Hořčičné semínko

Používáte rádi hořčici? Řada lidí si bez ní nedokáže představit grilování, opékání na plameni nebo mnoho masitých či bezmasých pokrmů. Za vším stojí nezaměnitelná chuť hořčičných semínek, ze kterých se hořčice vyrábí. Těchto semínek je sice mimořádně málo, ale jejich intenzivní chuť dodává mnoha pokrmům ten správný nádech, který působí na naše chuťové pohárky. Měli byste vědět, že to není pouze koření, ale také šikovný lék, takže se podíváme na to, jak budete moci tato semínka využít a proč byste je měli konzumovat.

Obecně o koření

Semena jsou většinou hnědá, v každém případě se však na kulinářském trhu vyskytují semena bílá a černá. Obě semena se nenápadně liší, obecně svou chutí a ozdravnými vlastnostmi, které uznávala již starověká Čína, Řecko a Řím, které semeno využívaly k léčbě kožních nemocí a zahřívání unavených svalů. Později se využívala k léčbě epilepsie, kloubů napadených revmatismem, svalových křečí nebo ztuhlé šíje.

Kromě toho se používá při potřebě zahnat chuť k jídlu, protože semena zvyšují vyplavování žaludečních šťáv. Při různých otravách podporovalo zvracení, když se semínka nechala v malém množství horké vody povařit, a takto upravený nápoj se dával pít podle chuti. V dnešní době se stále využívá v ayurveda nebo v konvenční čínské medicíně. Jejich regenerační úspěchy jsou úctyhodné. Chemické léky nejsou opravdovou spásou.

Původ koření

Nejznámějšími druhy hořčice jsou hořčice bílá a hořčice černá, které patří do čeledi brukvovitých. Může to být 40 až 55 cm vysoká rostlina. Vyznačuje se žlutými květy. Pochází z východního Středomoří. Vyhovuje jí rozpustná, vápenitá a zejména vlhká půda. Plodem je lusk, který je plný hořčičných semen. Semena se díky své důležité látce využívají jako zelené hnojivo a připravená semena se využívají především v rámci přípravy hořčice nebo hořčičného prášku.

Chuť koření

Hořčičné semínko je známým kořením z hořčičného semínka. Běžná žlutá semínka se vyznačují počáteční sladkou chutí, po které následuje mírná štiplavost. Celá hořčičná semínka se využívají při konzervaci zeleniny – zelí, okurek nebo hub v nakládané zelenině.

Druhy koření

  • Černá hořčičná semínka
  • Hnědá hořčičná semínka
  • Hořčice bílá
  • Hořčice žlutá

Použití a jeho léčebné účinky

Hořčičná semínka jsou bohatá na látky zabraňující rakovině a mají protizánětlivé vlastnosti, které nabízejí pomoc při mnoha problémech. Ve farmaceutické společnosti jsou semena známá již od starověku, v rámci obkladů se používají k léčbě dýchacích potíží, bolavých kloubů a špatné trávení. Vzhledem k tomu, že při kontaktu s kůží překrvují vlásečnice a puchýřky, neměly by být aplikovány déle než 10-15 minut. Běžné léky s hořčicí si navíc budete moci zakoupit v lékárnách. Mnozí si vyrábějí vlastní hořčičné kúry nebo využívají hořčičné koupele, které se vyrábějí přidáním hořčičné mouky do vody.

Léčebné účinky

  • Podporuje trávení
  • Čistí celý žaludeční trakt
  • Urychluje střevní peristaltiku a zlepšuje standardní vývoj střev
  • Napomáhá vylučování žluči
  • Příznivě působí na dýchací cesty
  • Může snížit vysoký krevní tlak
  • Snižuje výskyt zánětů v těle
  • Nabízejí pomoc při čištění ledvin a odvodňování
  • Urychlují krvetvorbu
  • Zlepšují růst kostí a nehtů

Použití v kuchyni

Jedním z nejdůležitějších způsobů využití je samozřejmě výroba mnoha druhů hořčice z mletých semen. V každém případě není mnoho českých rodin, které by si hořčici vyráběly samy. V našich okresech se hořčičné semeno nejčastěji využívá k ochraně zeleniny (zelí, řepy, okurek), hub nebo k uskladnění ryb.

Další časté využití je v rámci úpravy marinád a kořenění mletého masa. Je součástí mnoha směsí na ochucení masa. Sušená hořčice je navíc vhodná do polévek a dušených pokrmů. Hořčičná pasta se dále používá při používání salátových zálivek ze zeleninových směsí, sendvičů nebo majonézy. Hořčičná semínka by měla být neustále po ruce v době zavařování a grilování.

Recept

Čaj z hořčičného semínka

Můžete si připravit čaj pro lepší vstřebávání a práci střev. Jednu čajovou lžičku drcených hořčičných semínek zalijte 3 dcl vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Sceďte a spotřebujte 1 sklenici denně po dobu dvou týdnů. V případě, že si tento čaj uděláte více silný (1 lžíce semínek na 2dcl vody), využijete ho jako výplach při bolestech v krku a zánětu ústní dutiny!

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.