Přístrojová lymfodrenáž: K čemu slouží, jak probíhá, jak často a pro koho je vhodná, rizika

Víte, jak správně pečovat o lymfatický systém? Často jej přehlížíme, i když právě on má klíčovou roli při odvádění odpadních látek z těla a posilování imunitního systému. Proto bychom se měli snažit jeho funkci adekvátně podpořit. Mezi metody, které jsou k tomu vhodné, se řadí například přístrojová lymfodrenáž. V tomto článku se společně podíváme na to, jak přístrojová lymfatická masáž funguje, k čemu slouží, jak probíhá, v jakých případech a pro koho je vhodná a také jaká jsou její případná rizika.

Hledáte, kam zajít na lymfodrenáž ve vašem městě?

Unikátní metoda Body Reshape pro redukci celulitidy a vyhlazení pokožky. Nyní včetně procedury pro omlazení paží zdarma.

Častá hledání: Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Olomouc

Co je to lymfodrenáž a proč je důležitá

Lymfodrenáž představuje efektivní techniku, která cíleně stimuluje tok lymfy v lymfatickém systému. Výsledkem je nejen udržení optimální tělesné rovnováhy, ale i zvýšení obranyschopnosti organismu. Lymfatická masáž pomáhá eliminovat přebytečné tekutiny z těla, zlepšuje průtok krve a podporuje regeneraci tělesných tkání. Pokud je lymfatický systém narušen nebo zablokován, může vést k otokům, bolestem či jiným zdravotním komplikacím. 

Procedura je vhodná k prevenci a léčbě problémů spojených s lymfatickým systémem, může mít ale i řadu vedlejších benefitů, jako je redukce stresu, zlepšení spánku či podpora elasticity a vzhledu kůže. Nejčastěji se využívají dvě základní terapeutické metody.

 • manuální lymfodrenáž, která využívá k rozproudění lymfy jemné hmaty a masážní techniky, lze ji přizpůsobit individuálním potřebám pacienta
 • přístrojová lymfodrenáž, při níž se k terapii používají speciální kompresní návleky, je vhodná zejména jako doplňková léčebná metoda k manuální masáži

Přístrojová lymfodrenáž

Přístrojová lymfodrenáž (jinak také presoterapie) představuje inovativní metodu péče o lymfatický systém pomocí speciálních nafukovacích návleků. Tato moderní technika vychází z tradiční manuální lymfodrenáže, vzhledem k menší časové náročnosti je však finančně dostupnější. Mechanická lymfodrenáž poskytuje podporu při celkovém zotavení organismu po úrazech, chirurgických zákrocích nebo svalovém přetížení, usnadňuje detoxikaci těla, zlepšuje buněčný metabolismus a posiluje imunitní systém.

Návleky pro lymfatickou masáž využívají tlakové vlny, které se v pravidelných intervalech nafukují, a aktivují tak lymfatický a cévní systém. Přístroje umožňují zvolit vhodný program k nastavení optimálního tlaku a rytmu podle potřeb konkrétního klienta, oproti manuální masáži je však přístrojová lymfodrenáž méně individuální.

Strojová lymfodrenáž je univerzální metodou, se kterou se častěji setkáte v kosmetických salonech, kde se využívá především k řešení estetických problémů a zlepšení vzhledu pokožky. Může však být vhodná také jako podpůrná terapie k léčebným účelům ve specializovaných zdravotnických zařízeních. Spolu s manuální lymfatickou masáží se ideálně doplňují, je proto možné je vzájemně kombinovat.

Kdo provádí přístrojovou lymfodrenáž

Mechanická lymfodrenáž je oproti manuální méně náročná a není nutné ji provádět pod dohledem školeného lymfoterapeuta. Proceduru může vykonávat i osoba bez odborného vzdělání, je však důležité, aby byla schopna provést ruční rozmasírování lymfatických uzlin před zahájením lymfodrenáže a uměla přístroj nastavit podle individuálních potřeb daného klienta. V opačném případě nemusí být masáž bezpečná a může způsobit zdravotní komplikace. 

Jak přístrojová lymfatická masáž probíhá

Strojová lymfodrenáž začíná pečlivou přípravou. Abyste předešli zvýšené zátěži na vylučovací systém, dodržujte dostatečný pitný režim, ideálně se doporučuje vypít 500 ml čisté vody před zahájením i po skončení terapie. Procedura by měla být prováděna alespoň hodinu po jídle a neměla by po ní následovat náročná fyzická aktivita.

