Pískavice

Pískavice řecké seno (latinsky Trigonella foenum-graecum) je jednou z nejpěstovanějších plodin na světě. Rostlina má vzpřímený stonek, z něhož se vyvíjí trojčetné, obvejčité až podlouhlé listy. Motýlovité květy mají žlutou nebo žlutobílou barvu a plodem je typicky srpovitě zahnutý lusk.

Obecně o koření

Pískavice je jednoletá vzpřímená bylina, která může dosáhnout výšky až 60 cm. Pískavice je něco mezi obilovinou a zeleninou. Stonek je vzpřímený, nijak výjimečně rozvětvený s trojlaločnými oválnými listy. Květy se vyvíjejí samostatně nebo po dvou z úžlabí listů. Pískavice kvete od června do července. Semena jsou hnědavá, asi 0,3-0,5cm dlouhá, zakulacená hlubokým vrásněním, které je rozděluje na dvě nestejné chlopně. Jsou v dlouhé, rovné tobolce, která má tvar srpku. Uvnitř je jich asi 20. Chuť je výrazná a srovnatelná s celerem a podobným rostlinám. I vůně je takto srovnatelná!

Původ koření

Dodnes není přesně známo, odkud pochází původní druh této rostliny, ale je přinejmenším zajímavé, že semena pískavice byla nalezena v Iráku. Nejspíše pocházejí z doby bronzové, a další semena byla nalezena v Tutanchamonově hrobce. O pískavici navíc existují starověké hebrejské záznamy z 1. a 2. století n.l., ve kterém se hebrejsky nazývá tiltan. O pískavici se hovoří ve starém egyptském papyru z 2. tisíciletí př. n. l.

Slizovité látky z této rostliny se využívaly při konzervaci. Již stovky let se pískavice řecké seno využívá v lidové medicíně a k léčbě dermatitid, vyrážek a dalších onemocnění. V ájurvédě je pískavice dobře známá jako lék a ochucovadlo. Má hřejivý účinek, a proto si ji lidé trpící chronickým nedokrvováním končetin připravují. V poslední době se stala rozšířeným kořením v kuchyni, navíc se používá k zahušťování pokrmů. Nová pískavice a naklíčená semena se přidávají do zeleninových směsí a salátů.

Chuť koření

Kromě toho je známá jako řecké seno, které je nenahraditelné v orientálních směsích. Jedná se o bobulovitou rostlinu, podobná jeteli. Rostlina disponuje klasickou kořenitou vůní. Chuť semen je pikantní, hořká a natrpklá.

Druhy koření

  • Pískavice thesalská
  • Pískavice řecké seno
  • Pískavice setá

Použití a jeho léčebné účinky

Pískavice řecké seno má báječné účinky při žaludečních a střevních potížích – posiluje žaludek a zlepšuje střevní peristaltiku. Lze ji použít při překyselení, snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Má vliv na nadýmání, trávicí systém, velké bušení srdce, sípání a při horečkách. Pískavice řecké seno podporuje tvorbu mléka u kojících žen. Odvar ze semen pískavice lze smíchat s medem a poté působí při bolestech v krku, zánětu na mandlích a angínách, při nepříjemném kašli a při vykašlávání. Tonikum z pískavice posiluje organismus a přispívá k jeho zotavení, uplatnění nachází zejména v geriatrii. Pískavice řecké seno je vhodná pro léčebné kúry. Díky obsahu fytoestrogenu diosgeninu, steroidního saponinu, lze pískavici využít při různých ženských problémech souvisejících s produkcí pohlavních hormonů.

TIP: 6 tipů, jak si udržet zdravou rovnováhu uvnitř střev

Zároveň má diosgenin preventivní vliv v případě rakoviny tlustého střeva. V dřívějších dobách byla pískavice využívána ženami jako nápoj lásky a pro pevnější prsa. Pískavice podporuje vývoj prsních orgánů a tvorbu hormonů v endokrinních orgánech. Z mleté pískavice řecké seno, vody a octa lze vytvořit kašovitý obklad, který pomáhá při zanícených nehtových lůžkách, kožních výpotcích a bércových vředech. Tato kaše také působí na poúrazovou ztuhlost svalů a vazů a proti otokům. Vnější využití je nejlepší ve formě obkladů, sprch a výplachů při zánětech, křečových žilách, otocích a pohmožděninách.

Léčebné účinky

Použití v kuchyni

Semena pískavice řecké seno mají ostrou, specifickou chuť a skoro se nepoužívají. Objevíte je spíše jako součást různých chuťových směsí, z nichž nejoblíbenější je určitě kari. Semena se melou na prášek. Ten se často přidává především do těstovin, tvarohu, různých salátů a masových pokrmů. Zlepšuje chuť mletých sýrů a dresinků na bázi jogurtu a majonézy. Tento druh úpravy můžete často objevit v Řecku. Vegani ji zbožňují, protože dokonale ochucuje tofu.

V případě, že jste se rozhodli zpracovat semínka pískavice, opečte je na sucho v misce – ztratí se tak jejich hořká chuť a získají zajímavou vůni. Nezapomeňme ani na listy rostlinky, které lze jíst i syrové. Zvláště když jsou mladé a čerstvě nasbírané, mají úžasnou chuť. Využívají se jako základ pro saláty a navíc obohatí celé zeleninové kompozice.

Recept

Obklady z pískavice

Smíchejte přibližně 100 g rozdrcených semen s vodou a trochou jablečného octa. Vznikne kaše, kterou je třeba přivést k varu. Ještě teplou kaši naneste na čistý hadřík a přiložte ji na postiženou oblast. Doporučuje se přikládat vlažný obklad na ránu 3–4krát denně. Nechejte jej na místě, dokud nevychladne. V případě, že vaše nehtové lůžko je zanícené, omyjte bolavou oblast heřmánkem a poté obložte semenem pískavice řecké seno. Nechejte působit nejméně 15 minut.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.