Libeček lékařský

Libeček lékařský je vynikající koření, které se v tradiční české kuchyni výrazně prosadilo. Jeho obliba začíná pomalu růst. Lidé začali hledat přírodní léčiva, která jim opravdu pomohou namísto chemie, která je pomalu zabíjí. Mít libeček lékařský u sebe doma je prvním krokem ke zdravému životu!

Obecně o koření

Tato vysoká rostlina z čeledi miříkovitých může dorůst až do výšky dvou metrů. Její stonek je rovný a dutý, její listy jsou většího vzrůstu a jsou střídavé. Vznikají po vzoru celeru, který je úspěšným běžným antimikrobiálním prostředkem. Květenstvím je okolík, květy jsou oboupohlavní, paprskovité a jejich barva je obvykle žlutozlatá nebo zelená. Plodem jsou dvounažky. Kvete především v červenci a během srpna. Z aktivních látek je třeba uvést vitaminy, bílkoviny, organické kyseliny a silice terpineol.

Původ koření

Původ koření není příliš známý a nikdo neví, odkud přesně pochází, avšak odhaduje se, že pochází z Persie, dnešního území Íránu a Afghánistánu a postupně se rozšiřoval do celého Středozemí. Za antických dob se hojně používal v medicíně. Dokonce Řekové žvýkali listy na podporu trávení a pro zmírnění nadýmání.

Zmínku o koření jistě najdete i v římské kuchařce Apicius ze 4. století, která je uložena na bezpečném místě ve Vatikánu. Ve Středověku se rozšířil po celé střední a západní Evropě. Pěstovali jej dokonce i mniši v klášterních zahradách. Karel Veliký prohlásil, že by měl růst v každé královské zahradě. Do Ameriky si ho sebou vzali emigranti – za prvé se velmi snadno pěstuje a za druhé ho lze po uvaření sníst celý.

Chuť koření

Libeček lékařský disponuje výraznou kořenovou chutí a vůní. Tato chuť se výborně hodí k výrobě polévkových koření. Vhodný je nejen do zeleninových a masových vývarů, ale i do různých a nám známých omáček. Pokud přidáte libeček lékařský do vody při vaření brambor, jejich chuť se výrazně zlepší. Chuť libečku se využívá dokonce při výrobě paštik, pomazánek, zeleninových jídel, dušeného hovězího a jehněčího. Stejně tak se používá do salátů, marinád na grilování nebo do mletého masa.

Druhy koření

  • Libeček čerstvý
  • Libeček mletý

Použití a jeho léčebné účinky

Navzdory tomu, že je bylinka známá hlavně jako výborné koření, jeho vliv na naše zdraví je neustále nedoceněný. Například má močopudný účinek a doporučuje se při problémech s ledvinami, žlučníkovými kameny a při infekci močových cest. Současně může tlumit nadýmání, má pozitivní vliv na vylučování žaludečních šťáv a nechutenství a z velké části urychluje trávení. Proč by se neměl ve vaší kuchyni ztratit? Zejména proto, že má i další pozitivní dopady!

Libeček budete moci využít v případě, že potřebujete pročistit své tělo, protože se tak úspěšně zbavíte mnoha nahromaděných jedovatých látek. Dále se doporučuje při katarech dýchacích cest a zejména kořen je důležitý při problémech se ztuhlostí, artrózou nebo dnou. Kořen se ovšem občas přidává do koupele, protože při aplikaci na kůži může nabídnout pomoc při hojení různých ran a několika kožních onemocnění – především na plísně. Ať tak či onak, libeček lékařský by bezpochyby neměli využívat jedinci s vážnou infekcí ledvin a opatrně by ho měly využívat i těhotné a kojící ženy.

Léčebné účinky

  • Podpora funkce ledvin
  • Při nemocech ledvin
  • Při zadržování vody v těle
  • Čistí krev, detoxikuje tělo
  • Pomáhá zlepšit krevní oběh
  • Na revmatoidní artritidu
  • Pro posílení nervových vláken

Použití v kuchyni

Dnes se libeček sice používá, ale ve velmi zanedbatelné míře. Ve středověku ho využívali především v čerstvé i sušené formě. Kdy se jím dochucovali polévky a saláty. Libeček se hodí do polévek a salátů. Koření se hodí do polévek z brambor, fazolí a hrášků. Je vhodný do zeleninových a masových pokrmů. Používá se i při grilování a marinování.

Recept

Sušená čajová směs pro podporu činnosti ledvin

  • 5x nať zlatobýlu
  • 3x kořen libečku
  • 3x list břízy
  • 1x nať rozrazilu
  • 1x nať medvědice
  • 1x nať přesličky
  • 1x nať brutnáku

Všechny suroviny smíchejte a protřepejte v uzavřené nádobě (ale opatrně). Jelikož je vše sušené, naberte 2 lžíce směsi a ty následně zalijte půllitrem vroucí vody a přikryté necháme asi 15 minut se louhovat. Vše přecedíme a vypijeme dvě dávky cca půl 1dcl pokaždé na lačno (1/2 hodiny před jakýmkoliv jídlem) zbytek dopijte odpoledne po malých doušcích.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.