Před zahájením samotné masáže je důležité provést otevření uzlin, a umožnit tak bezproblémovou cirkulaci lymfy. Je nezbytné uvolnit krční uzliny, podpažní uzliny, tříselné uzliny a hlavní mízovod na vnitřní straně stehen. Poté si pacient obleče speciální “lymfokalhoty” z netkané textilie, případně si může přinést vlastní oblečení, nejlépe elastické legíny nebo tenké bavlněné tepláky a ponožky. Tato vrstva slouží jako hygienická bariéra mezi pokožkou klienta a kompresním návlekem.

Jakmile je pacient připraven, personál mu nasadí kompresní návlek v podobě kalhot, rukávů, vesty, případně celého obleku. Konkrétní typ je zvolen podle toho, na které části těla má lymfodrenáž účinkovat. Následně nastaví tlak, rychlost a dobu trvání masáže podle potřeb klienta a umístí jej do vhodné polohy, aby bylo možné efektivně pracovat s lymfatickými uzlinami.

Během procedury dochází k pravidelným tlakovým vlnám, podobně jako u manžety tlakoměru. Jednotlivé komory kompresního návleku se rytmicky naplňují vzduchem a pacient cítí příjemnou masáž směřující od prstů k trupu. Tím dochází k posunu lymfy směrem k horní duté žíle a pocitu uvolnění v ošetřované oblasti. 

Terapie trvá přibližně 60 minut a po jejím skončení se doporučuje zajít si na toaletu a doplnit dostatek tekutin. Účinek lymfodrenáže můžete podpořit klidnou procházkou, náročnou fyzickou aktivitu v den masáže ale vynechte.

Efekt a první výsledky

Přístrojová lymfodrenáž má řadu regeneračních, relaxačních a kosmetických účinků. Již po pár sezeních můžete na svém těle zaznamenat:

 • snížení tlaku v oblasti končetin, pocit odlehčení a uvolnění
 • zmenšení otoku v postižené oblasti
 • mírný úbytek váhy a zrychlení metabolismu
 • redukci celulitidy
 • zlepšení elasticity a vzhledu pokožky
 • kvalitnější spánek a snížení stresu
 • posílení imunitního systému

Pro dlouhotrvající výsledek lymfodrenáže se doporučuje absolvovat 10 až 12 procedur v pravidelných intervalech každý druhý až třetí den, v závislosti na požadovaném efektu. Po skončení intenzivní terapie lze docházet na udržovací sezení, obvykle jednou měsíčně.

Jak fungují lymfodrenážní návleky a na co si dát pozor

Strojová lymfodrenáž využívá k masáži speciální návleky se vzduchovými komorami, které fungují na principu cyklického střídání tlaku. Tyto návleky při nafukování postupně zvětšují svůj objem, čímž dochází ke stlačování svalů a následné aktivaci lymfatického systému.

K přístrojové lymfodrenáži se používají různé druhy návleků – nohavice pro dolní končetiny stimulují oblast nohou, rukávy na horní končetiny jsou konstruovány s ohledem na aktivaci lymfatických uzlin v pažích a speciální návleky na trup podporují odtok lymfy v oblasti břicha a zad. Návleky jsou vyrobeny z lékařského materiálu, nezadržuje proto žádné bakterie a jsou velmi odolné.

Na trhu existují návleky různých cenových kategorií. Aby byla terapie efektivní, je nutné používat návleky s dostatečným počtem tlakových komor a důležité je i množství programů pro nastavení optimálního tlaku. Levné lymfodrenážní přístroje mají tyto funkce často omezené a neumožňují proceduru individuálně přizpůsobit.

Využití přístrojové lymfatické masáže

Mechanická lymfatická masáž je mnohostrannou terapeutickou metodou, která může přispět k řešení celé řady zdravotních problémů, má ale i svá omezení a kontraindikace. Před první terapií se proto raději poraďte se svým ošetřujícím lékařem, který zhodnotí, zda je pro vás lymfatická masáž vhodná a bezpečná.

Kdy provádět přístrojovou lymfodrenáž (indikace)

 • pro urychlení rekonvalescence po úrazech či chirurgických zákrocích
 • při léčbě kloubních onemocnění a proti otokům spojených s kloubním opotřebením
 • při léčbě primárního a sekundárního lymfedému
 • u fyzicky aktivních jedinců pro urychlení regenerace při extrémním svalovém zatížení
 • při gynekologických obtížích (např. bolestivá menstruace, funkční sterilita)
 • jako forma terapie bércových vředů
 • jako prevence hlubokého žilního zánětu v rámci operací a při cévním onemocnění (např. křečové žíly, ateroskleróza, žilní trombóza, poruchy prokrvení)
 • jako podpora redukce celulitidy
 • jako doprovodná terapie při liposukci

