Bobkový list všichni moc dobře znají a mnozí ho i pěstují u sebe doma. Bez bobkového listu se především v kuchyni neobejdeme. A jen velmi málo lidí ví o účincích bobkového listu. Nyní se však o jeho účincích a přínosech pro lidský organismus můžete přiučit.
Obecně o koření
Bobkový list není jen zajímavý díky svému aroma a chuti, ale také díky svým léčivým účinkům. Toto koření pomáhá trávení a má mírně sedativní a antiseptické účinky. Pomáhá zklidnit a zmírnit záněty, jako je například kašel a nachlazení. Bobkový list také pomáhá při hojení ran. Kromě toho, že snižuje hladinu krevního cukru, je také užitečným doplňkem pro léčbu diabetu. Proto je bobkový list středem zájmu mnoha lidí.
Původ koření
Jeho domovinou je nejspíše Malá Asie, ale dnes se pěstuje v celém prostředí Středomoří a také v určitých oblastech Asie. Nejspíše si také vzpomenete na Olympijské hry, kde vítězové převzali vavřínové věnce. Odtud pochází latinský název „Laureat“ (což značí vavřínový věnec). Listy vavřínového věnce tedy znali již staří Řečtí obyvatelé!
Chuť koření
Chuť a vůně bobkového listu je lehce nahořklá, spolu s tóny muškátového oříšku a kafru. Proto se Bobkový list kromě jiného používá do omáček, polévek, k masu, do okurek a hub, a především ke zvěřině. Mnohdy bývá součástí rajské omáčky či bešamelu. Některým však chuť bobkového listu příliš nevyhovuje, proto jej používejte v menším množství!
Druhy koření (mleté, celé, podtypy)
- Turecký bobkový list (středomořský)
- Kalifornský bobkový list
Použití a jeho léčebné účinky
I když je bobkový list nejznámější jako koření, má také významné léčivé účinky. Už v minulosti byl využíván pro své účinné látky, jako jsou bílkoviny, vláknina, silice, hořčiny, glykosidy, třísloviny, vitaminy A, B, C a kyselina listová. Obsahuje také mnoho minerálních látek, jako jsou vápník, selen, měď, zinek, železo, hořčík a draslík. Díky tomu podporuje trávení a chuť k jídlu a snižuje hladinu krevního cukru. Bobkový list je proto vhodným doplňkem pro osoby trpící cukrovkou druhého typu. Pomáhá také při revmatických bolestech, artritidě, nemoci dna, migréně a otocích. Bobkový list má pozitivní účinky na močový měchýř a játra. Pro léčbu bolavých kloubů se může použít odvar z pár rozdrcených bobkových listů smíchaných s olivovým olejem, který se aplikuje na postižená místa. Z bobkového listu se také může vyrobit sirup proti kašli.
Léčebné účinky
- Působí lehce sedativně
- Pozitivně působí proti podrážděnosti
- Má protizánětlivé účinky, podporuje imunitu
- Podporuje rozpuštění kamínků v močovém měchýři
- Účinný při alergických reakcích
- Pomáhá tvorbě žluči
- Užívá se při zatvrdlinách sleziny a na otoky
Použijí v kuchyni
Bobkový list má opravdu dlouhou minulost, kterou doprovází řada legend. Řekové věřili, že jde o velmi posvátnou rostlinu, a proto vznikl zvyk dávat vavřínové koruny z bobkových listů pro vítěze Olympijských her, básníky a císaře. Bobkový list se hodí především do marinád a kyselých jídel. Přidává se do pikantních masových a rybích pokrmů, stejně jako do omáček na těstoviny, a rovněž i do sladkých nákypů. Svou výjimečnou chutí dodá šmrnc i luštěninovým polévkám. Bez bobkového listu se neobejdete ani při nakládání zeleniny, červené řepy, hub nebo fazolí. I jediný lísteček dodá jídlu výraznou a specifickou chuť.
Recept
Sirup proti kašli
Do 250 ml citrónové šťávy přidejte 500 g cukru a 15 lístků bobkového listu. Vařte asi hodinu, dokud se nevytvoří hustá konzistence podobná medu. Poté vyjměte bobkové listy a nalijte směs do uzavíratelných lahví. Skladujte v chladničce a užívejte 1 lžičku denně.