Jak si snížit stres na minimum a být neustále v pohodě?

Žijete pod neustálým tlakem, nedokážete se uvolnit? Kromě toho, že si pravděpodobně neužíváte života na maximum, si zaděláváte i na budoucí zdravotní problémy. Jak se stresu konečně zbavit? Poradíme vám.

Jednoduchá cesta neexistuje

Nalijme si čistého vína. Pakliže vás stres trápí dlouhodobě, pravděpodobně jde o hlubší problém, který nemá jednoduché řešení. Nepočítejte tedy s tím, že se jako lusknutím prstu vše změní a vy se druhý den probudíte v dokonalé pohodě.

Náprava tohoto stavu si může vyžádat týdny, měsíce a někdy dokonce i roky. Nejde o jednoduchý proces. Každý, kdo dosáhne svého cíle a stresu se zbaví, ale ví, že veškeré úsilí za to stálo.

Nejprve musíte najít příčinu problémů

Stres netrápí nikoho bezdůvodně. Třebaže si říkáte, že je to váš případ, opak je pravděpodobně pravdou. Mnoho lidí si totiž příčinu stresu neuvědomuje, či lépe řečeno nepřipouští.

Jednou z nejčastějších příčin stresu je finanční situace. Zdaleka přitom neplatí, že stresem z tohoto důvodu trpí jen chudší lidé. I bohatí byznysmeni mohou trpět úzkostmi kvůli tomu, že mají mnohamilionové úvěry, řídí desítky zaměstnanců a stačí jedna malá drobnost a vše se může zvrtnout, třebaže dnes firma skvěle šlape.

I lidé, kteří dokázali svou firmu prodat za stovky milionů korun, mohou místo úlevy pocítit tlak. Najednou se totiž objeví strach z toho, abyste o své finance nepřišli třeba neuváženou investicí.

Někdo zase může mít problémy v rodině, ve škole či v zaměstnání. Další osoba má zkrátka ke stresu sklony, přestože reálně žádné problémy nemá. Neustále si v duchu promítá hororové scénáře vývoje svého života. A další osoby mohou mít stres jednoduše z toho, co se děje ve světě.

TIP: Vánoce bez stresu: 5 zásad, kterých se držte

Když znáte příčinu, můžete hledat řešení

Když znáte příčinu problému, máte napůl vyhráno. Konečně totiž můžete začít pracovat na tom, abyste ji odbourali. Řešením stresu a depresí totiž nikdy nejsou antidepresiva a jiné medikamenty. Řešením není ani únik z problémů nebo jejich „zajídání“ nezdravými potravinami, či dokonce návykovými látkami, jako jsou alkohol, cigarety a drogy.

Musíte začít pracovat na tom, aby daný problém zmizel. Může to vyžadovat nepříjemné kroky, ale odměnou bude klidný život.

Máte-li dluhy, musíte dostat svůj osobní či rodinný rozpočet do plusu.

Bojíte-li se o svůj majetek, řešením může být profesionální správce majetku. Pomohou i pojistné produkty. Máte-li pojištění nemovitosti, nemusíte se děsit povodní či vichřice. Případné škody vám pojišťovna proplatí. 

Problémy v rodině mohou pomoci vyřešit upřímné hluboké diskuse, někdy je i přes veškerou snahu nejlepším řešením tlustá čára v podobě rozvodu. Jinde zase pomůže změna zaměstnání nebo umístění potomka do jiné školy.

TIP: Kortizol: co dělá stresový hormon a jak ho snížit

Nebojte se využít pomoci odborníků

Prvním krokem k úspěšnému řešení vždy je, pokud dokážete o svých problémech hovořit. Jednou z možností může být návštěva psychologa. Ten vám může poskytnout jiný pohled na věc než vaši příbuzní a přátelé.

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.