Kajenský pepř

Chilli papričky nebo feferonky jsou pro někoho naprosto nechutné, zatímco jiní je zbožňují. To může být samozřejmě způsobeno jejich mimořádně pálivou chutí. Sušené chilli papričky různých druhů se v češtině nazývají kajenský pepř, který se využívá jako ohnivé dochucovadlo v řadě pokrmů. V každém případě musíme dodat, že tento název je nesprávným překladem anglického názvu „cayenne pepper“. S pepřem to ovšem nemá vůbec nic společného, snad jen jeho pálivou chuť.

Obecně o koření

Aby se mohl vyrobit kajenský pepř, je potřeba rozdrtit chilli papričky druhu capsicum frutescens, které se běžně pěstují v tropických oblastech v Indii, Mexiku a USA. Zajímavé je, že z botanického hlediska nemá klasický pepř nic společného s kajenským pepřem. Nejspíš je s pepřem spojován pro svou pálivou chuť. Rostlina dorůstá do výšky dvou metrů, má husté stonkovité větvení a bílé květy.

Plody bývají menší, kuželovitého tvaru, a při zrání mění barvu ze zelené na červenou. Kajenský pepř se s přehledem vyrovná chilli kořením, jen se do něj vybírají palčivější chilli papričky. Další rozdíl je v tom, že Kajenský pepř je mletý mnohem více najemno. Rostlinka se dá pěstovat i v květináči. Vyroste vám menší keřík, který ovšem dělá velkou parádu.

Původ koření

Kajenský pepř – přesněji paprika křovitá, je původem ze Střední či Jižní Ameriky. Roste zde volně v přírodě. Ve stravě lidí, kteří žijí v Mexiku se pálivá složka používá již po tisíciletí. Prý si zde na papričkách velmi pochutnávají. Jméno si vysloužil až po objevení Kryštofem Kolumbem. Do té doby nebyly papričky moc známy a název pepř se používal kvůli jejich ostrosti a podobnosti chuti. Pepř obecně byl tehdy velmi drahou záležitostí, a tak se i Kajenský pepř stal od 18. století velmi důležitým složením. Běžně se využíval k dochucení ryb a omáček.

Chuť koření

Kajenský pepř má velice pálivou chuť, která je opravdu velmi blízká chilli koření. Jeho ostrá chuť se často přirovnává k pepři.

Druhy koření

  • Kajenský pepř drcený
  • Kajenský pepř mletý
  • Kajenský pepř mletý BIO

Použití a jeho léčebné účinky

Kajenský pepř je mimořádně cenný při žaludečních potížích. Urychluje vstřebávání živin a trávení potravy, má pozitivní vliv na žaludek a střevní peristaltiku. Zlepšuje systém trávení tuků a detoxikaci organismu, takže může být úspěšným pomocníkem při hubnutí. Pokud tedy potřebujete shodit nadbytečné kilogramy, budete se o to moci pokusit.

Používáním kajenského pepře usnadníte odchod hlenu z plic, takže je nedocenitelný při chřipce a nachlazení. Má také pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a zabraňuje srdeční arytmii. Dále se uvádí, že má protizánětlivé, protialergické a antibakteriální účinky a často je spojován s protirakovinnými účinky. Kajenský pepř se odedávna používal i na zevnějšek, zejména na modřiny, křečové žíly, omrzliny, řezné rány a bolesti kloubů.

Kdysi se tvrdilo, že kajenský pepř odvrací probíhající srdeční infarkt. Údajně je to díky tomu, že zrychluje puls a zastavuje krvácení. Ale srdeční infarkt nemá nic společného s krvácením a rozhodně není rozumné zrychlovat puls u takového jedince. Naopak byste měli co nejdříve zavolat lékaře, jakmile to bude možné.

Léčivé účinky

  • Protirakovinní účinky
  • Antibakteriální účinky
  • Protizánětlivé účinky
  • Protialergické účinky
  • Proti chřipce a nachlazení
  • Pro lepší trávení
  • Snižuje srážlivost krve
  • Proti nadýmání
  • Normalizuje krevní tlak

Použijí v kuchyni

Teplé podnebí a dostatek denního světla jsou rozhodující pro bohatou vůni a vysoký obsah kapsicinu. Z tohoto důvodu je chilli nejvíce známé v teplých oblastech, jako je Mexiko, Thajsko, Indie, Španělsko nebo Itálie. Využití chilli je téměř neomezené. V mexických pokrmech se používají různé druhy chilli, které se přidávají do masových směsí z vepřového, kuřecího a anglické kuchyně.

Dále se používá v zeleninových a luštěninových pokrmech, mezi něž patří oblíbená směs „Chilli“, která se skládá z fazolí, rajčat, paprik a masa. V thajské kuchyni se s oblibou používají nové zelené chilli papričky k přípravě zelených kari směsí, které se nejčastěji používají k přípravě fazolí, ryb nebo kuřecího masa. Pravidelně se do nich přidává také kokosové mléko nebo pasta z ořechů. Domorodí obyvatelé Střední Ameriky používali chilli k vylepšení čokolády, kterou využívali jako nápoj z rozdrcených kakaových bobů, vody nebo mléka a různých příchutí (koření, vanilka, chilli). Toto zajímavé vylepšení se používá i v dnešní době a čokoláda s chilli je běžně dostupná.

Recept

Rajčatový koláč s ostrou hořčicí

  • 3 ks rajčata
  • Oregano
  • Kajenský pepř
  • Sůl
  • Pepř mletý
  • 1 špetka cukru
  • 250 g hladká mouka
  • 75 g mozzarella
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 2 lžíce pikantní hořčice
  • 5 g droždí

Droždí smíchejte s trochou cukru ve 150 ml vlažné vody. Když droždí vzejde, smíchejte ho s moukou, olivovým olejem a trochou soli. Vypracujeme hladké pružné těsto, do kterého podle potřeby přidáme trochu mouky nebo kapku vody. Necháme kynout na teplém místo asi na hodinu, dokud těsto neznásobí svůj objem. Zapněte sporák na vysokou teplotu (v ideálním světě kolem 240 °C), přípravný talíř vyložte pečícím papírem. Rajčata nakrájejte na libové kousky. Těsto rozválejte na pomoučeném povrchu na obdélník nebo kruh o rozměrech téměř 25 x 30 cm. Dejte jej na přípravný plech a těsto propíchejte vidličkou. Potřeme hořčicí a posypeme sýrem. Rajčata uspořádáme navrch a potřeme olejem. Jemně osolíme, opepříme a posypeme kajenským pepřem a bylinkami. Zahřívejte asi 15 minut, dokud nezhnědnou do hnědé barvy.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.