Šípek

Není nic snazšího než se vydat do přírody a sbírat rudé šípky. Jsou nádherné a jasně červené, takže je lze využít i pro různé dekorace, ale mají i mnohem lepší využití. Šípky jsou výnosným zdrojem přírodního vitaminu C, zvyšují odolnost proti nachlazení, únavě a stresu, snižují hladinu cholesterolu nebo nabízejí pomoc při ledvinových a močových problémech.

Obecně o Šípku

Šípek je keř z čeledi růžovitých, který může v některých případech dorůst až do výšky 3 metrů. Na větvích má hákovité trny a opadavé listy, které rostou střídavě a jsou lichozpeřené, složené a dvou až pětilaločné. Je známo, že růže šípková kvete už v květnu, a trvá to až do června, kdy se objevují květy, které mají bílou nebo růžovou barvu a krásně voní. Růžové šípky stárnou během léta. Nejedná se o plody v pravém slova smyslu, ale o složený soubor nažek. Obsahují však několik látek, zejména velké množství vitaminů a organických kyselin.

Původ koření

První záznam o divoké růži se objevila v Bibli, v Knize moudrosti (2,8), kde se píše, jak z ní staří Izraelité vyráběli věnce. Divoká růže byla využívána i ve staré říši římské – Plinius a Římané využívali její prospěšné vlastnosti k léčbě vztekliny u psů. Stejně jako v Izraeli se keře divoké růže využívaly k výrobě věnců, které Římané nosili při slavnostních hostinách. Ve starém Řecku se okvětní lístky šípků využívaly jako pomocník při odpočinku – vkládaly se do polštářků, aby zaručily rychlý a klidný odpočinek, a také dodávaly vonné oleje, které se využívaly v marmeládách, lécích, a dokonce i afrodiziakách. V dávných dobách byla divoká růže považována za znak božských bytostí – v Egyptě byla obrazem Isidy (bohyně plodnosti) a v Řecku obrazem Afrodity (bohyně krásy).

Chuť koření

Chuť šípku je kyselá, a pokud si chcete zvyknout na její chuť zkuste si nejprve uvařit slabší čaj.

Druhy koření

  • Damašková šípková růže
  • Růže Pink Grootendorst
  • Hanzova divoká růže
  • Divoká růže Snow Pavement

Použití a jeho léčebné účinky

Šípky jsou většinou známé svým pozitivním vlivem na lidské zdraví. Jsou například kvalitním prostředkem pro zvýšení odolnosti organismu, a navíc se doporučují jako posilující prostředek – například při jarní únavě nebo chřipce. Mají preventivní vliv proti nachlazení, ale také proti nákazám. Kromě toho je dobrým pomocníkem při onemocnění ledvin a močových cest. Může to být proto, že neutralizuje záněty, což se navíc týká i dýchacích cest.

Šípek má také pozitivní vliv na žaludek. Urychluje činnost střev a doporučuje se při zácpě, i když nemá projímavé účinky. Kromě toho posiluje stěny cév a může pomoci při křečových žilách. Ať už tomu věříte nebo ne, má také pozitivní vliv na mysl. Zlepšuje soustředění, takže se doporučuje při učení na zkoušky nebo při vypracovávání těžkých pracovních úkolů. Tímto způsobem šípek ovlivňuje osoby s četnými potížemi a lze jej využít jak vnitřně, tak zvnějšku.

Léčebné účinky

  • Záněty močových cest
  • Zánět ledvin
  • Kolika
  • Zlepšení stavu kapilár
  • Snížení křehkosti kapilár
  • Nachlazení, kurděje, krvácení
  • Bolesti v krku a zánět v krku
  • Vředy dutiny ústní
  • Nemoci žlučníku a žlučníkových cest

Použití v kuchyni

Přestože přírodní produkt může být až tři centimetry dlouhý, tkáň je obvykle malá. Využívají se nově, například k výrobě džemů, zavařenin, kompotů a sirupů. Kromě toho je můžete využít k tvorbě vlastních zavařenin. Plody lze použít i sušené, k výrobě šípkového čaje.

Z šípků si navíc budete moci připravit tinkturu, která pozitivně posiluje organismus, a také sirup, který může být skvělým partnerem k posílení imunity. V neposlední řadě můžete vyzkoušet šípkový likér, který obsahuje alkohol, ale zároveň v sobě uchovává aktivní látky a vitamíny. Plody, které už pomrzly, se využívají k výrobě vína. Okvětní lístky se také využívají v džemech a sirupech, z listů se vyvařuje čaj a semena se využívají k výrobě oleje, který má vliv na zachování pevné struktury vlasů.

Recept

Šípkový sirup

Šípky rozmixujte v hrnci, zalijte vodou a zahřejte na 70 až 80 stupňů. Dávejte velký pozor, aby sirup uprostřed zahřívání nezačal vařit – jinak hrozí, že si vyvaříte důležité živiny. Koneckonců, i obyčejné zahřátí zničí část vitamínů C, ale naštěstí ne všechen. Nechejte jej na deset minut na sporáku a poté ho sejměte. Přecedíme přes plátýnko nebo jemný cedník, v tu chvíli ještě jednou zahřejeme na 50 stupňů a přidáme cukr. Dejte do džbánů, přidejte rum a nechte vychladnout na okně nebo ve sklepě.

  • 1500 g cukru
  • 3-4 lžíce kvalitního rumu
  • 1000 g šípků
  • 2000 ml vody

Ale můžete vyzkoušet i následují postup: 1 kg čerstvě nasbíraných šípků rozmačkáme a zalijeme 2000 ml vody, směs přivedeme k varu a dusíme na nízkou teplotu asi 10 minut. Směs přecedíme přes sítko a poté přefiltrujeme přes plátno. Šípkovou tekutinu zahřejte na 70 °C a nasypte do ní 1500 g třtinového cukru. Nalijte do džbánků, uzavřete a uložte do chladného místa (sklep, lednice).

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.