systém
- Zmírňuje nadýmání
Použijí v kuchyni
Nové koření dodává všem jídlům velmi zajímavou chuť. A na Jamajce se jeho bobulky dávají rovnou do omáček a polévek. Špetkou prášku z nového koření obohatíte kaši z kořenové zeleniny. V Evropě jsme zvyklí používat Nové koření do marinád, k nakládaní okurek, k rybám, masu, do kompotů, pudingů a cukroví.
Nové koření je nejdůležitější koření v rámci Karibské kuchyně. Používá se především k zavařování potravin, do kari, klobás, ve směsi dalších koření. Nové koření na vás čeká i v kuchyni Blízkého východu, kde se k přípravě používá i dušené maso a další masové pokrmy. A v USA se s ním potkáte v moučnících!
Recept
Čaj proti nachlazení
- 4 kuličky nového koření
- špetka mleté skořice
- 2 hřebíčky
- 220 ml vroucí vody
Nové koření najemno rozdrtíme nebo umeleme, přidáme k tomu skořici a pomalu zalijeme vroucí vodou. Takto připravenou a zalitou směs zakryjeme a 10 minut necháme louhovat. Nakonec scedíme a pijeme při kašli a rýmě. Čaj popíjíme po doušcích dvakrát denně po jeden týden (déle ne!).