Kardamom

Odborníci na historii stále oponují myšlence, kdy přesně lidstvo kardamom objevilo. Existuje řada spekulací, z nichž jedna například pojednává o tom, že byl již dříve objeven ve visutých zahradách vládkyně Semiramidy. Ať už je to jakkoli, kardamom si zaslouží naši pozornost i v dnešní době, a to nejen proto, že má zvláštní vůni a chuť.

Obecně o koření

Název kardamom je v češtině považován za nepřesný, přestože není zcela nesprávný. Název koření pochází z řečtiny, kde se mu říkalo kardamomon, odtud zkrácená podoba kardamon a kardamom. V angličtině je povoleno používat oba názvy – cardamon i cardamom. Kardamom se získává ze semen kardamovníku, jehož jedinečnou zemí byla Indie. V současné době se vyskytuje i v jiných zemích, přičemž inklinuje k tropickým deštným pralesům. Rostlina pochází z čeledi zázvorovitých a je tak příbuzná zázvoru.

Kardamom obsahuje řadu životně důležitých látek – éterické oleje, významné organické kyseliny, vitamíny a minerály, jako jsou vitamíny skupiny B, vápník, hořčík, železo a řada dalších. Existují dva základní druhy kardamomu – pravý neboli zelený (nebo bělený bílý), který je navíc nejdražší, a nepálský kardamom (známý také jako hnědý, větší nebo tmavý). Poslední zmíněný druh pochází z odlišné rostliny Amomum subulatum a údajně obsahuje méně aktivních látek, proto se pravidelněji používá jako náhrada za zelený. Zajímavé je, že Theofastos (řecký průkopník botaniky) rozeznával oba druhy již ve 4. století př. n. l.

Původ koření

Kardamom nejspíše pochází z východu, kde volně roste v lesích jižní Indie. Dnes je možné jej nalézt jak na Srí Lance, tak v Guatemale, Číně a Tanzanii. Využití kardamomu je přitom datováno už od roku 2000 před naším letopočtem.

Chuť koření

Kardamom se hodí na ochucování vánočního pečiva, ovocných zákusků a kompotů, stejně tak do sladkého jídla. Je to díky tomu, že kardamom chutná kořenitě a nasládle – někdy jakoby citrónově.

Druhy koření

  • Kardamom pravý / zelený
  • Kardamom nepálský / hnědý

Použití a jeho léčebné účinky

Semena kardamomu obsahují velké množství potřebných látek pro naše tělo, ať už jde o esenciální oleje, bílkoviny, škroby, terpeny, niacin, thiamin nebo riboflavin. Prášek z nich vyrobený má zajímavé léčivé vlastnosti, pro které se v Asii využívá již od dávných dob. Kardamom lze následně využít při problémech souvisejících se žaludkem, jako jsou křeče, zahlenění, reflux kyseliny nebo zhoršení žaludečních obtíží. Současně má pozitivní vliv na deprese, takže si ho lze vzít i při neúměrném stresu, duševní únavě nebo během depresivních stavů.

Kardamom je navíc močopudný, takže disponuje diuretickými účinky, a může nabídnout pomoc při srdečních slabostech a dýchacích potížích, počítáme-li astma a zápal plic. Lze ho také využít při virových a bakteriálních onemocněních, zánětech nebo ledvinových a močových kamenech. Kloktání směsi může pomoci při bolestech v krku, ale má také pozitivní vliv na zuby a dásně. Muži ji mohou používat i jako nápoj lásky. V každém případě by jedinci, kteří trpí problémy se žlučníkem, měli požít směs po poradě s doktorem, aby se vyhnuli dalším potížím.

Léčebné účinky

  • Při bolestech v krku
  • Podporuje imunitní systém
  • Pomáhá při nevolnostech
  • Podporuje zdravé hubnutí
  • Ovlivňuje cévy
  • Může se kloktat
  • Močopudné účinky
  • Ovlivňuje nervovou soustavu

Použijí v kuchyni

Nejčastěji se samozřejmě používá jako dochucující prostředek v potravinách a nápojích. Je třetí nejdražší koření po šafránu a vanilce a často se mu říká královna chuti (za top vládce je považován černý pepř). V Evropě je známý zejména u severních národů, kde se často používá při pečení sladkých pokrmů. Švédský kardemummabullar bochánek a finský sladký chléb pulla se bez této ingredience neobejdou. V Asii se oba druhy široce využívají ve sladkých i pikantních pokrmech. Oba jsou běžnou přísadou do indické či nepálské masaly, rýže basmati nebo thajského kari. Zelený kardamom se často využívá v běžných indických dezertech, čajích a kávě.

Samotná semínka osvěžují dech, takže se obvykle používají jako náhražka žvýkaček. Několik výrobců je začalo přidávat do běžných žvýkaček. O kardamomu se říká, že má kouzelné vlastnosti. Žena, která dá muži kávu s trochou kardamomu, jí bude okouzlen. Kromě toho se používá k úpravě chuti mnoha léků a k ochucení některých pokrmů. Kardamom je každopádně oblíbený nejen v kuchyni, ale i ve farmaceutické společnosti a lidovém léčitelství. Nějakou dobu se skutečně prodával i v lékárnách.

Recept

Nálev z kardamomu

Kardamom se nejčastěji používá k vytvoření nálevu, takže zde jsou informace jak na to: nalijte 250 ml vroucí vody přes 1 čajovou lžičku s kořením a nechejte louhovat po dobu asi 15 minut. Doporučuje se využívat 3krát denně před každým jídlem.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.