Kdy se přístrojová lymfodrenáž nedoporučuje (kontraindikace)

 • při akutním bakteriálním či virovém onemocnění a horečnatých stavech
 • v průběhu aktivní onkologické léčby zhoubných nádorů a metastáz
 • v průběhu těhotenství, v šestinedělí a v období kojení
 • při kožním onemocnění a poranění kůže (otevřené či hnisavé rány, záněty kůže, plísně, proleženiny v akutním stadiu)
 • při závažném průběhu srdečního, plicního či neurologického onemocnění a při vážném onemocnění jater a ledvin
 • v průběhu akutního žilního zánětu
 • při osteosyntéze či endoprotéze v ošetřované oblasti
 • při nediagnostikovaných břišních obtížích

Rizika

Pokud plánujete podstoupit přístrojovou lymfodrenážní masáž, dbejte především na vhodný výběr zdravotnického či kosmetického zařízení. Ačkoliv je přístrojová lymfodrenáž méně náročná a může ji provádět i personál bez odborného vzdělání, je důležité, aby byl dostatečně proškolen. Pozor si dejte zejména na:

 • adekvátní přípravu před masáží, v rámci které musí dojít k otevření uzlin
 • proškolený personál, který zvládá přizpůsobit nastavení lymfodrenážního přístroje individuálním potřebám klienta
 • adekvátní hygienické podmínky
 • dostatečné seznámení s průběhem procedury

V případě, že nejsou splněny výše zmíněné podmínky bezpečné lymfodrenáže, může být výsledná terapie nejen neefektivní, ale také zdravotně závadná. Zejména pokud personál neprovede prvotní uvolnění lymfatických uzlin, mohou nastoupit nepříjemné bolesti hlavy, případně může dojít ke zhoršení stávajícího nebo vzniku nového otoku či k poškození lymfatických cév. 

Srovnání manuální vs. přístrojové lymfodrenáže

Lymfodrenáž lze podstoupit ve formě manuální masáže či s využitím kompresních návleků. Obě formy mají své benefity, ale i zápory. Manuální lymfodrenáž se využívá především při léčbě zdravotních potíží, je časově, odborně, a tedy i finančně náročnější, zároveň je však možné aplikovat ji izolovaně, a to včetně obličeje.

Přístrojová lymfodrenáž se používá především jako doplněk manuální terapie nebo jako kosmetická procedura. Oproti ruční masáži je méně náročná, levnější, individuální přístup je však omezený. 

Manuální lymfodrenážPřístrojová lymfodrenáž
Jako podpora při léčbě zdravotních problémů, estetická proceduraEstetická procedura, vhodná jako doplněk manuální formy
Časově náročnější, cca 60 – 90 minČasově méně náročná, cca 60 min
Finančně náročnější, v určitých případech může přispět či zcela hradit ZPFinančně dostupnější
Vyžaduje odborný přístupVyžaduje odborný přístup
Individuální přístup, lze aplikovat izolovaněIndividuální přístup není možný

Vyzkoušejte Body Reshape ve vašem městě

Metoda pro redukci celulitidy a hubnutí, která je založena na přístrojové lymfodrenáži, rázových vlnách a vakuové masáži.

Během 90 minut získáte:

 • Analýzu složení těla na speciálním přístroji, který nám poradí, na které partie se zaměřit.
 • Aplikaci přístrojem NAPPE QX 900, který obsahuje 2 procedury pro pomoc s celulitidou a vyhlazení pokožky.
 • Lymfodrenáž přístrojem BALLANCER, která pomůže zlepšit funkci lymfatického systému a odvést odpadní látky z těla.
 • Konzultaci se specialistou, který poradí, jak postupovat po proceduře, abyste maximalizovala její účinky.

Závěr

 • Přístrojová lymfodrenáž je efektivní procedurou, která nachází uplatnění při léčbě mnoha zdravotních problémů a přináší významné estetické benefity
 • Je oblíbená zejména pro své regenerační, relaxační a kosmetické účinky – podporuje lymfatický systém, snižuje otoky, zlepšuje cirkulaci krve a účinně bojuje s celulitidou
 • Vzhledem k menší náročnosti je přístrojová lymfatická masáž finančně dostupnější, v souvislosti s možnými riziky při neodborném provedení a nedostatečné přípravě je však důležité brát v potaz kvalitu zařízení a proškolení odborného personálu

Od Mgr. Alexandra Bednářová

Kromě psaní se také zajímám o výživu a silový trénink. Mám za sebou kurz se zaměřením na zdravý mikrobiom a pravidelně navštěvuji semináře na téma sportovní výživy. V současné době studuji kurz základních principů mobility a silového tréninku žen.